Data publikacji: 14 stycznia 2020
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Grzejnik olejowy ‒ czym jest i jaki najlepiej wybrać? Praktyczne porady

Poleć znajomemu Drukuj

Grzejnik olejowy jest przenośnym kaloryferem. Może stanowić zarówno uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, jak i być głównym grzejnikiem odpowiedzialnym za ogrzewanie danego pomieszczenia. Jednak by działał wydajnie, należy dobrać jego moc do kubatury wnętrza.

Kaloryfer olejowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest grzejnik olejowy i jakie są jego rodzaje
 2. jak dobrać moc grzejnika olejowego do kubatury pomieszczenia
 3. w jakim miejscu ustawić grzejnik olejowy
 4. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika olejowego

Grzejnik olejowy ‒ co to jest i jakie są jego rodzaje?

Grzejnik olejowy z nadmuchem

Grzejnik olejowy to kaloryfer, który możemy postawić niemalże wszędzie. Jest mobilnym urządzeniem, więc umożliwia ogrzanie dowolnego pomieszczenia. Zazwyczaj montuje się go w miejscach, gdzie domownicy przebywają najczęściej. W odróżnieniu od centralnego ogrzewania, grzejnik olejowy zasilany jest olejem mineralnym, podgrzewanym przez grzałkę znajdującą się wewnątrz urządzenia. Grzejniki olejowe możemy podzielić na:

 • piecyki olejowe z ożebrowaniem ‒ z wyglądu przypominają tradycyjne grzejniki żeberkowe. Obecność ożebrowania sprawia, że powierzchnia grzewcza jest większa.
 • piecyki olejowe bez ożebrowania ‒ składają się z dwóch płaskich płyt połączonych po bokach. Mimo iż grzeją słabiej niż piecyki z ożebrowaniem, są za to tańsze. Co więcej, można je zamontować chociażby na ścianie.

Oba modele zasilane są energią elektryczną. Do ich montażu nie trzeba używać specjalistycznych narzędzi, gdyż wystarczy podłączyć grzejnik do prądu.

Grzejnik elektryczny olejowy ‒ jak dobrać moc urządzenia?

Grzejniki elektryczne olejowe potrafią wydajnie ogrzać pokój, o ile odpowiednio je dobierzemy. Na rynku znajdziemy zarówno grzejniki o mocy 700 W, jak i 2500 W. Wybór należy dopasować do oczekiwań. Te o mniejszej mocy świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie systemu grzewczego, z kolei mocniejszy grzejnik olejowy elektryczny będzie w stanie w pełni ogrzać nawet duże pomieszczenie. Zanim jednak wybierzemy jeden z nich, obliczmy kubaturę pokoju, w którym zamontujemy urządzenie.

Aby obliczyć moc potrzebną grzejnikowi olejowemu do ogrzania pokoju, pomnóżmy najpierw powierzchnię w m² o jego wysokość. Gdy już poznamy tę wartość, możemy przystąpić do wyliczenia potrzebnej mocy urządzenia. Bez względu na to, czy chcemy kupić grzejnik olejowy energooszczędny, czy też grzejnik olejowy z nawiewem, przyjmijmy, że na każdy m³ powinno przypadać od 60 do 80 W. Na przykład, gdy kubatura wnętrza wynosi 25 m³, wówczas wskazane jest, by grzejnik olejowy elektryczny dysponował mocą co najmniej 1500 W, jak np. model Sencor SOH 3109 BK.

Proponowane produkty:
Home Select SH 16 <%– –%>
Sencor SOH 2107BK <%– –%>
MPM MUG-09 <%– –%>
Eldom HO70C <%– –%>
Grzejniki
149,99 zł

Zobacz więcej   
DeLonghi Dragon4 TRD4 0820 <%– –%>

W jakim miejscu ustawić elektryczny grzejnik olejowy?

Piecyk olejowy Sencor

Bez względu na to, czy zamierzamy kupić grzejnik olejowy 2000 W, taki jak np. Raven Ego002 czy też słabszy, koniecznie sprawdźmy szczegółowe wymagania dotyczące miejsca ustawienia. Zazwyczaj producenci zalecają, by urządzenia nigdy nie stawiać np. na dywanach z miękkim włosiem. Najlepiej wybrać stabilną, równą i płaską powierzchnię. Gdy już ustalimy miejsce, w którym zamontujemy nasz elektryczny grzejnik olejowy, sprawdźmy wówczas, czy będzie tam miał odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto upewnijmy się, że wokół niego będzie około 50 cm wolnej przestrzeni. Wielu producentów zaleca też, by olejowy grzejnik elektryczny stawiać wyłącznie w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 5 m². Dostępne są także urządzenia, takie jak np. Home Select SH 16, które można zamontować na ścianie.

Jaki grzejnik olejowy na prąd wybrać?

Warto zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

 • czas nagrzewania ‒ informuje o tym, ile trwa uruchomienie piecyka. Pamiętajmy, że urządzenia zasilane olejem mineralnym nagrzewają się wolniej niż inne modele,
 • waga ‒ to jeden z ważniejszych parametrów. Jeżeli będziemy chcieli przenosić piecyk, wówczas warto wybrać mały grzejnik olejowy, taki jak np. Sencor SCF 2001 lub Raven EGK 001
 • zabezpieczenia ‒ warto wybrać model wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania w razie upadku, taki jak np. Eldom HO70C. W momencie, gdy piecyk się przewróci, automatycznie nastąpi odcięcie zasilania i nie dojdzie do pożaru,
 • timer ‒ dzięki niemu zaprogramujemy urządzenie tak, by włączało się o określonej godzinie. Dzięki timerowi urządzenie będzie mogło działać w trybie dziennym i nocnym. Pozwoli nam to precyzyjniej ustawić temperaturę,
 • nadmuch ‒ grzejnik olejowy z nadmuchem najszybciej rozprowadza ciepło. Mimo to zużywa on więcej energii niż standardowe piecyki. Warto kupić urządzenie z opcją nadmuchu, gdy z piecyka będziemy korzystać raczej okazjonalnie.

Jeżeli omówiony rodzaj grzejnika nie spełnia naszych oczekiwań, warto rozważyć zakup grzejnika konwektorowego oraz dodatkowo zapoznać się ze sposobami utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów