W jaki sposób dopasować czułość myszki? Kilka porad

Autor: Dominik

Czułość myszy jest bardzo istotnym parametrem szczególnie dla graczy. Reakcja na ruchy myszką lub kliknięcia często odgrywa kluczową rolę w rozgrywce. Jednak wyższe parametry DPI (dots per inch, czyli plamki na cal) nie dla każdego są przydatne.

Mysz komputerowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest parametr DPI i jak wpływa na czułość myszki
  2. w jaki sposób ustawić czułość myszki
  3. na jaki model myszki warto postawić
  4. czy warto kupić myszkę przewodową

Parametr DPI a czułość myszki

Standardowa czułość myszki w zastosowaniach biurowych

Osoby, które używają komputera do pracy w dokumentach tekstowych, a także do mało wymagających gier, nie muszą kupować zaawansowanych myszek, ponieważ zwykła w zupełności spełni ich potrzeby. Takie myszki mają wartość DPI od 800 do 1200. Im wyższy jest ten parametr, tym sprzęt okaże się bardziej czuły – kursor będzie szybciej przesuwał się i reagował na gwałtowne ruchy. Jaki zatem parametr DPI jest odpowiedni do bardziej wymagających czynności? Do pracy w programach graficznych powinna wystarczyć czułości 2000 DPI. Gry komputerowe, zwłaszcza te, w których rozgrywka jest prowadzona przez wielu graczy przez internet, wymagają szybkiej reakcji, a co za tym idzie, również bardziej zaawansowanej myszy – nawet o czułości od 5000 do 7000 DPI. Czy to oznacza, że najlepsze myszki do komputera mają najwyższe wartości DPI? Niekoniecznie, ponieważ podana czułość jest wartością maksymalną, jaką może osiągnąć sprzęt. Jednak tutaj pojawia się ważne pytanie: czy czułość myszy jest stała, czy też można ją zmieniać? Parametry są jak najbardziej do zmiany.

Jak zmienić czułość myszki?

Wystarczy wejść w „Panel sterowania” systemu Windows, gdzie można dowolnie zmniejszać lub zwiększać parametry, by dopasować je idealnie do swoich potrzeb. A jak ustawić czułość myszki w grach? Wiele z nich ma taką opcję w ustawieniach. Co istotne, ustawiona czułość w grze nie zmienia parametrów w normalnych ruchach po pulpicie i w innych programach. Do gier zalecane są myszy o wyższych czułościach, jednak nie należy przesadzać z parametrami, bo np. w przypadku myszki o czułości kilkunastu tysięcy DPI można tylko zmniejszać czułość i to raczej drastycznie.

Polecane myszy komputerowe
  • 78,99 zł
  • 79,99 zł
  • 39,99 zł
  • 128,99 zł
  • 64,99 zł

Jakie myszki warto wybierać?

Mysz do zastosowań precyzyjnych

Niedrogą myszką wartą polecenia jest np. przewodowy, optyczny model Genesis Xenon 200. Jego maksymalna czułość wynosi 3000 DPI. Są to parametry odpowiednie do sprawnej pracy w edytorze tekstu, w programach graficznych, a nawet do gier. Do ostatnich przydadzą się bardzo ciekawe funkcje. Ta mysz jest bowiem wyposażona w 8 przycisków, które można zaprogramować. Wartość DPI można zmieniać na 4 poziomach za pomocą przycisku znajdującego się nad scrollem. Ciekawym elementem jest specjalny przycisk snajperski, który przydaje się szczególnie w grach akcji i strzelankach. Inna myszka przewodowa, na którą można zwrócić uwagę, to MSI Clutch GM50. Jej czułość maksymalna wynosi 7200 DPI, więc sprawdzi się nawet przy najbardziej wymagających grach, w których ważna jest szybkość reakcji i wykonywania ruchów. Mysz ta ma bardzo stylowy wygląd, którego charakterystyczną cechą jest przede wszystkim kolorowe podświetlenie. Została wyposażona w 6 przycisków i ma ciekawy, ergonomiczny kształt. Bardzo wysoką czułość maksymalną ma mysz Logitech G305 o 12000 DPI. Jest to optyczna myszka bezprzewodowa, którą docenią nawet najbardziej wymagający gracze. Sensor HERO to czujnik optyczny, który zapewnia znakomitą wydajność. Można zaprogramować czułość od 100 do 12000 DPI, dzięki czemu mysz swobodnie może przemieniać się ze sprzętu do pracy biurowej w gamingowego potwora i na odwrót. Możliwe jest zapisanie pięciu profili w pamięci urządzenia i swobodne przełączanie między nimi. Myszki bezprzewodowe powinny działać bardzo długo. Ten sprzęt Logitech wpisuje się w oczekiwania graczy i daje możliwość grania nawet przez 250 godzin na jednej baterii AA, co przy standardowej eksploatacji daje 9 miesięcy komfortowego użytkowania. Gdy bateria zacznie się wyczerpywać, specjalna kontrolka sygnalizuje to graczowi. Mysz ma 6 programowalnych przycisków i jest niezwykle lekka, dlatego naprawdę warto ją sprawdzić.

A może myszka przewodowa?

Przewodowe myszki również mogą mieć świetne parametry. Przykładem takiego sprzętu jest Corsair Scimitar PRO RGB o czułości maksymalnej 16000 DPI. System Key Slider umożliwia przesuwanie przycisków (których jest aż 17) w zakresie 8 milimetrów, dzięki czemu każdy gracz może idealnie dopasować je do swojego stylu gry i oczekiwań. Mysz została wyposażona w 12 mechanicznych przycisków bocznych. Wysoka rozdzielczość sprawia, że jest niezwykle precyzyjna i świetnie sprawdzi się w wymagających grach. Dodatkowym jej atutem jest podświetlenie RGB. Inną myszką dla graczy na kabel jest produkt znanej firmy produkującej myszy gamingowe – SteelSeries Sensei Ten. Ma on jeszcze wyższy od myszki Corsair parametr maksymalnej czułości – 18000 DPI. Sensor TrueMove Pro zapewnia znakomitą precyzję ruchów przy ich jednoczesnej szybkości. Funkcja śledzenia jeden do jednego sprawia, że kursor przesuwa się na dokładnie taką odległość, jaką pokonała mysz na podkładce, a technologia Tilt Tracking pozwala na stabilizację śledzenia myszy podczas gwałtownych szarpnięć i drgnięć.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link