Inhalator i nebulizator dla dzieci i dorosłych. Jakie są między nimi różnice?

Autor: Ola

Nebulizator i inhalator to urządzenia medyczne, które płynne leki rozpylają do postaci aerozolu. W sprzedaży znajdziemy inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe, ciśnieniowe i proszkowe. Inhalator dla dziecka powinien być lekki, cichy i mieć mocną sprężarkę, aby nebulizacja była szybka i sprawna.

Radosny chłopiec wykonuje nebulizację w domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym się różni Inhalator od nebulizatora;
  2. jakie są rodzaje inhalatorów;
  3. na co zwrócić uwagę podczas wyboru nebulizatora dla dziecka.

Inhalator a nebulizator – czym się różnią?

Inhalator i ciśnieniomierz

Inhalator i nebulizator to dwa różne urządzenia medyczne. Nebulizator jest rodzajem inhalatora – przetwarza lek z płynnej postaci na „mgiełkę”. Składa się z: głowicy rozpylającej, aplikatora (zależnie od modelu: maski, ustnika lub końcówki na nos), węża doprowadzającego powietrze oraz sprężarki. Nebulizator mieści się w znaczeniu pojęcia inhalatora, ale nie odwrotnie. Wynika to z faktu, że nie każdy inhalator ma funkcję nebulizacji. Na rynku dostępne są urządzenia, takie jak inhalatory proszkowe oraz inhalatory ciśnieniowe, które nie są nebulizatorami i wymagają skoordynowania wdechu z aplikacją dawką leku. Niektórzy specjaliści traktują nebulizator jako jedną z części inhalatora, odpowiadającą za wprowadzanie leku.

CZY WIESZ, ŻE...

Nebulizator i inhalator to urządzenia medyczne, które umożliwiają leczenie infekcji i chorób przewlekłych. Są powszechnie stosowane m.in. w walce z kaszlem, zapaleniem zatok, astmą oraz alergiami. W przypadku tych dolegliwości ważne jest rozpylenie leku w postaci mikroskopijnych kropli, które docierają do właściwych części układu oddechowego, np. do pęcherzyków płucnych.

Polecane inhalatory
  • 169,99 zł
  • 139,99 zł
  • 199,99 zł
  • 149,99 zł
  • 118,99 zł

Rodzaje inhalatorów

Kobieta wykonuje inhalację, siedząc na kanapie w salonie

W sprzedaży znajdziemy inhalatory pneumatyczne (przykładowy model to Hi-Tech Medical Oro-Family Comfort) i ultradźwiękowe, nazywane też nebulizatorami, oraz inhalatory ciśnieniowe i proszkowe. Dwa pierwsze uwalniają substancję leczniczą automatycznie, bez konieczności koordynowania wdechu z rozpyleniem dawki leku. Są to urządzenia stosowane np. w leczeniu dzieci i niemowląt. Nebulizację można przeprowadzać samodzielnie na siedząco lub leżąco, pamiętając o dokładnym dociskaniu maseczki do twarzy. Druga grupa to inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary, dzięki czemu możemy mieć je przy sobie w każdej sytuacji. Są to tzw. inhalatory kieszonkowe, szczególnie przydatne astmatykom i alergikom. Inhalatory proszkowe konstrukcją przypominają dysk, z którego lek uwalniany jest po zwolnieniu komory. Inhalator ciśnieniowy ma trzy części: zatyczkę, ustnik oraz zbiornik z substancją leczniczą. Obydwa rodzaje urządzeń medycznych wymagają zsynchronizowania wdechu z rozpylaniem dawki medykamentu.

PORADA EKSPERTA

Każdorazowo po aplikacji leku inhalatorem bądź nebulizatorem należy przepłukać usta wodą. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu grzybicy śluzówki jamy ustnej, a także bolesnych owrzodzeń i aft.

Nebulizator dla dziecka. Jaki inhalator wybrać i na co zwrócić uwagę?

Planując zakup inhalatora dla dziecka, warto kierować się przede wszystkim solidnością i jakością wykonania. Nebulizator (np. Laica NE1005) będzie nam służył przez długi czas, dlatego powinien mieć szczelny układ sprężania i wytrwałą konstrukcję. Zwróćmy też uwagę na to, czy wybrany przez nas model został wyposażony w wymienne zbiorniczki na wydzielinę. W ten sposób łatwiej będzie nam utrzymać go w czystości. Ważną kwestią jest także solidna sprężarka. Dzięki niej urządzenie będzie mieć mocną kompresję, co skutkuje krótszym procesem nebulizacji. W inhalatorach dla dzieci końcówki aspiratora powinny być miękkie, najlepiej, jeżeli są wykonane z silikonu. Przed zakupem konkretnego modelu powinniśmy sprawdzić, czy w zestawie znajduje się maska do inhalatora. W niektórych urządzeniach może być bowiem konieczność dokupienia poszczególnych elementów osobno. Do wyboru mamy inhalatory wymagające podłączenia do sieci lub zasilane bateriami. Drugie są bardziej funkcjonalne. Dzięki temu, że nie muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego, możemy wykonywać inhalacje w każdym miejscu. Inhalator dla niemowląt powinien też być lekki, cichy (np. Tech-Med TM-NEB BABY) i dość mały. Na rynku znajdziemy również inhalatory dla dzieci, które wyglądem przypominają przyjazne zwierzęta – krowę, delfina (Oro-Med CLEANER) czy pingwina, jak Intec Pingwin CN02-WF2. Zabawny kształt ma zachęcać do rozpoczęcia inhalacji i odwracać uwagę malucha. Przechowywanie urządzenia ułatwi specjalne etui. Wiele modeli inhalatorów zostało wyposażonych w dwa rodzaje maseczek – mniejsze dla dzieci i większe dla dorosłych. Takie rozwiązanie zwiększa użyteczność i uniwersalność sprzętu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link