Dlaczego warto kupić Blu-ray?

Autor: Joanna

Blu-ray to technologia zapisu, dzięki której w domowym zaciszu możemy oglądać filmy w najwyższej jakości. Nośnik jest bardziej pojemny niż standardowe płyty CD i DVD, więc umożliwia również archiwizowanie danych dla dużych firm. Sprawdź, jakie są zalety odtwarzaczy Blu-ray i czym kierować się przy ich zakupie.

Odtwarzacz Blu-ray z wysuniętą szufladką na płytę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest Blu-ray;
 2. jakie są rodzaje płyt Blu-ray;
 3. jak wybrać odtwarzacz Blu-ray i czym różni się on od odtwarzacza DVD.

Blu-ray – co to jest? Zastosowanie

Rodzina ogląda film na Blu-ray

Blu-ray to nośnik danych, który umożliwia przechowywanie treści w rozdzielczości high-definition (HD). Tej technologii zapisu używa się do:

 • zapisywania zdjęć i filmów;
 • archiwizacji dokumentów medycznych, badawczo-rozwojowych i innych katalogów;
 • przechowywania najważniejszych danych w systemach NAS.

Pojemność dysków Blu-ray wynosi 25 GB i 50 GB. Ten rodzaj zapisu został okrzyknięty mianem następcy DVD, choć na pozór nie ma między nimi żadnej różnicy. Zarówno płyty Blu-ray, jak i DVD z wyglądu przypominają zwykłe nośniki CD. Jednak do odczytu pierwszego z nich potrzebny jest specjalny odtwarzacz. Z zapisu korzysta wiele firm w sektorze konsumenckim, gdyż w porównaniu z płytami CD i DVD są bardziej pojemne.

Jakie są rodzaje płyt Blu-ray?

Nazwa Blu-ray, czyli niebieski promień, pochodzi od koloru lasera używanego do zapisu. Istnieją trzy rodzaje zapisu tej technologii. Zaliczamy do nich:

 • BD-ROM (tylko odczyt) – służy przede wszystkim do dystrybucji filmów i gier. Jej zawartości nie można edytować, gdyż nadaje się wyłącznie do odczytu;
 • BD-RE (zapis wielokrotny) – nośniki służące do wielokrotnej edycji danych. Warto pamiętać, że ilości dowolnych operacji jest ograniczona. Zazwyczaj możliwe jest przeprowadzenie łącznie około 1000 czynności;
 • BD-R (zapis jednokrotny) – na tego typu płytach Blu-Ray dane można zapisać tylko raz, lecz można je odczytywać wielokrotnie.

W sprzedaży dostępny jest każdy z wymienionych dysków.

 • 609 zł
 • 1 349 zł
 • 499 zł
 • 869 zł
 • 399 zł

Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray?

Odtwarzacz Blu-ray Sony BDP-S3700

Filmy Blu-ray cieszą się dużą popularnością, gdyż oferują lepszą jakości niż filmy na CD czy DVD. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na zakup nagrywarek Blu-ray. Jednak by w pełni odczuć korzyści z tej technologii, należy wybrać odpowiedni odtwarzacz. Zanim zdecydujemy się na jeden z nich, warto wcześniej dokładnie się na tym zastanowić. W pierwszej kolejności ustalmy, do jakiego telewizora go podłączymy. Zarówno odtwarzacz, jak i telewizor powinny być z tej samej klasy. Jeżeli zamierzamy kupić odtwarzacz Blu-ray 4K, wówczas zwykły telewizor 1080 p nie sprosta jego możliwościom. Ustalmy również, czy chcemy oglądać filmy 3D i korzystać ze streamingu. Tych opcji nie ma standardowy odtwarzacz Blu-ray.

Dostępne na rynku odtwarzacze różnią się pod względem oferowanych możliwości. Mają różne funkcje, lecz nie zawsze będziemy potrzebować każdej z nich. Dlatego też dobrze porównać kilka urządzeń umożliwiających oglądanie filmów Blu-ray 4K. Gdy mamy kino domowe, warto sprawdzić, czy dany odtwarzacz ma opcję high-resolution audio. Taki model zapewni nam lepszą jakość dźwięku. Kolejną opcją jest 4K Upscaling. Dzięki niej możemy poprawić jakość obrazu zapisanego na płytach DVD, Blu-ray.

Odtwarzacz DVD czy Blu-ray? Który wybrać?

W obecnych czasach możliwości odtwarzaczy DVD nie wzbudzają już takich emocji, jak w latach 1997–2001, gdy ta technologia zaczęła na szerszą skalę wkraczać do prywatnych mieszkań. Obecnie obraz i dźwięk filmów na DVD nie są tak żywe i czyste, jak w przypadku filmów nagrywanych na płytach Blu-ray. Cena takiego filmu wynosi średnio kilkadziesiąt złotych, a oferuje nieporównywalnie lepszą jakość niż nagrania w formatach DVD i CD. Najlepszą jakość obrazu uzyskamy dzięki odtwarzaczom Blu-ray 4K. Jednak dostępne są także urządzenia niewiele droższe niż odtwarzacze DVD, takie jak np. Sony BDP-S3700.

Blu-ray 3D sprawia, że dom zamienia się w salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Użytkownik ma przy tym pełną kontrolę nad odtwarzanym filmem, który się nie zacina i nie ma pikseli. Co więcej, obraz nie jest też skompresowany. Kino domowe Blu-ray oferuje znacznie lepszą jakość. Filmy są zapisane w rozdzielczości Full HD 1920 × 1080 pikseli, natomiast te na DVD wyłącznie w 720 × 576 pikseli. Pojemność Blu-ray jest znacznie większa, co umożliwia nagrywanie wideo w wyższej rozdzielczości i tym samym przemawia na korzyść nośnika Blu-ray.

Obecnie wiele kolekcjonerskich wydań filmów jest dostępne tylko dla czytników Blu-ray. W odróżnieniu od wersji z regularnej dystrybucji zawierają m.in. usunięte sceny czy dubbing. Dyski Blu-ray dzięki wspomnianej większej pojemności są w stanie zmieścić także wywiady z aktorami i alternatywne wersje scen finałowych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link