Kiedy potrzebne jest drukowanie dwustronne?

Autor: Klaudia

Jeśli chcemy drukować dokumenty na dwóch stronach kartki, niezbędne będzie odpowiednie skonfigurowanie sprzętu. Jeżeli dostępna jest funkcja automatycznego drukowania dwustronnego, należy ją zainicjować. Możliwa jest również ręczna obsługa papieru.

drukarka w trakcie pracy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób ustawić drukowanie dwustronne
  2. jak wyłączyć drukowanie dwustronne
  3. do czego będzie nam potrzebny dwustronny druk

Kiedy niezbędne jest drukowanie dwustronne?

ręce zmieniają ryzę papieru w druku

W drukarkach, w których zainstalowany został moduł drukowania dwustronnego, proces ten jest zdecydowanie łatwiejszy. Dużo bardziej mozolne jest ręczne drukowanie dwustronne, kiedy trzeba osobiście przekładać kartki w drukarce. Druk dwustronny niezbędny jest przy różnego rodzaju dokumentach, w ten sposób drukuje się również plakaty i ulotki.

Dzięki drukowi dwustronnemu przede wszystkim możemy zaoszczędzić papier, a co za tym idzie również swój czas i środowisko naturalne. Nie zawsze jest to proste, bowiem dupleks, czyli moduł drukowania dwustronnego, dostępny jest z reguły w sprzęcie z wyższej półki cenowej i technologicznej. Jednak i w drukarkach pozbawionych takiej opcji, dwustronne drukowanie jest możliwe. Dodatkowo, efekt w postaci zadrukowanych dwustronnie dokumentów sprawia bardziej profesjonalne wrażenie. Wszelkie informacje na temat funkcji drukowania dostępne są z reguły na stronach internetowych producentów sprzętu. W obszernych instrukcjach wyjaśnione są też zasady drukowania dwustronnego, które mogą różnić się od siebie w zależności od tego, z jaką drukarką mamy do czynienia. Warto to sprawdzić, gdyż wielu użytkowników sprzętu, szczególnie biurowego, może nawet nie zdawać sobie sprawy, że w ich drukarce zainstalowany jest dupleks. Nie jest to bowiem powszechnie używana funkcja, więc osoby mniej zorientowane w technologicznych rozwiązaniach mogą to pominąć i zupełnie niepotrzebnie ręcznie przekładać papier w drukarce.

  • 589 zł
  • 419 zł
  • 1 599 zł
  • 349 zł
  • 349 zł

Jak ustawić drukowanie dwustronne?

pocztówki, przykład druku podwójnego

W sprzęcie z zainstalowaną funkcją dupleks po uruchomieniu komendy drukowania wywołujemy okno dialogowe. Tam, w zakładce „Właściwości” lub „Ustawienia”, należy wybrać druk dwustronny. Następnie można również dokonać wyboru krawędzi, według której sprzęt przerzucał będzie kolejne arkusze papieru. I to wszystko. Resztę pracy wykona za nas automat. Gdy musimy skorzystać z manualnego drukowania dwustronnego, wybieramy opcję drukowania wielu stron. Tam możemy zaznaczyć, że jako pierwsze wydrukowane zostaną strony parzyste. Po wydrukowaniu wszystkich dokumentów na stronach parzystych należy obrócić plik arkuszy i umieścić w podajniku drukarki oraz wybrać opcję drukowania stron nieparzystych. Po tym proces możemy uznać za zakończony. W funkcjach drukowania da się także zmieniać obszar zadruku na kartkach, drukować dwie strony tekstu obok siebie i korzystać z wielu innych możliwości. Wystarczy tylko zaznaczyć tę funkcję we właściwościach drukowania.

Dwustronne drukowanie – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli korzystamy z popularnego edytora Microsoft Word, to z jego poziomu również możliwe jest włączenie funkcji dwustronnego druku. Najpierw z rozwijanych opcji wybieramy „Plik – drukuj”. W opcjach drukowania, które powinny być widoczne z lewej strony, wybieramy te, które dotyczą stron. W następnej kolejności należy rozwinąć menu „Druk jednostronny” i wybrać tam ręczny druk dwustronny. Tego rodzaju drukowanie można wybrać także wtedy, kiedy istnieje konieczność dwustronnego drukowania plików w formacie PDF. Pomoże w tym, chociażby darmowa aplikacja Adobe Acrobat Reader DC. Kiedy zainstalujemy ją na komputerze, musimy otworzyć dokument do drukowania. W menu wybieramy polecenie “Drukuj”, a następnie klikamy w okienko „Więcej opcji” oraz wybieramy drukowanie poszczególnych stron. W przypadku, kiedy jest więcej dokumentów do wydrukowania, wygodniej będzie najpierw wydrukować strony parzyste lub nieparzyste i odwrócić arkusz. W drukarkach wyposażonych w funkcję dupleks można też wyłączyć drukowanie dwustronne. By tego dokonać, należy wejść w ustawienia zaawansowane drukarki i wybrać odpowiednią komendę. W zależności od rodzaju drukarki, funkcja dupleks może znajdować się w ustawieniach podstawowych druku lub by ją odnaleźć, należy wejść w ustawienia zaawansowane.

Drukowanie dwustronne jest jedną z popularniejszych metod na oszczędność papieru wprowadzaną w biurach. Stąd coraz bardziej powszechne są drukarki z dupleksem. Ich popularność rośnie także w przypadku drukarek domowych. W celu zwiększenia oszczędności, poza drukowaniem dwustronnym, warto na jednej stronie drukować jak najwięcej treści. Szczególnie w przypadku licznie dokonywanych w biurach wydruków roboczych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link