Jak dbać o baterię w laptopie? Cenne wskazówki i porady

Autor: Joanna

Jak dbać o baterię w laptopie? Mając na uwadze żywotność baterii w laptopie, nie powinno się go zostawiać w stanie uśpienia i doprowadzać do przegrzania. Specjaliści zalecają przeprowadzanie procesu kalibracji baterii, a podczas codziennego użytkowania niedoprowadzanie do całkowitego rozładowania.

Jak ładować laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy można kupić nową baterię do laptopa
 2. jak wydłużyć działanie baterii do laptopa
 3. w jaki sposób powinno się ładować baterię do laptopa
 4. czy można wyciągać baterię z laptopa

Bateria w laptopie – czy można kupić nową?

 Ładowanie baterii do laptopa

Słaba, szybko rozładowująca się bateria w laptopie w dużym stopniu utrudnia życie. Żeby używać sprzętu, konieczne staje się ciągłe podłączanie go do ładowarki. To znacznie ogranicza mobilność – wiąże się bowiem z przebywaniem w pobliżu gniazdka. Nie zawsze będzie to możliwe, a na pewno nie jest wygodne. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas zakup nowej baterii do laptopa. Dominującymi producentami są Green Cell i Whitenergy. W sklepach z akcesoriami RTV jest duży wybór baterii dla poszczególnych marek laptopów, w tym m.in.:

Jak dbać o wbudowaną baterię w laptopie?

Specjaliści podkreślają, że stosowanie się do kilku prostych zasad wydłuży żywotność baterii w laptopie. Wskazują na:

 • zróżnicowane użycie urządzenia,
 • rozsądne korzystanie z trybu uśpienia,
 • zmniejszenie jasności ekranu,
 • sposób ładowania,
 • temperaturę pracy,
 • ustawienie zarządzania energią w systemie operacyjnym,
 • uruchomione procesy i aplikacje,
 • podłączone urządzenia zewnętrzne, np. myszki, huby, lampki, dyski zewnętrzne, dyfuzory zapachów, elektryczne kubki na kawę, odkurzacze do klawiatury. Wszystko to pobiera energię. Odłączając część z nich, odciąża się baterię i przyczynia do wydłużenia jej żywotności.
 • 189,99 zł
 • 159,99 zł
 • 229 zł
 • 169,99 zł
 • 229 zł

Bateria w laptopie – jak dbać?

Formatowanie baterii w laptopie

Jednym z czynników wpływających na trwałość baterii w laptopie jest jej kalibrowanie. Zdania co do częstości przeprowadzania tego procesu są różne. Jedni zalecają go raz do roku, inni raz na kwartał, a nawet co miesiąc. Najprościej przedstawić go można jako całkowite naładowanie, a następnie rozładowanie baterii. W sposób szczegółowy prezentuje się on następująco:

 • ładowanie baterii do 100%;
 • 2-godzinna przerwa, w której czasie można normalnie korzystać z laptopa, pamiętając, by nie rozłączać zasilania;
 • odłączenie kabla zasilającego i wprowadzenie w ustawieniach komputera przejścia w stan uśpienia przy poziomie baterii 5%;
 • pozostawienie komputera do rozładowania (w międzyczasie można z niego korzystać);
 • wejście w stan hibernacji, odłożenie sprzętu na 5 godzin;
 • podłączenie zasilania i naładowanie baterii do 100%.

Specjaliści podkreślają, że brak przeprowadzenia kalibracji baterii w laptopie może uniemożliwić wykorzystanie jej całkowitego potencjału i pracowanie tak długo, jak przewidział producent.

Dbanie o baterię w laptopie – sposób ładowania

Podczas codziennego użytkowania nie powinno się doprowadzać do pełnego rozładowania baterii, a zwłaszcza przechowywania jej w tym stanie. Tzw. głębokie rozładowanie może spowodować jej uszkodzenie i brak możliwości naładowania/używania w przyszłości. Bateria wymaga podłączenia do ładowarki wtedy, gdy poziom jej pojemności oscyluje w graniach 20%. Zaleca się ładowanie sprzętu do uzyskania około 60% pojemności. W celu przedłużenia żywotności baterii należy unikać częstego podłączania i odłączania zasilacza.

Jak dbać o baterię w laptopie – warunki pracy

Duży wpływ na trwałość baterii mają warunki otoczenia, w jakich się pracuje. Najlepiej, jeśli urządzenie jest przechowywane w suchym środowisku, gdzie temperatura mieści się w zakresie 10–30 ℃. Dlatego też nie należy umieszczać laptopa czy baterii w pobliżu kominka, grzejnika, piecyka i innego źródła ciepła. Użytkowanie w wyższych temperaturach podnosi ryzyko eksplozji akumulatora. Sprzęt nie powinien być przechowany w wilgotnym i/lub chłodnym otoczeniu. Warunki te przyspieszają stopień rozładowywania akumulatora. W przypadku ekspozycji na niską temperaturę, znajdujące się we wnętrzu baterii składniki chemiczne pogarszają jej właściwości.

Jak dbać o baterię w laptopie – wyjmowanie baterii

Należy unikać wyciągania baterii z laptopa. W większości modeli stanowi ona część obudowy. Jej wysunięcie mogłoby zaburzyć stabilność urządzenia i doprowadzić do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza. Jeżeli już zaistnieje konieczność wyjęcia baterii z laptopa, trzeba pamiętać, aby była ona naładowana. Nie wolno wyjmować baterii rozładowanej lub nigdy nieładowanej. Może działać później nieprawidłowo, a nawet wcale. Niewskazane jest pozostawianie baterii poza laptopem przez dłuższy okres. Maksymalnie wynosi on kilka dni. Wyjętą baterię trzeba przechowywać w ciemnym miejscu i temperaturze pokojowej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link