Pamięć operacyjna RAM – DDR3 vs DDR4. Działanie, różnice, wady i zalety

Autor: Grzegorz

Pamięci w standardzie DDR3 goszczą na rynku już od wielu lat, a ich obecność, nawet w laptopach przeznaczonych do pracy, nikogo nie dziwi. Bardziej efektywne wydają się pamięci RAM bazujące na nowszym standardzie DDR4. Czy jednak zawsze opłaca się w nie inwestować? Może warto pozostać przy DDR3?

Napis DDR3 vs DDR4 wraz z pokazanymi miniaturkami przykładowych pamięci RAM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. nawet najlepsza pamięć operacyjna nie zapewni szybkiego działania komputera bez dobrego procesora i karty graficznej;
  2. porównując standardy pamięci RAM, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na napięcie, prędkość i pojemność;
  3. pamięci operacyjne RAM typu DDR4 mają dużo lepsze parametry energooszczędne;
  4. wbrew pozorom wydajność obydwu standardów, DDR3 i DDR4, jest bardzo do siebie zbliżona.

Pamięć operacyjna RAM DDR3 i DDR4 – za co odpowiada i czy dla każdego jest ważnym podzespołem?

Przykładowe kości pamięci RAM, umieszczone w płycie głównej stacjonarnego komputera osobistego

W każdym momencie włączony komputer przetwarza ogromne ilości danych. Przetwarzane informacje dzielą się na te, które potrzebne są do pracy komputera na stałe, oraz te, które wynikają z działalności użytkownika. W pierwszym wypadku mowa więc między innymi o plikach tymczasowych, indeksacji folderów i wielu innych zabiegach działających w tle. W drugim przypadku, często najbardziej wymagającym, rzecz dotyczy korzystania z internetu, aplikacji, gier i pozostałego oprogramowania.

W obydwu wariantach powyższe działania wymagają nośnika, w którym informacje o nich będą bieżąco składowane. Proces ten odbywa się cały czas na przestrzeni mikrosekund. Pamięć operacyjna RAM (ang. random access memory) to w wolnym tłumaczeniu „pamięć o dostępie swobodnym”. Odpowiada za prędkość przetwarzania wszystkich informacji na komputerze, a finalnie po prostu za szybkość działania urządzenia. Im bardziej zaawansowana aplikacja, tym więcej wymaga od komputera pamięci RAM, aby mogła być swobodnie i płynnie obsługiwana. Warto jednak pamiętać, że za ostateczny poziom wydajności pracy jednostki odpowiadają także inne kluczowe podzespoły, takie jak procesor lub karta graficzna.

Współcześnie pamięci RAM występują w dwóch standardach – DDR3 i DDR4. Pod względem konstrukcyjnym pamięć DDR4 jest nieco wyższa, innych wizualnych różnic nie widać. Obydwie pamięci występują w różnych wariantach pod względem pojemności. Im więcej pamięci, tym sprawniejsze jest obsługiwanie i korzystanie z komputera. Ze względu na to, że wraz z postępem technologicznym nawet przeglądanie stron internetowych wymaga z czasem coraz lepszego sprzętu, obecnie nie zaleca się posiadania mniej niż 4 GB RAM – DDR3 lub DDR4. Świetnym rozwiązanie może być zdecydowanie się na pamięć RAM 16 GB, która zapewni gwarancję płynnego korzystania z gier i aplikacji także w dalszej przyszłości. Największa współcześnie pojemność jednej kości pamięci RAM DDR3 wynosi 32 GB, a jednej pamięci RAM DDR4 – 64 GB (chociaż na potrzeby obsługi serwerów internetowych stworzono także trudno dostępne na rynku kości 128 GB RAM). Zastanawiając się nad układem pamięci RAM, warto dostrzec, że czasem od jednej kości wydajniejszym układem okazuje się zestaw dwóch o pojemności np. 16 GB. Dobrym tego przykładem może być szybka pamięć G.Skill Trident Z RGB.

Polecane karty pamięci
  • 32,99 zł
  • 469 zł
  • 239 zł
  • 269 zł
  • 35,99 zł

DDR3 vs DDR4 – zestawienie parametrów. Czy zakup DDR4 się opłaca?

Kobieta pracuje przy komputerze w kawiarni

Wbrew pozorom różnice w zakresie wydajności obydwu standardów pamięci RAM nie są zbyt duże. Osoby, które nie eksploatują komputera w sposób zaawansowany, z całą pewnością mogą wybrać RAM DDR3 i w ten sposób nieco zaoszczędzić na zakupach. Z drugiej strony wybór pamięci w standardzie DDR4 może przyczynić się do minimalnych oszczędności w zakresie poboru energii elektrycznej. Tego typu kości pamięci RAM mają napięcie 1.2 V, podczas gdy wysokość tego parametru w przypadku DDR3 wynosi 1.5 V lub nawet 1.65 V.

Pamięć RAM DDR4 przyda się z pewnością grafikom komputerowym, programistom, architektom do obsługi zaawansowanych programów projektowych oraz graczom komputerowym. Dla tej grupy korzystne będą takie atuty standardu DDR4, jak prędkość przetwarzania danych. Prędkość DDR4 w zakresie 1600–4166 MT/s jest prawie dwukrotnie wyższa od zakresu pracy DDR3, oscylującej w przedziale 800–1600 MT/s. Osoby potrzebującego najlepszego komputera do pracy zwrócą również uwagę na nieco mniejsze opóźnienia DDR4 względem DDR3.

Kości DDR4 powstały na potrzeby zaawansowanych serwerowni. Do codziennego korzystania z komputera ich posiadanie bynajmniej nie jest potrzebne. Warto jednak zdecydować się na ten zakup, pragnąc trochę przyśpieszyć komputer i zminimalizować pobór prądu oraz nagrzewanie się urządzenia.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link