Jak czyścić dzbanek filtrujący? Praktyczne sposoby

Autor: Agnieszka

Dzbanek filtrujący to jedno z akcesoriów, które pozbawia wodę wszelkich zanieczyszczeń. Producenci dzbanków twierdzą, że oczyszczona w ten sposób jest natychmiastowo zdatna do picia. Aby naczynie to spełniało swoją funkcję, trzeba do niego dokupić filtr i dbać o nie zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić dzbanek filtrujący, w niniejszym opracowaniu na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.

dzbanek z filtrem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. po co konsumenci kupują dzbanki filtrujące i jak one działają
 2. na co zwracać uwagę przy myciu dzbanka filtrującego i jak się do tego zabrać
 3. jakie dzbanki filtrujące są dostępne na rynku i gdzie je można kupić

Jak działają dzbanki filtrujące? Po co się je kupuje?

dzbanek stojący na stole i cytryna

Dzbanki filtrujące działają przez około 4 tygodnie. To czas działania filtra z wkładem węglowym i wymiennikiem jonowym. Można je bez problemu myć w zmywarce, ale zanim to się stanie, konieczne jest rozłożenie dzbanka na poszczególne elementy.

Dzbanki filtrujące to obecnie bardzo popularne akcesoria przeznaczonego do użytku domowego. Ich popularność rośnie, ponieważ jakość wody jest o wiele niższa, niż wiele lat temu. Rośnie również świadomość konsumentów. Zadaniem dzbanka filtrującego jest pozbycie się z wody wszelkich nieczystości, w tym metali ciężkich, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre modele pozostawiają w wodzie jony magnezu i wapnia, co dla organizmu człowieka jest dużą korzyścią. Dzbanki filtrujące kupuje coraz więcej konsumentów, ponieważ jakość wody kranowej jest bardzo niska w niektórych regionach. Dzięki nim woda jest miększa i pozbawiona chloru.

Żeby dzbanek działał prawidłowo, musi mieć w środku wkład filtrujący. Jeśli nie ma ich w zestawie, można je dokupić osobno i zamontować w przystosowanym do naczynia modelu. Wkłady są zwykle zbudowane z dwóch podstawowych elementów. Głównym jest filtr węglowy, który oddziałuje na wodę na zasadzie adsorpcji. To proces pochłaniania przez cząsteczkę węgla szkodliwych substancji. Drugim składnikiem filtra jest wymiennik jonowy. W procesie jonizacji oczyszcza wodę z kamienia.

Na co zwrócić uwagę podczas mycia dzbanka filtrującego?

Właściwa obsługa tego urządzenia sprawi, że będziesz się nim cieszył przez bardzo długi czas. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić dzbanek filtrujący, żeby go nie uszkodzić, zajrzyj do naszego poradnika. Aby zrobić to poprawnie, musisz się zapoznać z paroma ważnymi zasadami. Każdy dzbanek filtrujący musi być rozłożony na części, zanim spróbujesz go umyć. Filtr, który pełni integralną funkcję w dzbanku, należy wyjąć, a następnie namoczyć. Jeśli dzbanek filtrujący ma wyświetlacz elektroniczny, nie wolno go zalać wodą. Ulegnie uszkodzeniu i nie będzie działał prawidłowo. Jeśli w dzbanku filtrującym zauważyłeś osad z kamienia, możesz go usunąć za pomocą specjalistycznych odkamieniaczy lub domowego roztworu kwasku cytrynowego. Jeśli w dzbanku nie ma elektronicznych wyświetlaczy, umyj go w zmywarce, a po wyschnięciu zamontuj w nim filtr.

 • 79,99 zł
 • 39,99 zł
 • 25,99 zł
 • 69 zł
 • 89,99 zł

Jakie dzbanki filtrujące są dostępne na rynku i gdzie można je kupić?

Ręka mężczyzny trzymająca dzbanek z filtrem

Dzbanki filtrujące są ogólnodostępne. Można je kupić w sklepach ze sprzętem do użytku domowego lub dzięki sprzedaży wysyłkowej. Na rynku jest szeroki wybór modeli, a decyzja o wyborze konkretnego należy do konsumenta. Spośród szeregu dzbanków wyjątkową popularnością cieszą się:

 • Aquaphor Diamond – jest tani, bo kosztuje niecałe 60 złotych. Pojemność dzbanka to 2.8 litra. Posiada on także wskaźnik elektroniczny, który informuje o konieczności wymiany wkładu. Do tego dzbanka pasują filtry HILLMANN HILLMAX, które można kupić w komplecie z urządzeniem lub osobno;
 • Aquaphor Kompakt – alternatywa dla dzbanka Diamond, zwłaszcza jeśli chodzi o cenę. Ma przepiękny limonkowy kolor, który pasuje do większości wnętrz kuchennych. Za sam dzbanek zapłacimy jedynie 30 zł;
 • Laica ROMA – jest o wiele większy, ponieważ jego pojemność to aż 3.7 litra. Dzięki unikatowemu, prostokątnemu kształtowi może być przechowywany na półce zawieszonej na drzwiach lodówki. Laica ROMA ma ergonomiczny uchwyt i antypoślizgową podstawę, co zapewnia bezpieczeństwo podczas przenoszenia go z miejsca na miejsce;
 • Dafi Sintra – poleca się go szczególnie dużym rodzinom, ponieważ jest jeszcze większy, niż jego poprzednik. Ma 4 litry pojemności. W sklepach dostępny jest w trzech unikatowych kolorach: miętowym, białym oraz stalowym. Do dzbanka tego producenta pasują wkłady Unimax;
 • Brita Elemaris XL – jest nieco droższy od pozostałych, ale też bardziej zaawansowany technologicznie. Mimo iż ma wskaźnik elektroniczny, producent zaznaczył, że można go myć w zmywarce. Do dzbanka filtrującego Brita pasują wkłady sygnowane tą samą marką, lecz musi się na nich znajdować dopisek Maxtra.

Ostateczna cena dzbanka filtrującego zależy od marki producenta, pojemności, a także wyglądu zewnętrznego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link