Długopis 3D – co to jest? Jak działa? Jak wybrać najlepszy?

Autor: Grzegorz

Długopis 3D to wspaniały gadżet pozwalający na tworzenie modeli oraz figur 3D. Wśród innych drukarek 3D wyróżnia go niska cena, łatwość obsługi i poręczność. To narzędzie zapewni mnóstwo godzin świetnej zabawy zarówno najmłodszym, jak i starszym użytkownikom. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie, jaki powinien być długopis 3D.

Dłoń trzymająca długopis 3d, z którego wystaje filament. Dłoń drukuje model 3d robota

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest długopis 3D;
  2. jak działają długopisy 3D;
  3. czym kierować się przy wyborze długopisu 3D.

Czym jest długopis 3D?

Dłonie, długopis 3d, modele 3d i różnokolorowe filamenty leżące na białym stole

Niemal każdy z nas słyszał o drukarkach 3D. Co chwilę dowiadujemy się o protezach medycznych, przedmiotach codziennego użytku czy nawet o domach wydrukowanych za pomocą tej technologii. Jest to wciąż prężnie rozwijająca się dziedzina nauki. Niestety profesjonalne drukarki 3D są nadal duże i drogie, mogą sobie na nie pozwolić nieliczni. Co jednak, jeśli bardzo chcemy rozpocząć przygodę z drukiem 3D? Czy musimy porzucić swoje marzenia? Okazuje się, że nie! Producenci specjalistycznego sprzętu przychodzą z ciekawą alternatywą dla drukarek 3D. To długopisy 3D – nic innego, jak miniaturowa, ręczna drukarka trójwymiarowa. Długopis z wyglądu przypomina zwykły przyrząd do pisania. Jest tylko nieco większy i – w zależności od rodzaju zasilania – może mieć kabel. Służy do rysowania, tak jak zwyczajny pisak. Jednak jak sama nazwa wskazuje, można nim wykonywać rysunki przestrzenne. Długopisem 3D stworzymy małe, średnie i całkiem duże rzeźby, figurki i trójwymiarowe bryły. Możemy też drukować poszczególne elementy danego modelu w formie 2D, a potem łączyć je, by stworzyć trójwymiarowy model.

Długopisy 3D od drukarek tego typu odróżnia przede wszystkim cena – są o wiele tańsze, ale też prostsze w użyciu, nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. W związku z tym mogą umilać wolny czas nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Dodatkowo są znacznie poręczniejsze od klasycznych drukarek 3D. Co prawda za pomocą długopisu nie wydrukujemy dokładnych detali i precyzyjnych części, jednak to nadal świetny gadżet zapewniający dobrą zabawę i umożliwiający zapoznanie się ze światem druku 3D.

Jak działają długopisy 3D?

Tak jak już wcześniej pisaliśmy, tego typu długopis działa jak ręczna drukarka 3D. Zamiast klasycznego atramentu w środku znajduje się wkład do długopisu 3D z plastiku, zwany filamentem. Wkład ten zostaje przez mechanizm podgrzany do temperatury topnienia, czyli około 200°C. Po uruchomieniu długopisu płynny filament stopniowo wypływa przez głowicę z dyszą drukującą, a następnie zastyga w powietrzu. Dzięki temu możemy tworzyć trójwymiarowe konstrukcje. Rysowanie przestrzenne ułatwiają specjalne szablony do długopisu, np. 3Doodler DBKVY z szablonami w kształcie pojazdów. Takie szablony są świetne, jeżeli po raz pierwszy mamy kontakt z drukiem 3D. Pomogą stworzyć zgrabny projekt nawet osobie niewprawionej w rysowaniu przestrzennym.

Czym kierować się przy wyborze długopisu 3D?

Ręka dziecka trzymająca długopis 3d, obok filamenty i szablony do rysowania modeli

Jak wybrać najlepszy długopis 3D? Pierwszym kryterium mogą być wkłady, wykonywane z ABS lub PLA. ABS charakteryzuje się wyższą temperaturą topnienia, ale za to większą wytrzymałością. PLA natomiast posiada niższą temperaturę topnienia, jednak co za tym idzie – modele wykonane za jego pomocą są mniej wytrzymałe. Wkłady do długopisu 3D można dokupić oddzielnie. Np. wkłady 3Doodler ECO są dostępne w wybranym kolorze lub w zestawie składającym się z kilku kolorów. Zostały wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych, wolnych od BPA i całkowicie biodegradowalnych materiałów. W związku z tym, używając ich, nie szkodzimy środowisku naturalnemu. Ponadto są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Kolejnym kryterium przy wyborze długopisu jest sprawdzenie, czy można go kupić w zestawie. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się od razu w cały pakiet zawierający szablony, filamenty, długopis i inne ciekawe dodatki, to dobrym rozwiązaniem jest 3Doodler Start – zestaw HEXBUG Creature.

Nie mniej istotnymi rzeczami są parametry techniczne i funkcje długopisu 3D, takie jak samoczynne wyłączanie się po kilku minutach bezczynności czy regulacja szybkości pracy. Jeżeli chcemy kupić w miarę tani długopis 3D dla dzieci, to możemy wybrać 3Doodler. Urządzenie jest proste i intuicyjne w obsłudze. Wkłady kompatybilne z 3Doodlerem są ekologiczne i nie nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, w związku z czym są bezpieczne. Filament, który wydobywa się z urządzenia, nie jest gorący. Pozwala to na dowolne, ale co najważniejsze – bezpieczne, kształtowanie go dłońmi. Dodatkowo wkłady dostępne są w szerokiej gamie barw i łatwo można je wymieniać. Długopis jest bezprzewodowy, a ładuje się go za pomocą kabla USB. Jedno pełne naładowanie pozwala na używanie urządzenia od 45 do 60 minut. 3Doodler możemy używać również podczas ładowania. Ma bardzo wygodny kształt, dzięki czemu dobrze leży w dłoni, nawet dziecięcej, co jeszcze bardziej ułatwia projektowanie przestrzennych modeli. 3Doodler to świetny pomysł na prezent zarówno dla małych, jak i większych dzieci – niezależnie od wieku, z pewnością spędzą długie godziny na zabawie i odkrywaniu niesamowitego świata druku 3D.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link