Jakie są przyczyny grzania się telefonu i jak temu zapobiegać?

Autor: Grzegorz

Intensywne korzystanie ze smartfona powoduje wydzielanie się ciepła, które odczuwamy trzymając go w dłoniach. Jeśli temperatura jest tak wysoka, że urządzenie zaczyna wręcz parzyć to znak, że pora dać mu odpocząć. Dowiedz się, dlaczego telefon się grzeje i jak można temu zapobiegać.

Mężczyzna trzyma płonący smartfon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego telefon się grzeje
  2. czy grzanie się telefonu jest szkodliwe
  3. co zrobić, by zmniejszyć ten efekt

Dlaczego telefon się grzeje?

Smartfon podłączony do ładowarki się pali

Coraz częściej wymagamy, by smartfony zastępowały nam inne urządzenia elektroniczne. Oglądamy na nim filmy jak na telewizorze, obrabiamy podstawowe parametry zdjęć jak na tablecie, korzystamy z nawigacji czy aplikacji do rejestrowania jazdy. Tak intensywne korzystanie z telefonu komórkowego jest bezpośrednią przyczyną jego przegrzewania się. Temperatura układów scalonych zainstalowanych wewnątrz obudowy rośnie podczas dużego obciążenia. Moc, jakiej do wykonania zadań potrzebuje procesor, generuje straty energetyczne, których objawem jest wyczuwalne ciepło. Jest to zupełnie naturalny efekt występujący podczas wymagającego użytkowania sprzętu. Kiedy telefon zakończy zlecone mu operacje, jego temperatura powinna wrócić do normy, a my organoleptycznie nie powinniśmy zauważyć żadnych niepokojących objawów.

Należy jednak interweniować, jeśli telefon grzeje się do takiego stopnia, że trudno utrzymać go w dłoni. Symptom ten zwiastuje usterkę oprogramowania lub niepoprawnie działającego sprzętu. Jeśli ciepło czuć na całej długości z tyłu telefonu, może to wskazywać na przegrzewanie się akumulatora. Wyczuwalna zmiana temperatury w okolicach gniazda ładowania oznaczać będzie problemy z ładowarką. Trzecim miejscem, które należy sprawdzić są okolice aparatu – to tam producenci najczęściej umieszczają układy scalone, których temperatura wzrasta wraz z uruchomionymi obciążającymi aplikacjami.

Porada eksperta: Unikaj podejrzanych aplikacji i instalatorów spoza zaufanych źródeł! Cryptojacking to jeden ze sposobów na wydobywanie kryptowalut, dzięki któremu haker uzyskuje dostęp do mocy obliczeniowej urządzenia i bez wiedzy użytkownika zaczyna z niej korzystać.

Telefony i smartfony grzeją się także ze względu na znajdujące się na nich złośliwe oprogramowanie. Jego obecność jest trudna do zidentyfikowania zwłaszcza na początkowym etapie, kiedy nie jesteśmy pewni czy awaria dotyczy samego sprzętu czy jego oprogramowania. Złośliwe oprogramowanie to celowo błędnie napisane aplikacje, w których znajdują się niezoptymalizowane fragmenty kodu. U nieświadomego użytkownika ich działanie w tle obciąża procesor oraz pamięć, generując ciepło nawet wtedy, kiedy ekran urządzenia jest wyłączony.

  • 4 349 zł
  • 2 599 zł
  • 889 zł
  • 209 zł
  • 99,89 zł

Czy grzanie się telefonu jest szkodliwe?

Gorąca ładowarka podpięta do smartfona

Wszystko zależy od tego, jak długo telefon jest gorący i w którym miejscu. Zazwyczaj rosnąca temperatura urządzenia świadczy o jego zwiększonym obciążeniu i generowaniu niewystarczającej mocy obliczeniowej do komfortowego grania czy streamowania filmów. Zaniepokoić powinno nas grzanie się akumulatora. Baterie nie lubią nadmiaru ciepła, a im wyższa będzie temperatura, tym szybciej nastąpi ich zużycie. Znane są także przypadki, w których zbyt gorący akumulator po prostu wybuchnął, a nawet doprowadził do zapalenia się łóżka, na którym się znajdował.

Identyfikacja przyczyny przegrzewania się nie tylko pozwala lepiej zadbać o smartfony i telefony, ale także daje wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań minimalizujących ryzyko tragedii.

Co zrobić, by zmniejszyć grzanie się urządzenia?

Przede wszystkim należy zbadać przyczynę problemu i dobrać do niej odpowiednie rozwiązanie.

Grzanie się podczas ładowania

Cieplejszy telefon podpięty do prądu jest czymś naturalnym. Niepokoić możemy się w dwóch przypadkach: kiedy jego temperatura dosłownie parzy w palce i kiedy gorące jest tylko miejsce w okolicach złącza ładowania. Warto wtedy sprawdzić, jak zachowa się dane urządzenie podpięte do innej ładowarki i kabla.

Grzanie się podczas rozmowy

Wielogodzinne połączenie telefoniczne obciąża procesor, co powoduje wzrost temperatury urządzenia. Jeśli dochodzi do momentu, w którym trudno utrzymać słuchawkę w dłoni, warto zrobić chwilę przerwy i pozwolić mu na ochłodzenie się.

Grzanie się podczas codziennego użytkowania

Należy sprawdzić zainstalowane aplikacje i zidentyfikować te pochodzące z nieznanych źródeł. By znaleźć wśród nich winowajcę, warto sprawdzić aplikacje działające w tle i systemowo wymusić ich zatrzymanie.

Przegrzewanie się podczas grania i oglądania filmów

Długie sesje gamingowe z realistyczną grafiką wykorzystującą praktycznie całą moc obliczeniową telefonu będą powodować wzrost jego temperatury. Podobnie jest z filmami w wysokiej rozdzielczości 4K UHD. Jeśli tylko zauważymy, że trzymanie smartfona podczas takiej czynności jest niekomfortowe – należy zrobić chwilę przerwy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów