Dlaczego pilot Magic do telewizorów LG jest wyjątkowy?

Jarek Osłowski
Artykuł powstał we współpracy z LG

Pilot do telewizora został wymyślony po to, aby ułatwić widzom obsługę odbiornika TV. Jednak gdy trafiał na rynek, telewizory nie były aż tak zaawansowanymi technologicznie urządzeniami jak teraz i nie oferowały tylu możliwości ich wykorzystania. Wraz z rozwojem technologii, a tym samym oferowanych przez odbiorniki TV funkcji, firma LG dostrzegła potrzebę ułatwienia widzom obsługi telewizora i stworzyła innowacyjnego pilota Magic.


Pilot czy może raczej różdżka?

Poruszanie się po interfejsie telewizora za pomocą wciskania przycisków ze strzałkami spełnia swoje zadanie, ale na dłuższą metę jest czasochłonne i – co tu dużo mówić – dość uciążliwe. Chyba każdy z nas chciałby jak najszybciej przejść do wyszukanego filmu czy wybrać opcję z menu. Firma LG znalazła sposób na to, aby to doświadczenie użytkownika było jak najlepsze.

Stworzony przez LG innowacyjny pilot Magic działa na zasadzie różdżki czy myszki komputerowej. Aby poruszać kursorem po ekranie telewizora, nie musisz wciskać przycisków, tylko po prostu ruszać pilotem. Ruch ręki z pilotem w daną stronę przekłada się na analogiczny ruch wskaźnika na ekranie TV. To w gruncie rzeczy proste rozwiązanie jest niezwykle skuteczne i bardzo przyspiesza cały proces obsługi telewizora pilotem.

Jak to jednak jest możliwe? W pilocie umieszczono żyroskop, który pozwala rozpoznawać gesty wykonywane ręką. Wystarczy minimalne poruszenie nadgarstkiem ręki trzymającej pilota LG Magic, aby na ekranie pojawił się kursor. Następnie kolejne ruchy ręką z pilotem pozwolą na szybkie wybranie tego, na czym nam zależy. Oczywiście takie sterowanie kursorem na ekranie TV wymaga trochę wprawy, ale jest proste do opanowania. A gdy już się tak stanie, to trudno sobie wyobrazić obsługę telewizora bez tej funkcji. 


Po prostu mów do pilota 

Poruszanie się po interfejsie urządzenia na zasadzie myszki komputerowej to niejedyny sposób innowacyjnej obsługi telewizorów LG za pomocą pilota Magic. Można je także obsługiwać, używając do tego własnego głosu, a ściśle mówiąc – poleceń głosowych. I to nie tylko ściśle określonych komend – telewizory LG rozumieją naturalną mowę i uczą się poleceń wydawanych przez użytkownika. Możesz więc odpalić Amazon Prime Video, mówiąc zarówno: „włącz Amazon Prime Video”, jak i: „pokaż mi Amazon Prime Video”. 

Dzięki pilotowi Magic, zamiast żmudnie wpisywać tekst za pomocą wyświetlonej na ekranie klawiatury, możesz go po prostu wypowiedzieć! To rozwiązanie to niezwykła wygoda i oszczędność czasu. Za pomocą poleceń głosowych możesz sterować ustawieniami telewizora (np. zwiększyć głośność) czy wyszukiwać filmy w serwisach VOD. Oczywiście, telewizory LG z obsługą głosową rozumieją komendy wydawane w języku polskim. 

 

No dobrze, zapytacie, ale co ma z tym wspólnego pilot LG Magic? Już wyjaśniamy. W pilocie wbudowano mikrofon, który rejestruje i przekazuje twoje polecenia telewizorowi. Aby każdorazowo aktywować funkcję obsługi głosowej, wystarczy nacisnąć na pilocie Magic przycisk oznaczony symbolem mikrofonu i zacząć mówić. Tak proste i tak skuteczne!


Scrollowanie i skróty do serwisów VOD

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, w które wyposażono pilota LG Magic, jest kółko do przewijania obiektów z wyświetlanej na ekranie listy. Działa ono na takiej samej zasadzie jak scroll w myszce komputerowej, wystarczy wprawić kółko w ruch kciukiem, aby uzyskać pożądaną aktywność na ekranie. Kółko służy także do potwierdzania wyboru, czyli inny słowy pełni funkcję przycisku OK – wystarczy je po prostu wcisnąć, aby potwierdzić wybór.  

Pilot LG Magic ma także klawiaturę numeryczną, standardowe przyciski odpowiadające za regulację głośności czy wybór programu oraz inne, mniej standardowe. Wśród tych ostatnich znajdują się przyciski kierujące bezpośrednio do serwisów VOD. Najnowsza wersja pilota (Pilot Magic MR22GN z NFC), która jest dołączana do telewizorów LG z 2022 roku, ma aż cztery takie przyciski: dla Netflix, Disney+, Amazon Prime Video i Rakuten TV. Pod nimi znajdują się przyciski uruchamiające asystentów głosowych Google i Alexa. Korzystanie z tych ostatnich pozwala np. sprawdzić pogodę czy zrobić rezerwację pokoju w hotelu na ekranie telewizora.


Z jakimi telewizorami współpracuje pilot LG Magic?

Pilot Magic w najnowszej wersji, czyli wspomniany już Magic MR22GN, jest kompatybilny ze wszystkimi telewizorami LG OLED, a także niektórymi modelami telewizorów LG QNED, LG NanoCell i LG UHD 4K. Jakie są to konkretnie modele, dowiesz się na stronie firmy LG.

W internecie można również sprawdzić, z jakimi telewizorami LG kompatybilne są starsze wersje pilota Magic. Konkretny model telewizora LG Smart TV może współpracować z konkretnym modelem pilota – jest to zależne od roku produkcji obu urządzeń.

Warto też dodać, że w przypadku modeli z linii LG UHD 4K niektóre telewizory nie są fabrycznie wyposażone w pilot Magic, ale są z nim kompatybilne.

Polecane telewizory
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!