Inteligentny odkurzacz – jak działa?

Autor: Joanna

Jeżeli poszukujesz sposobów na szybsze i łatwiejsze sprzątanie, na pewno słyszałeś już o inteligentnym odkurzaczu. Korzystanie z niego sprawia, że masz więcej czasu dla siebie. Kiedy on odkurza podłogę, Ty wykonujesz inne czynności, a w efekcie kończysz pracę wcześniej i możesz napić się kawy. Przekonaj się, jak działają odkurzacze samojezdne!

Inteligentny odkurzacz samojezdny w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest inteligentny odkurzacz automatyczny,

- jak działa odkurzacz iRobot,

- co zwiększa funkcjonalność inteligentnych odkurzaczy.

Czym jest inteligentny odkurzacz automatyczny?

Inteligentny odkurzacz to bezprzewodowe urządzenie czyszczące przeznaczone dla osób, które nie mają czasu na sprzątanie bądź chcą sprzątać szybciej, pozbywając się obowiązku samodzielnego odkurzania podłóg. Steruje się nim poprzez panel wbudowany w urządzenie lub za pośrednictwem pilota. Niektóre modele współpracują z aplikacją na smartfon bądź tablet. IRobota można zaprogramować tak, by sprzątał w określony dzień tygodnia o ustalonej porze, np. gdy będziesz w pracy.
Odkurzacz samojezdny poradzi sobie z oczyszczeniem powierzchni gładkich, ale także chodników i strzyżonych dywanów. Przed użyciem go upewnij się jednak, że na podłodze nie ma żadnych przeszkód: przewodów elektrycznych, zabawek, kapci, ubrań, poduszek, naczyń. Jeżeli dywan ma frędzle, podwiń je pod spód. Z kolei firanki z ozdobnymi zakończeniami sięgające ziemi na czas sprzątania upnij wyżej.

WARTO WIEDZIEĆ

W zależności od parametrów odkurzacze samojezdne zużywają różne ilości energii. Upewnij się, że model, który zwróci Twoją uwagę, oczyści podłogę w całym mieszkaniu za jednym podejściem. Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania.

Sterowanie odkurzaczem iRobot za pośrednictwem aplikacji na smartfonieNiektóre modele inteligentnych odkurzaczy korzystają z filtrów HEPA, które dodatkowo oczyszczają powietrze z kurzu, bakterii i grzybów. Jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy lub osoby ze skłonnościami do alergii, rozważ zakup właśnie takiego odkurzacza iRobot. Skorzystaj też z opinii o odkurzaczach samojezdnych wyrażonych przez użytkowników.

Jak działa inteligentny odkurzacz?

Działanie odkurzacza samojezdnego jest automatyczne, dlatego określa się je mianem „inteligentnego”. O wyznaczonych porach urządzenie uruchamia się i przemieszcza po podłogach w domu, oczyszczając je z zabrudzeń. Dzięki obecności czujników i zaprogramowanemu algorytmowi ruchu iRobot wykrywa obecność przeszkód, np. ścian lub schodów i wie, jak musi zareagować. Nigdy jednak nie pozostawia niedoczyszczonych miejsc przy krawędziach – jeździ wzdłuż ścian i innych przeszkód. Niektóre modele potrafią nawet pokonać próg.

W obliczu przeszkód inteligentne odkurzacze robią jedną z następujących czynności:

  • odbijają się i zmieniają kierunek ruchu. Zaletą jest dokładniejsze oczyszczenie podłogi, z racji tego, iż urządzenie przejedzie kilka razy po tym samym miejscu. Wadą jest dłuższy czas sprzątania,
  • zatrzymują się i wyznaczają trasę od nowa. Sprzątanie zajmuje wówczas mniej czasu, jednak musisz się liczyć z możliwością pozostawienia niedoczyszczonych miejsc,

WSKAZÓWKA

Do poprawnego funkcjonowania iRobot odkurzacz potrzebuje stacji dokującej, jednak nie w każdym modelu jest ona dostępna – pamiętaj, że bez niej nie naładujesz urządzenia. Odpowiada ona także za nawigowanie inteligentnego odkurzacza poprzez wykorzystanie podczerwieni, by po ukończeniu pracy wrócił i naładował się od nowa.

W inteligentnym odkurzaczu częścią sprzątającą są szczotki, które obracają się z wysoką prędkością i zamiatają zabrudzenia do pojemnika. Pojawiają się również z boku, by sięgać kątów i wąskich szczelin.
  • 854 zł
  • 1 359 zł
  • 3 150 zł
  • 1 899 zł
  • 1 099 zł

Odkurzacz iRobot – opcje podnoszące funkcjonalność

iRobot Roomba 695Nowoczesne odkurzacze iRobot poza standardowymi czujnikami mają dodatkowe. W cieszącym się popularnością iRobocie Roomba, takim jak np. model 616, znajdują się wykrywacze kurzu, a także sensory uskoku podłoża. Droższy względem poprzedniego iRobot odkurzacz 695 ma więcej czujników, bo jest także antykolizyjny względem krawędzi, odległości, przeciw zaplątaniu się w kable, przeszkód i wykrywa zabrudzone miejsca, w obliczu których urządzenie sprząta z większą mocą.
Jeżeli nie chcesz, by odkurzacz samojezdny przemieszczał się po całym domu, możesz zaprogramować mu ograniczenie terenowe, czyli tzn. Wirtualne ściany. Dzięki temu gdy dotrze do krawędzi pokoju, zamiast przejechać przez drzwi – zawróci.
Przejrzyj ofertę inteligentnych odkurzaczy w sklepie internetowym RTV Euro AGD, aby przekonać się, jak bardzo modele różnią się funkcjonalnością i żeby wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny