Fotel dla gracza - w trosce o zdrowie i komfort przyszłych mistrzów e-sportu

Autor: Andrzej

Dobre wyniki w ulubionej grze to wiele godzin spędzonych na rozgrywce, bo jak wiadomo to trening czyni mistrza. Warto więc zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa i wybrać specjalny fotel gamingowy, który sprawdzi się podczas wielu batalii. 

Designerski mebel czy ważny przedmiot w arsenale gracza?

Długie siedzenie przed komputerem może narażać kręgosłup gracza na niepożądane dolegliwości. Dobrym profilaktycznym rozwiązaniem jest więc zakup fotela dla gracza. Tego typu fotele są zaprojektowane, aby łączyć komfort i wygodę użytkowania z dbałością o prawidłową postawę gracza. Ochrona kręgosłupa wpływa  z kolei bezpośrednio na jakość samej gry, gdyż gracz którego nic nie boli i czuje się komfortowo może skupić się wyłącznie na rozgrywce. 

Kupujemy fotel dla gracza, na co zwrócić uwagę?

Fotel gamingowy to nierzadko spory wydatek, dlatego tak ważna jest dobra orientacja w tym, co jest istotne dla potencjalnego gracza. Na rynku jest co prawda sporo tanich substytutów, ale w przypadku dobrego fotela, na którym gracz będzie spędzał sporo czasu, najlepiej nadmiernie nie oszczędzać. Pamiętajmy o aspektach zdrowotnych. Starajmy się więc wybierać spośród produktów o dobrym stosunku jakości do ceny.
Nowoczesne fotele gamingowe są przystosowane do wymagań graczy. Mają szereg technologii i rozwiązań, których próżno szukać w fotelach biurowych znanym większości z nas. Warto więc poznać kilka z nich, aby mieć jeszcze większą pewność że wybierany produkt spełni oczekiwania każdego przyszłego mistrza e-sportu.
Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na parę pytań, ale również mieć na uwadze parę istotnych parametrów.

Do jakiego typu gry potrzebujemy fotela?

Zasadniczo fotele dla gracza można podzielić na dwie kategorie:
  • Fotele o charakterze ogólnym, nadające się do większości typów rozgrywek, które nie wymagają dodatkowego osprzętu, np. fotele gamingowe Natec Genesis;

  • Fotele specjalistyczne do gier takich jak np. symulatory wyścigów samochodowych czy symulatory lotów kosmicznych – w komplecie z fotelem otrzymujemy dodatkowy osprzęt. Produkt również jest dostosowany wizualnie do rozgrywki (np. imitacja fotela F1), np. fotele gamingowe Playseat.  

Jakie jest maksymalne obciążenie danego fotela?

Dobrej jakości fotele są w stanie udźwignąć co najmniej 120 kg. Potencjalny użytkownik zatem może więc swobodnie i bez strachu z nich korzystać. 

Jakiej konstrukcji fotele wybierać?

Fotele z zastosowaniem metalowej ramy gwarantują większą trwałość.

Czy konstrukcja fotela zawiera podnośnik gazowy (Gas-lift)? Jakiej jest on klasy?

Dobrej jakości podnośniki to te z oznaczeniem od 3. klasy wzwyż, pozwalają one na obciążenie fotela wagą przekraczającą nawet 120 kg.
  • 5 999 zł
  • 849 zł
  • 1 849 zł
  • 479 zł
  • 469 zł

Po czym stwierdzić, że fotel dla gracza będzie na pewno wygodny?

Solidne wykończenie jest na pewno gwarancją trwałości i wygody. Zwracajmy uwagę na wyprofilowanie fotela, co pomaga zapewnić optymalne podparcie dla kręgosłupa oraz na poduszki, w tym na specjalną z paskami, które pozwalają na regulację wysokości, co umożliwia oparcie wybranego przez nas fragmentu kręgosłupa.

Ponadto o wygodzie fotela decydują również indywidualne preferencje takie jak np. grubość pianki na siedzeniu oraz oparciach – jedni gracze wolną fotele bardziej miękkie z grubszą pianką (np. Natec Genesis SX33 czy Natec Genesis Nitro 880) inni z kolei nieco twardsze (np. Natec Genesis Nitro 550 lub Natec Genesis SX77).

Jakie funkcjonalności fotela mogą być istotne dla gracza?

Przede wszystkim możliwość regulacji podpórek dla rąk, kąta nachylenia oparcia czy wysokości siedziska pozwalają na dopasowanie fotela do sylwetki, a także na zwiększenie komfortu siedzenia. Dla wielu ważną funkcją jest popularny tryb bujania.

Jakie kółka w fotelu dla gracza sprawdzą się najlepiej?

Wybór fotela z nylonowymi kółkami pomaga uniknąć zarysowań na parkiecie, a przemieszczanie się na fotelu jest bezgłośne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim o szybkim i łatwym montażu, ale również o łatwości przechowywania fotela dla gracza. Dobrze zwracać uwagę na fotele, które łatwo się składają, zajmując tym samym mniej miejsca w mieszkaniu. Funkcja Plug&Play pozwala z kolei na przygotowanie fotela do gry w 10 minut, nie potrzebne są też do tego żadne dodatkowe narzędzia.

Inną cechą, o której warto wspomnieć jest uniwersalność i kompatybilność, które pomagają uniknąc sytuacji, w której dany fotel nie współpracuje z niektórymi typami kierownic czy joysticków. 
 

Czym są opcjonalne akcesoria?

W sprzedaży do fotela dla gracza znajdują się również opcjonalne akcesoria, które mają wpływ na zwiększenie komfotu użytkowania fotela. Wśród nich mozna wymienić np. matę, która zabezpieczy Twój parkiet i zapewni prawidłowe ułożenie siedzenia.

Ponadto warto zwrócić uwagę na specjalne udogodnienia takie jak np. uchwyty pod skrzynię biegów, które zwiększą uczucie prawdziwej jazdy samochodem czy dedykowane stojaki pod telewizor.
 
Sprawdź też:
Ranking słuchawek gamingowych 
Zobacz fotele dla gracza
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny