Data publikacji: 11 marca 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Grzejnik elektryczny konwektorowy – co to za urządzenie i jak działa?

Poleć znajomemu Drukuj

Zastosowanie grzejników konwektorowych i olejowych to najpopularniejsze sposoby na ogrzanie poszczególnych pomieszczeń. Jeden i drugi grzejnik ma swoje wady i zalety. Jaki grzejnik elektryczny konwektorowy warto wybrać? Czy zawsze będzie to idealne rozwiązanie?

Ustawianie temperatury na grzejniku olejowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa grzejnik elektryczny konwektorowy
  2. do ogrzewania jakich pomieszczeń będzie idealnym wyborem
  3. na jaki model warto postawić

Grzejnik elektryczny konwektorowy – jak działa?

Grzejnik olejowy z pokrętłem

Grzejnik elektryczny konwektorowy to dość często spotykane urządzenie w naszych domach, odpowiedzialne za ogrzewanie danego pomieszczenia. Ich popularność wynika z faktu, że posiadają wiele zalet. Są proste w montażu, szybko i skutecznie nagrzewają każde pomieszczenie. W zasadzie ich obsługa ogranicza się do podpięcia kabla do gniazdka elektrycznego. Na rynku mamy dostęp do wielu różnych modeli grzejników, dlatego też możemy na nich oprzeć nasz domowy system grzewczy, wykorzystując urządzenia o większej mocy. Grzejniki elektryczne konwektorowe mogą także służyć jako rodzaj ogrzewania dodatkowego. Wówczas praktyczniejsze będą modele o mniejszej mocy, które nie zużywają tyle energii. Wybierając grzejnik, możemy postawić albo na model konwektorowy, albo olejowy. Oba typy różnią się w sposobie przekazu powietrza. Elektryczne grzejniki konwektorowe przekazują powietrze poprzez tzw. konwekcję, czyli zasysanie zimnego powietrza, ogrzewanie go i oddawanie ciepłego. W przypadku modeli olejowych przekaz powietrza następuje radiacyjnie. To, jaki typ grzania wybierzemy, zależy od nas. Warto to dobrze przemyśleć, ponieważ wiąże się to m.in. z kosztami, z jakimi się musimy liczyć.

Grzejnik konwektorowy elektryczny nie posiada dużego ciężaru własnego, przez co łatwo go przestawiać w różne miejsca. Działa on w ten sposób, że po zassaniu zimnego powietrza i ogrzaniu go, ulatnia się ono ku górze, ogrzewając pomieszczenie. Dzięki takiej cyrkulacji z czasem zimne powietrze zostanie wymienione na ciepłe. Elektryczny grzejnik konwektorowy działa zazwyczaj bardzo szybko i z tego powodu jest częstym wyborem. Jego atutem jest również niższa w porównaniu z konkurencyjnymi produktami cena. Omawiając jego działanie, trzeba też zwrócić uwagę na to, że nie zatrzymują one ciepła. Tak więc jeśli grzejnik jest włączony, będzie nam ciepło, ale jeśli go wyłączymy, ciepłe powietrze bardzo szybko zamieni się w zimne. Stąd stosuje się go głównie w małych pomieszczeniach, gdzie coraz częściej wybór pada na grzejnik elektryczny konwektorowy ścienny.

Proponowane produkty:
Home Select SH 16 <%– –%>
RAVEN EGO001 <%– –%>
RAVEN EGK001 <%– –%>
RAVEN EGO002 <%– –%>

Grzejnik konwektorowy – do jakich pomieszczeń się nadaje?

Grzejnik konwektorowy

Przy wyborze grzejnika głównym kryterium jest jego moc. Oczywiście, im jest ona większa, tym dokładniej ogrzejemy pomieszczenie o większej powierzchni. Konwektorowy grzejnik elektryczny może być dobrym rozwiązaniem jako system grzewczy naszej łazienki. Dobry model będzie w stanie zredukować zbyt dużą ilość wilgoci, której w łazience nie brakuje. Chcąc wybrać model do tego pomieszczenia, musimy pamiętać, że nie każdy grzejnik się nada. Przede wszystkim warto postawić na urządzenie o mocnej obudowie. W takim przypadku mamy większe szanse, że grzejnika nie zaatakuje tak szybko korozja. Producenci zazwyczaj na opakowaniach i w specyfikacji zaznaczają, czy dany produkt może być stosowany w łazience. Alternatywą dla grzejnika konwektorowego jest grzejnik olejowy, który lepiej sprawdzi się przy pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. ponad 20 m². Dodatkowo dłużej zatrzymuje on ciepło, nawet po wyłączeniu urządzenia. Grzejnik elektryczny konwektorowy z termostatem będzie świetnym rozwiązaniem do domków letniskowych. Tu przewagę daje m.in. jego budowa i fakt, że jest lekki, przez co łatwo przeniesiemy go w zasadzie w każde miejsce. Ponadto szybko nagrzeje nam pomieszczenie, a wielu przypadkach okaże się to bardzo istotne. Dobrze jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Używanie grzejnika konwektorowego nie jest zalecane, jeśli jesteśmy alergikami. Ma on bowiem tendencję do przenoszenia różnych pyłków. Dlatego też nie poleca się go stosować m.in. w pokojach dziecięcych.

Jaki grzejnik elektryczny warto kupić?

Pewną pozycję na rynku ma model RAVEN EGK001 o trójpoziomowym regulowanym poziomie mocy: od 800 W po 1200 W, a nawet 2000 W. Producent wyposażył go również w funkcję dodatkowego nawiewu oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem. Możemy też zdecydować się na zakup modelu olejowego RAVEN EGO001 posiadającego 7 żeberek, dającego szansę ogrzać pomieszczenie o większej powierzchni. Godnym polecenia jest także model Sencor SOH 2107BK z mechanicznym termostatem i funkcją zabezpieczenia przed przegrzaniem. Dla osób szukających czegoś większego idealny będzie RAVEN EGO002 o 11 żeberkach. Wszyscy chcący zewnętrznego ogrzewania powinni zainteresować się ogrzewaczem tarasowym Home Select SH 16.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów