Ekrany w telefonach – czym się różnią i który wybrać?

Autor: Klaudia

Jeśli szukasz smartfona z najlepszym ekranem, sprawdź nie tylko długość jego przekątnej i rozdzielczość, ale także technologię wykonania wyświetlacza telefonu komórkowego. Smartfony z dużymi ekranami – o przekątnej większej niż 6 cali i minimalną rozdzielczością 2160 x 1080 pikseli – mają często wyświetlacze Super AMOLED. Co to znaczy i czym różni się ten wyświetlacz od innych rodzajów ekranów dotykowych? Jaki ekran w smartfonie wybrać?

Wyświetlacz telefonu komórkowego może rewelacyjnie odwzorowywać naturalne barwy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje wyświetlaczy w smartfonach,

- co to jest wyświetlacz IPS,

- co to jest ekran OLED,

- jakie cechy ma ekran Super AMOLED.

Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935 ze znakomitym wyświetlaczem Super AMOLEDJakie są rodzaje ekranów dotykowych i czym się różnią?

Od technologii, w jakiej został wykonany wyświetlacz do telefonu, zależy jakość oglądanego obrazu. Ekrany dotykowe różnią się budową, która ma wpływ na między innymi nasycenie i bogactwo kolorów, poziomy jasności, głębię czerni oraz kontrast wyświetlanych obrazów.

Ekrany dotykowe smartfonów różnią się także kątami widzenia – dzięki szerokim kątom widzenia w pionie i poziomie obraz na ekranie jest tak samo dobrze widoczny z różnych perspektyw. Dlatego jest to parametr oceniany np. w rankingu monitorów komputerowych.

Najpopularniejsze rodzaje ekranów dotykowych w smartfonach to IPS, OLED i AMOLED. Nawet jeśli nie poznałeś szczegółów ich konstrukcji – wystarczy, że będziesz pamiętać ich hierarchię od najprostszego do najlepszego.

CZY WIESZ, ŻE...

Ekrany AMOLED trafiają głównie do najdroższych smartfonów, które mają aparaty wysokiej jakości i ekrany o wymiarach idealnych do oglądania filmów oraz grania. Wyświetlacze IPS, które dają słabsze nasycenie barw i mniej głęboką czerń, są obecne np. w smartfonach Xiaomi w cenach od 500 zł do 3 000 zł.

Jakie cechy ma wyświetlacz IPS?

Ekran IPS to jeden z rodzajów matryc LCD. Zastanawiając się między niskobudżetowym smartfonem z matrycą TFT LCD a telefonem z ekranem IPS, lepiej wybierz matrycę IPS LCD.

Matryca IPS lepiej odwzorowuje kolory i ma bogatszą paletę barw w porównaniu do słabszej matrycy TFT, a obecnie jest dostępna w smartfonach z różnych półek cenowych. Na przykład w tanim smartfonie Huawei Y6 2017 z 5-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, jak i droższym 6-calowym Xiaomi Mi Mix 2S z wyświetlaczem o rozdzielczości 2160 x 1080 pikseli. 

WSKAZÓWKA

Wybierając ekran smartfona, zwróć także uwagę na proporcje obrazu. Właściwe dla oglądania filmów to np. 16:9, choć na rynku są dostępne smartfony o proporcjach 18:9. Taki ekran pomieści też więcej tekstu, więc czytanie na telefonie będzie bardziej komfortowe.

Minusem ekranu IPS jest średnie odwzorowywanie czerni, której może brakować głębi. Przez to niektóre ekrany mogą wyświetlać bardziej ciemnoszary kolor niż czarny, co jest widoczne szczególnie podczas oglądania ciemnych obrazów. Wyświetlacz IPS w porównaniu do droższych ekranów ma niższy kontrast. Sprawdzi się, jeśli nie masz potrzeby oglądania na smartfonie zdjęć i filmów w wyśrubowanej jakości.
  • 299 zł
  • 89,99 zł
  • 4 499 zł
  • 3 299 zł
  • 4 949 zł

Rodzaje ekranów dotykowych różnie reagują na silne nasłonecznienie – wyświetlany obraz może być widoczny w pełnym słońcu lub nieCzym charakteryzuje się ekran OLED?

Ekran OLED w porównaniu do ekranu IPS charakteryzuje się o wiele głębszą i bardziej naturalną czernią oraz wyższym nasyceniem barw, które można podziwiać np. na ekranie OLED Super Retina HD, jaki ma iPhone X 256 GB. Na czym polega dokładna różnica?

W celu wyświetlenia białego napisu na czarnym tle na wyświetlaczu IPS cały ekran jest podświetlany równomiernie przez diody LED. Na ekranie OLED są podświetlane tylko białe elementy na czarnym tle. Pozostała część ekranu w ogóle nie emituje światła, więc czerń jest idealna – nie ma mowy o odcieniu szarości zamiast niej. Dzięki takiemu rozwiązaniu smartfon pobiera także mniej energii.

Wyświetlacze OLED mają ponadto nieograniczone kąty widzenia – obraz ma tę samą wysoką jakość oglądany z różnych perspektyw. Podczas obserwowania dynamicznych scen w grach czy filmach nie następuje efekt rozmycia, bo częstotliwość odświeżania obrazu jest wysoka.

Ekran Super AMOLED – czy jest najlepszy?

Wyświetlacz Super AMOLED to rozwiązanie charakterystyczne dla smartfonów Samsung Galaxy, np. 5,5-calowego modelu S7 Edge SM-G935 z zakrzywionym ekranem z rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli. Ekrany Super AMOLED są stworzone dla osób, którym zależy na najwyższej jakości wyświetlanego obrazu na smartfonie.

Wyświetlacze Super AMOLED dają wyjątkową ostrość, naturalne nasycenie kolorów i wysoki kontrast. Dodatkowo adaptacyjne ekrany Samsung biorą pod uwagę otoczenie, w którym znajduje się użytkownik, i dostosowują parametry obrazu do zmieniających się warunków. Obraz oglądany pod światło jest dobrze widoczny – nie trzeba zasłaniać ekranu dłonią.

CZY WIESZ, ŻE…

Od producenta i modelu urządzenia zależy, jaką część przestrzeni rzeczywistych barw widzianych przez ludzkie oko jest w stanie odwzorować ekran.

W porównaniu AMOLED vs OLED pierwszy wyświetlacz wypada lepiej – daje lepszą jakość obrazu, zużywa mniej energii i jest bardziej żywotny. Podobnie w porównaniuAMOLED vs IPS – chociaż tutaj różnica jakościowa jest o wiele większa.

Niezależnie od rodzaju ekranu – warto go chronić dodatkowo szkłem ochronnym i etui, o których przeczytasz w poradniku Jak chronić telefon.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link