eSIM – jak działa i jaki telefon wybrać?

Autor: Marcin

W dobie rozwoju telekomunikacyjnego coraz więcej smartfonów korzysta z technologii eSIM, która jest następcą klasycznej karty SIM. To rozwiązanie w pełni bezpieczne, dające wiele korzyści użytkownikowi. Jak działa ta technologia? Jakie jeszcze urządzenia korzystają z eSIM?

Technologia eSIM - sumbol eSIM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest karta eSIM
  2. jakie są zalety jej stosowania
  3. na jakie modele telefonów eSIM warto zwrócić uwagę

Czym jest karta eSIM?

Kobieta korzystająca z telefonu obslugujacego technologię eSIM

Dla szybszego zrozumienia tego, co to jest karta eSIM, warto sprawdzić, czym jest i jak działa karta SIM. Sam skrót SIM wziął się od nazwy Subscriber Identity Module, czyli modułu odpowiedzialnego za identyfikację abonenta. Moduł ten zazwyczaj ma formę mikroprocesora posiadającego wbudowaną pamięć, znajdującego się w karcie. Dzięki niemu można rozpoznać użytkownika. Co więcej, umożliwia on przechowanie minimalnej ilości danych w urządzeniu, w tym m.in. wiadomości SMS oraz kontaktów telefonicznych. Obie strony karty różnią się od siebie. Z jednej zauważymy pola o pozłacanych elementach, czyli styki umożliwiające połączenie z modemem urządzenia (telefonu, smartfonu), przy pośrednictwie gniazda karty SIM. Natomiast zadaniem modemu jest połączenie się z siecią GSM. Warto dodać, że wszystkie karty SIM mają indywidualny numer seryjny składający się z dziewiętnastu lub dwudziestu cyfr, tzw. SSN, oraz numer telefonu, dzięki któremu inni mogą nawiązać z nami kontakt. Historia tego typu kart sięga początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to powstały karty wielkością przypominające obecnie używane karty bankomatowe. W kolejnych latach przechodziły one modyfikacje, kolejno na karty mini, mikro oraz nano.

Nietrudno się domyślić, że eSIM, czyli Embedded SIM, jest następcą karty SIM. To innowacyjne rozwiązanie niosące za sobą wiele korzyści dla użytkownika. To tzw. wirtualna karta, zwana też kartą online, zapisywana w niewielkiej wielkości module, który na stałe wbudowany jest w smartfonie lub innym urządzeniu, takim jak np. tablet czy smartwatch. Ponadto taką kartę można pobrać w sposób zdalny, bez wychodzenia z domu. W efekcie do pełnego korzystania z urządzenia nie jest konieczne wkładanie do niego karty SIM, a sam telefon czy tablet łączy się z siecią GSM na takich samych zasadach, jakby znajdowała się w nim klasyczna karta SIM. W Polsce dostępne są już telefony z eSIM. Aktywacja karty eSIM jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet osoba niemająca na co dzień styczności z elektroniką i nowymi technologiami. Wystarczy zeskanowanie kodu QR, który zostanie wygenerowany przez operatora sieci, w której zamówiliśmy usługę.

  • 1 199 zł
  • 114,99 zł
  • 249 zł
  • 179 zł
  • 119 zł

Jakie zalety i korzyści płyną ze stosowania eSIM?

Napis eSIM,  w tle dwie karty do telefonu

Technologia eSIM posiada wiele zalet i korzyści, szczególnie dla użytkownika. Warto już na wstępie zaznaczyć, że zwiększa ona bezpieczeństwo właściciela telefonu. W przypadku, kiedy zostaniemy ofiarą kradzieży lub zgubimy swój telefon, ta karta w dużo prostszy sposób pozwoli na jego zlokalizowanie. Poza tym kartę eSIM jest znacznie trudniej usunąć z urządzenia. Aby to uczynić, potrzebny jest specjalny numer PIN. Bez niego nikt nie będzie w stanie dokonać zmian w telefonie. eSIM to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i nie chcą, aby pobierano od nich opłaty roamingowe. Dzięki tej karcie będziemy mogli wykupić usługę wybranego operatora praktycznie w każdym kraju świata. eSIM to także korzyść dla producentów telefonów. Dzięki wyeliminowaniu modułu SIM i zyskaniu nowej przestrzeni w urządzeniu można je zagospodarować, dodając inne moduły – tym samym urządzenie zyskuje jeszcze większą funkcjonalność.

Telefony z eSIM – który model wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie telefony obsługują eSIM, to rynek oferuje naprawdę sporą liczbę sprawdzonych urządzeń. Co więcej, oprócz telefonów możesz nabyć też smartwatche czy iPady. Pierwszym godnym uwagi modelem telefonu jest Apple iPhone Xs 64GB wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Apple A12 Bionic 64-bit. Poza technologią eSIM dostajemy tu świetnej jakości wyświetlacz OLED Super Retina HD o przekątnej 5,8 cala. Ponadto telefon jest zabezpieczony przed dostawaniem się do wnętrza pyłu i wody. Kolejnym urządzeniem, z którego zakupu będziemy zadowoleni, jest Apple iPhone Xs Max 512GB w kolorze złotym. Oparty na systemie operacyjnym iOS 12 smartfon posiada pamięć wbudowaną na poziomie 512 GB. Alternatywnym rozwiązaniem będzie Apple iPhone Xs Max 256GB. Jest on nieco tańszy, a jego parametry także są bardzo dobre. Oferuje m.in. podwójny aparat główny i technologię Face ID. Również smartfony wyposażone w system operacyjny Android korzystają z technologii eSIM. Ciekawą opcją będzie rozkładany smartfon Samsung Galaxy FOLD o pojemności baterii na poziomie 4380 mAh. Przeglądając telefony z eSim, warto zwrócić uwagę także na Samsung Galaxy Z Flip z systemem operacyjnym Android 10.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów