Jak zadbać o zabezpieczenie smartfona?

Autor: Asia

Korzystanie na smartfonie z bankowości mobilnej, serwisów społecznościowych czy poczty elektronicznej jest wygodne i szybkie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu telefonu, by nasze prywatne dane nie trafiły w niepowołane ręce. O co warto zadbać?

Kobieta odblokowuje smartfon korzystając z Face ID

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak zabezpieczyć swój smartfon;
  2. czy szyfrowanie jest konieczne;
  3. jakie są zalety Android One.

Jak zabezpieczyć swój smartfon?

Jeszcze kilkanaście lat temu do zabezpieczenia książki telefonicznej i SMS-ów w telefonie służył wyłącznie kod PIN. Dziś tego typu opcji jest znacznie więcej, a wraz z ich rozwojem wzrasta poziom ochrony danych. Zabezpieczenie telefonu należy do najważniejszych czynności, jakie powinno się wykonać po jego zakupie. Najbezpieczniejszymi formami są obecnie skanowanie twarzy 3D, które można znaleźć np. w iPhone XS oraz skanowanie odcisku palca dostępne np. w modelu Samsung Galaxy S10+. Technologia Face ID wykorzystywana w modelach Apple dostosowuje swoje możliwości do zmian w makijażu, zapuszczenia brody czy noszenia nakrycia głowy w zimę. Jeśli urządzenie wykryje dużą zmianę w wyglądzie, wtedy poprosi o ustawiony wcześniej kod PIN jako alternatywną opcję logowania. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku linii papilarnych – gdy nosimy rękawiczki, zamiast przyłożenia palca do czytnika możemy wpisać zadeklarowane hasło.

Zabezpieczenie smartfona chroni nas przed konsekwencjami jego utraty lub dostępem do danych osób trzecich. Dobra blokada ekranu, na przykład skanowanie twarzy, tęczówki oka czy linii papilarnych, gwarantuje wysokiej klasy bezpieczeństwo. Próby oszukania systemu poprzez losowe wpisywanie kodu PIN zostaną przed smartfon odczytane jako podejrzane, czego wynikiem będzie tymczasowa blokada wszelkich możliwości odbezpieczających telefon. Dzięki temu mamy pewność, że prywatne zdjęcia lub kontakty nie dostaną się w niepowołane ręce.

Warto także zadbać o możliwość znalezienia swojego smartfona – w tym celu w ustawieniach należy włączyć usługę „Znajdź moje urządzenie”. Pozwala ona na zlokalizowanie telefonu, jego zdalną blokadę i wylogowanie się, a nawet skasowanie wszystkich zawartych na nim danych.

  • 98,99 zł
  • 1 599 zł
  • 93,89 zł
  • 1 599 zł
  • 899 zł

Czy szyfrowanie jest konieczne?

Użytkownik trzymający smartfon z funkcją rozpoznawania linii papilarnych

Warto wiedzieć, na czym polega szyfrowanie smartfona? Wyobraźmy sobie, że w dużej skrzyni trzymamy nasze największe skarby. Aby chronić zawartość, zabezpieczamy ją nowoczesną kłódką szyfrową, dzięki czemu może się do niej dostać wyłącznie osoba znająca kod. Podobnie jest w przypadku smartfona – szyfrowanie polega na przepisaniu danych w ciąg znaków, do którego odczytania niezbędny jest klucz.

Szyfrowanie telefonu jest ważne, jeśli w przyszłości będziemy chcieli go sprzedać. Na smartfonie przechowujemy ogromną ilość informacji – dane do Facebooka, YouTube’a, Instagrama, poczty elektronicznej, a nawet konta bankowego. Wszystkie te dane są bezpieczne, dopóki smartfon jest w naszym posiadaniu. W przypadku jego zagubienia jesteśmy narażeni na ryzyko kradzieży hasła do poczty czy usług bankowych. Przywrócenie ustawień fabrycznych przy sprzedaży nie daje pewności, że danych nie będzie można odzyskać. Osoba zorientowana w temacie poradzi z tym sobie bardzo szybko.

Dlatego też warto sprawdzić, czy w urządzeniu domyślnie została włączona opcja szyfrowania. Jeśli posiadasz jeden ze smartfonów Apple, jak np. iPhone Xr, masz gwarancję, że Twoje dane są bezpieczne. Jeśli posiadasz smartfon z Androidem, zajrzyj do ustawień zabezpieczeń lub bezpieczeństwa i poszukaj opcji szyfrowania. Jeśli jej nie ma, oznacza to, że Twój telefon został już domyślnie zabezpieczony przez producenta.

W Sklepie Play i Appstore dostępne są również specjalne komunikatory szyfrujące rozmowę. Jednym z nich jest Signal, który umożliwia bezpłatny kontakt użytkowników na całym świecie. Jeśli korzystasz z Messengera, sprawdź opcję „Tajne konwersacje” uruchamiającą wysokiej klasy szyfrowanie end-to-end. W przypadku WhatsAppa pełne szyfrowanie włączone jest domyślnie i nie ma możliwości jego wyłączenia.

Jakie są zalety Android One?

Smartfon zabezpieczony hasłem

Android One to specjalna seria smartfonów, na których znajduje się czysty, pozbawiony producenckich nakładek i oprogramowania typu bloatware system Android. Największą zaletą smartfonów Android One jest ich prędkość działania oraz pierwszeństwo w aktualizacjach. Urządzenia te otrzymują najnowsze wersje systemu, jako pierwsze przez dwa lata od momentu premiery i aktualizacje poprawek bezpieczeństwa aż przez trzy lata. Dodatkowo wspierają Google Play Protect – technologię firmy Google, która chroni smartfony przed złośliwym oprogramowaniem. Korzystając z modeli Android One masz pewność, że Twoje dane pozostaną tylko do Twojego wglądu.

Wartymi uwagi smartfonami z serii Android One są Nokia 8 oraz Nokia 9 z optyką firmy Zeiss i pięcioma aparatami głównymi działającymi jednocześnie. Gwarantują one wysoki zakres dynamiki oraz głębię ostrości. Pasjonaci smartfonowej fotografii mają możliwość zapisywania zdjęć w RAW DNG, co dodatkowo zwiększa zakres ich edycji. Innym, interesującym urządzeniem Android One jest Motorola G7 Power, w której zastosowano powiększony akumulator, pozwalający pracować urządzeniu nawet 60 godzin!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów