Flagowce eko? Porównanie realme GT2 i realme GT2 PRO

Autor: Maciej Jagodziński

Pojemna bateria – jest, szybkie ładowanie – jest, szybki procesor – jest, ekologiczna konstrukcja – jest! Nowe smartfony realme GT2 i GT2 PRO nie odstępują flagowym modelom konkurencji, jednocześnie wyznaczając nową ścieżkę producentom. Zieloną. Ekologiczne rozwiązania znajdziemy nie tylko w telefonach, ale również w pudełkach. Telefon telefonowi jednak nierówny, porównajmy zatem realme GT2 i realme GT2 PRO.

 

Co w pudełku? Co to za pudełko!?

Tego można nawet nie zauważyć, to drobna zmiana. Faktura pudełek z wyraźnym wzorem w jodełkę jest matowa i delikatna w dotyku. Poza tym pudełka jak pudełka – każdy widzi. Właśnie! To, co widzimy na pudełkach, czyli wszystkie napisy, zostały wykonane atramentem z oleju sojowego. Jest to produkt przyjazny dla środowiska, a co najważniejsze – odnawialny. Co więcej, na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od tradycyjnego atramentu. Dyskretny ekobohater.

realme gt 2 i realme gt 2 pro

W środku telefon opakowany w folię ochronną oraz kartonowe pudełka na instrukcję i kabelek, a ładowarka leży wygodnie na wyprofilowanym kartoniku. Co tutaj jest eko? Plastik. A właściwie jego brak. W porównaniu ze standardowym sposobem pakowania realme zmniejszyło ilość plastiku z 21,7% do zaledwie 0,3%! Stało się tak dzięki nowemu projektowi pudełka, które zabezpiecza telefon i akcesoria, jednocześnie nie wykorzystując do tego folii. W zestawie jest jeszcze gumowe etui, które zostało tak wyprofilowane, żeby ochraniać sporą wyspę z aparatami.

Papier tu, papier tam

Zarówno realme GT2, jak i realme GT2 PRO wyglądają jak zwyczajny nowoczesny smartfon. Wąskie ramki ekranu, „kropka” aparatu ukryta w ekranie oraz przyciski boczne – klasyka. Istny szał dzieje się z tyłu, ponieważ tylna obudowa to w zasadzie… papier! Tak, panele tylne w nowych modelach GT 2 PRO i GT 2 wykonane są z biopolimeru. Jest to materiał stworzony z zasobu odnawialnego, jakim jest masa papiernicza. Pamiętacie fakturę pudełka w jodełkę? Znalazła się ona również na tylnych panelach. Jest miła w dotyku i stawia delikatny opór opuszkom palców. Jest również matowa, a to oznacza brak śladów palców na obudowie!


Co więcej, realme – we współpracy z firmą SABIC – dzięki zastosowaniu biopolimerów znacząco zmniejszyło emisję dwutlenku węgla podczas produkcji smartfonów. Spadek o 35,5% to naprawdę imponujący wynik, a na większą skalę może pozytywnie wpłynąć na nasz ekosystem. Biopolimery produkowane przez firmę SABIC otrzymały certyfikat ISCC. Przyznawany jest on przedsiębiorstwom spełniającym krytyczne normy środowiskowe i społeczne w obszarze surowców odnawialnych.

Ale to nie wszystko! Wszystkie te starania spowodowały, że nowe ekoflagowce realme to również jedne z pierwszych smartfonów na świecie z certyfikatem TCO 9.0. Przyznawany jest on za konstrukcje, które wyróżniają się niską emisją promieniowania, ergonomią, energooszczędnością oraz szacunkiem dla ekologii. Smartfony realme GT 2 PRO i GT 2 spełniają ponad czterdzieści warunków zrównoważonego rozwoju.

realme gt 2 obudowa tylna

Wszystkie te informacje najlepiej przełożyć na proste porównanie – każdy milion smartfonów GT 2 PRO i GT 2 z obudową techno-papier to o 3,5 miliona mniej plastikowych butelek!

Jakie są bateria i ekran w realme GT 2 i realme GT 2 PRO?

Zacznijmy od tego, czego nie widać, ale da się odczuć – bateria. Zarówno realme GT 2, jak i realme GT 2 PRO mają baterię o pojemności 5000 mAh. I to jest naprawdę duża pojemność. Co więcej, akumulatory zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej dysponować energią. To oznacza, że potrafią wytrzymać naprawdę długo bez ładowania, zarówno w trybie czuwania, jak i podczas intensywnego korzystania. W testach producenta potrafiły wytrzymać do 21 godzin strumieniowego przesyłania wideo na jednym ładowaniu. Imponująca jest też technologia szybkiego ładowania SuperDart 65 W – pełne naładowanie w 33 minuty. I to rzeczywiście działa!

Podobna w obu modelach jest również pamięć RAM – 12 GB oraz wbudowana pojemność 256 GB. Mają również wyświetlacze AMOLED, które cechują się wspaniałym odwzorowaniem kolorów. Różnice zaczynają się w rozmiarach ekranów. Smartfon realme GT 2 PRO jest większy – ekran ma przekątną 6,7”, natomiast w modelu GT 2 jest to 6,62”. To tak naprawdę jest prawie niezauważalna różnica, jeśli zestawić je obok siebie. Na obu modelach obraz jest jasny, wyraźny i niezwykle nasycony kolorami.


Różnicę widać w rozdzielczości. Model realme GT 2 PRO ma rozdzielczość 3200 x 1440 pikseli, a realme GT 2 – 2400 x 1080 pikseli. Te cyfry oznaczają, że model GT 2 PRO ma wyświetlacz 2K! Ekran Dynamic AMOLED 2X WQHD+ z adaptacyjną częstotliwością odświeżania 120 Hz gwarantuje realistyczne odwzorowanie obrazów z najmniejszymi nawet szczegółami oraz płynne działanie aplikacji i gier. Mniejszy model został wyposażony w wyświetlacz E4 AMOLED, którego częstotliwość odświeżania również wynosi 120 Hz, ale tylko wtedy, gdy włączymy tryb GT, bez niego wynosi ona 90 Hz.

  • 2 499 zł
  • 3 549 zł
  • 2 499 zł

Bardzo miłym akcentem, który doceni każdy detalista, jest standardowa tapeta – przypomina papier z wzorem jodełki poznanym wcześniej. Takie detale mogą się podobać. To interesujące, że oba telefony są bardzo do siebie podobne, a jednak wersja GT 2 PRO jest dużo mocniejsza. To za sprawą procesora.

Procesor i aparat

Na szczególną uwagę zasługują procesory wykorzystane w obu smartfonach. W modelu realme GT 2 zastosowano wykonany w technologii 5 nm procesor Snapdragon 888 5G, który zapewnia o 25% większą wydajność obliczeniową oraz o 35% większą wydajność procesora graficznego w porównaniu z poprzednikami. To po prostu jeden z mocniejszych procesorów dostępnych na rynku. Nie jest najmocniejszy, ponieważ model GT 2 PRO wyposażony został w najnowszy procesor Snapdragon 8 gen 1 5G. Został on wykonany w technologii 4 nm, dzięki czemu uzyskuje o 20% większą wydajność obliczeniową i nawet o 30% większą wydajność procesora graficznego.

realme gt 2 foto dzien

Oba modele mają aparat główny 50 Mpix, który naprawdę zaskakuje jakością zdjęć. Fotografie wykonane w dzień są pełne szczegółów i niezwykle kolorowe. W obu modelach! Mocniejszy GT 2 PRO ma drugi aparat 50 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym o kącie widzenia 150°, natomiast aparat szerokokątny w realme GT 2 ma 8 Mpix i kąt widzenia 119°. W obu modelach obiektyw makro ma 2 Mpix. W GT 2 daje to możliwość fotografowania z odległości 4 cm, natomiast w GT 2 PRO jest funkcja mikroskop, dzięki której sfotografujemy ziarenka piasku, splot tkanin czy płatek śniegu!

platek sniegu klawiatura

Powyższe zdjęcia prezentują funkcję mikroskopu na przykładzie płątka śniegu (z lewej) oraz klawiatury komputerowej. Poniżej zdjęcie uliczne w trybie nocnym.

realme gt 2 pro tryb nocny

Trzeba przyznać, że zdjęcia w trybie nocnym prezentują się niesamowicie. Widać każdy szczegół i zdjęcia są wyostrzone. Nawet światła samochodu nie przeszkodziły w złapaniu odpowiedniego ujęcia.


Podsumowanie

Cząstka „eko” wzmacnia ego. Czujemy się lepiej, kupując produkty, które są przyjazne dla środowiska. Mamy poczucie, że przyczyniamy się do poprawy stanu naszego ekosystemu. W przypadku realme GT 2 i GT 2 PRO ekologiczne są panele tylne wykonane z masy papierowej oraz pudełko. Niby niewiele, ale na większą skalę liczby robią się imponujące. Oba modele to świetnie zaprojektowane smartfony, które są szybkie i robią imponujące zdjęcia. To po prostu ekoflagowce.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny