Jak działa czujnik zalania wodą i kiedy warto go kupić?

Autor: Sara

Niezależnie od tego, czy zamieszkujemy dom jednorodzinny, czy też mieszkanie, pęknięta rura i woda wyciekająca od paru godzin to jeden wielki problem. Różnica może być co najwyżej taka, że jeśli mamy pod sobą sąsiada, to wspomniany problem zrujnuje dzień i budżet jeszcze większej liczbie osób. Czujnik zalania może temu zapobiec i w tym tkwi jego wartość.

Kobieta radzi sobie z zalaniem mieszkania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest czujnik zalania
  2. jakie są zalety czujnika zalania
  3. kiedy warto zainwestować w czujnik

Czujnik zalania wodą – podstawowe informacje

Nieszczelna rura zalewająca mieszkanie

Niezależnie od tego, czy preferujemy nazwę czujnik zalania wodą, czujnik zalaniowy, czujka wody, czy też sonda zalania wodą, ostatecznie wszystko sprowadza się do jednej ważnej funkcji, która pozwala nam uniknąć wielu problemów. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród ludzi, zapewne spora część przyznałaby, że pozostawienie włączonej pralki i opuszczanie domu na jakiś czas to całkiem powszechna czynność. Wielu z nas decyduje się na tego typu działania, ponieważ pozwala to efektywniej wykorzystywać czas. Niestety może się to skończyć zalaniem całego pomieszczenia. Jest to tylko jeden z możliwych przykładów, ponieważ powodów zalania jest znacznie więcej.

Najważniejsze jest nie to, co będzie przyczyną naszych problemów, lecz to, co może sprawić, że będziemy mogli jak najbardziej zminimalizować wszelkie straty i przykre konsekwencje. Właśnie dlatego wynaleziono czujniki zalania. Aktualnie możemy cieszyć się dobrodziejstwem związanym z tego typu urządzeniami. Nie dość, że czujniki zalania z reguły są niewielkie, łatwe w instalacji oraz użytkowaniu, to jeszcze uchronią nas przed tym, czego boimy się najbardziej, czyli zalaniem mieszkania.

Czujnik zalania wodą to określenie, które dość często występuje w parze z anglojęzycznym smart home. Jest tak, ponieważ w jakimś stopniu upodabniamy nasze miejsce zamieszkania do tzw. inteligentnych domów, które są przepełnione nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i m.in. często umożliwiają zdalną kontrolę wielu rzeczy. Istnieją sondy zalania, które można łączyć z aplikacją w telefonie, dzięki czemu zostaniemy natychmiast powiadomieni o niepokojących wydarzeniach, nawet jeśli aktualnie przebywamy np. w pracy.

Polecane czujniki
  • 109,99 zł
  • 34,99 zł
  • 79,99 zł
  • 149 zł
  • 189,99 zł

Czujnik zalania wodą – jak działa i czy warto kupić?

Czujnik zalania na podłodze

Jeżeli już zdecydujemy się na zakup czujnika zalania, to warto zainteresować się tym, jak działa. Przykładowo urządzenie Ferguson FS1WL jest bezprzewodowe. Ten czujnik zalania wykorzystuje technologię ZigBee, czyli język bezprzewodowej komunikacji dla urządzeń codziennego użytku. Główna zaleta jest taka, że dzięki temu standardowi możliwa jest współpraca z elementami innych producentów – urządzenia wyprodukowane przez różne firmy mogą wymieniać między sobą informacje. Kolejną zaletą jest fakt, że dedykowana aplikacja pozwala na obsługę czujki, a więc użytkownik otrzymuje wszystkie informacje o alarmach wprost na swój telefon. Jeżeli faktycznie zaistnieje taka potrzeba, wtedy wystarczy wezwać odpowiednie służby lub samemu udać się do domu.

Powyższe jest świetnym przykładem nowoczesnego czujnika zalania. Niektórzy cenią sobie także czujniki, które mają jednoczesne zamknięcie elektrozaworu doprowadzającego wodę. Ogólnie mówiąc, może to działać na takiej zasadzie, że gdy poziom cieczy wzrośnie do poziomu alarmowego, wtedy elektrozawór zostanie zamknięty, w związku z czym potencjalne szkody zostają ograniczone do minimum, a użytkownik urządzenia nie musi martwić się osuszaniem na większą skalę. Czujnik zalania z elektrozaworem to bardzo dobre rozwiązanie.

Każdy, kto zastanawia się nad potencjalnymi stratami, często dochodzi do wniosku, że warto mieć czujnik zalania, który pozwoli ich uniknąć. Oczywiście można funkcjonować bez takiego urządzenia, jednak wiele osób po prostu ceni sobie bezpieczeństwo gwarantowane przez tego typu rozwiązanie. Sonda zalania wodą to niezbyt wygórowany koszt, łatwa instalacja i przystępna obsługa, a jedyne zmartwienia, jakich może być przyczyną, to np. konieczność wymiany baterii. W dzisiejszych czasach inteligentne domy to nabierający na sile trend, który być może kiedyś kojarzył się z posiadłościami milionerów, lecz aktualnie są to rozwiązania dostępne dla każdego. Niezależnie od tego, czy chodzi o zakup żarówek do pokoju, które można przyciemniać i wyłączać aplikacją z telefonu, czy też o czujkę zalania wodą, ceny nie będą zaporowe.

Czy warto kupić czujnik zalania? Odpowiedzią może być zabawne stwierdzenie, że każdy, kogo takie urządzenie ocaliło przed zalaniem, jest pewien, że tak. Ostatecznie każdy musi zdecydować samodzielnie, a nam pozostaje podkreślenie tego, że pęknięta rura bez czujnika zalania to po prostu duży problem. Ludzie ceniący sobie poczucie bezpieczeństwa i jak najmniej problemów z pewnością będą zadowoleni z czujników zalania wodą.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link