Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Autor: Anna

Procesor to najważniejszy element każdego komputera. Od jego specyfikacji zależy szybkość wykonywania niezbędnych obliczeń, które stoją za wyświetlaniem obrazu, odtwarzaniem muzyki, obsługą programów czy zapisem i odczytem danych. Oto krótki poradnik wraz z rankingiem procesorów, który przeprowadzi Cię przez proces zakupu wydajnego układu CPU.

Procesor dedykowany komputerom stacjonarnym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie rodzaje procesorów wyróżniamy
 2. które parametry wpływają na wydajność procesora
 3. jak wybrać procesor z pomocą rankingu CPU
Socket na płycie głównej do montażu procesora CPU

Porównanie procesorów – rodzaje układów obliczeniowych

Wybór dobrego procesora może stanowić wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Jednostkę CPU (Central Processing Unit) wyposażoną w tysiące, a nawet miliardy miniaturowych tranzystorów posiada praktycznie każde urządzenie elektroniczne, w tym komputer. To właśnie z jej pomocą dane mogą być pobierane z pamięci operacyjnej i przetwarzane do postaci zrozumiałej dla człowieka. Jeśli zatem chcesz zobaczyć płynny obraz na ekranie monitora, przygotowywać dokumenty tekstowe, błyskawicznie renderować wideo, grać w najnowsze gry komputerowe, niezbędne jest zaopatrzenie się w wydajny układ obliczeniowy – procesor.

Współczesne procesory można podzielić na układy 32- i 64-bitowe. Wyżej w porównywarkach procesorów notowane są te drugie, gdyż poza obsługą starszych aplikacji (kompatybilność wsteczna) znacznie wydajniej przetwarzają dane w nowoczesnych programach i systemach operacyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Modele CPU do komputerów stacjonarnych mogą być instalowane na płytach głównych z pasującym gniazdem (socket). Wymiana procesora w laptopie jest bardzo kosztowna, dlatego komputery przenośne najlepiej wybierać pod kątem mocy obliczeniowej układu zainstalowanego przez producenta.

Jakie parametry wpływają na wydajność procesora?

CPU ranking opracowywany jest na podstawie możliwości poszczególnych procesorów. Ważna jest nie tylko wielordzeniowość, zwiększająca liczbę wykonywanych operacji w tym samym czasie, ale i taktowanie, czyli prędkość układu.

Podstawowe parametry CPU odpowiadające za wydajność procesora to:

 • liczba rdzeni – im więcej rdzeni, tym procesor podejmuje w tym samym czasie więcej zadań. Przykładowo procesor 4-rdzeniowy umożliwia płynne działanie do 4 aplikacji w tle czy konwertowanie 4 śladów muzycznych do innego formatu niż wyjściowy;
 • częstotliwość taktowania – informuje o mocy obliczeniowej każdego rdzenia procesora. Większa częstotliwość (w GHz) oznacza, że procesor szybciej wykona potrzebne obliczenia. Niektóre modele CPU, jak Intel Core i5-9600K, posiadają technologię Turbo Boost zwiększającą moc procesora podczas wymagających zadań;
 • pamięć podręczna (Cache) – pośredniczy w wymianie informacji z pamięcią RAM komputera. Pojemny, wielopoziomowy cache skraca czas dostępu procesora do danych, przez co rdzenie mogą pracować z maksymalną wydajnością;
 • typ gniazda (Socket) – informuje, na jakiej płycie głównej można zainstalować procesor. Przykładowo AMD Ryzen 7 1700 wymaga płyty głównej wyposażonej w socket – AM4.
Polecane procesory
 • 5 849 zł
 • 1 469 zł
 • 1 479 zł
 • 1 519 zł
 • 1 099 zł

Ranking procesorów Intel i AMD – który wybrać?

Czterordzeniowy procesor Intel Core i5 z technologią Turbo BoostWiększość nowoczesnych CPU do komputerów stacjonarnych i laptopów jest produkowana przez dwie marki – AMD oraz Intel. W ofercie tych producentów znajdziesz zarówno ultrawydajne konstrukcje do profesjonalnej obróbki audio-video, grafiki 2D i 3D czy grania w wymagające gry, jak i prostsze układy, które sprawdzą się w zastosowaniach biurowych, np. 4-rdzeniowy Intel Core i3-8100 bądź Intel Core i5-7400 z technologią Turbo Boost, zwiększającą moc procesora w przy wymagających operacjach. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić test procesorów, gdyż bezpośrednie porównanie modeli nie jest możliwe w oderwaniu od pełnej konfiguracji komputera.

Ranking procesorów do gier i pracy:

 • AMD Ryzen Threadripper 1950X – procesor o imponującej mocy obliczeniowej 3,4 - 4,0 GHz, wyposażony w aż 16 rdzeni do szybkiego renderowania grafiki 2D i obiektów trójwymiarowych,
 • Intel Xeon E5-2680 – wszechstronny model dedykowany profesjonalnym zastosowaniom w centrach przetwarzania danych. 14 rdzeni, 28 wątków oraz technologie łatwej rozbudowy umożliwiają tworzenie szybkich serwerów,
 • Intel Core i7-8700 – marzenie graczy poszukujących szybkiego układu obliczeniowego w przystępnej cenie. Dzięki 6 fizycznym rdzeniom 3,2 - 4,6 GHz z Turbo Boost mocy nie zabraknie Ci w najnowszych grach czy do strumieniowania obrazu w jakości 4K. Odblokowany mnożnik umożliwia swobodne podkręcanie procesora (overlocking), by jeszcze bardziej zwiększyć wydajność układu.

Konstruujesz komputer do gier? Sprawdź, jaki układ graficzny zapewnia najlepszą jakość obrazu: Jak wybrać kartę graficzną? 5 sprawdzonych porad. Poznaj również parametry procesorów dostępnych w naszym sklepie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link