Czujnik temperatury zewnętrznej – rodzaje, sposób działania i przykładowe produkty

Autor: Joanna

Czujniki temperatury zewnętrznej można podzielić na urządzenia dokładnie wskazujące temperaturę panującą na zewnątrz, jak i produkty przeznaczone do regulowania temperatury grzania wody w domach jednorodzinnych. Jak działają czujniki temperatury i na które produkty warto się zdecydować?

Przykładowy czujnik temperatury zewnętrznej, usytuowany na niewyraźnym tle zimowej zieleni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. nowoczesne czujniki temperatury zewnętrznej zapewniają precyzyjny pomiar temperatury,
  2. bardziej zaawansowane urządzenia wskazują poziom ciśnienia, zachmurzenia, wilgoci i prognozowane opady,
  3. czujniki temperatury zewnętrznej to również urządzenia, które mogą być wykorzystywane do regulacji parametrów instalacji cieplnej w domach jedno- i wielorodzinnych.

Podstawowe zastosowania czujników temperatury zewnętrznej – dlaczego warto nabyć takie urządzenie?

Zaawansowany czujnik temperatury zewnętrznej na tle niebieskiego nieba. Tego typu produkty wykorzystują stacje meteorologiczne

Jeszcze do niedawna widok usytuowanych przy zewnętrznych oknach termometrów do mierzenia temperatury zewnętrznej był bardzo powszechny. Obecnie jednak coraz częściej produkty te zastępowane są przez nowocześniejszą alternatywę, którą są elektroniczne czujniki temperatury zewnętrznej.

W przeciwieństwie do klasycznych termometrów czujnik temperatury zewnętrznej jest urządzeniem gwarantującym znacznie dokładniejszy pomiar temperatury. Dzięki nowoczesnej technologii często temperatura mierzona jest z dokładnością do setnych części stopnia Celsjusza. Ważnym atutem tego rodzaju produktów jest fakt, że ich pomiar jest znacznie mniej narażony na błędy. Wynika to między innymi z ograniczenia wpływu promieni słonecznych, padających na ulokowany na zewnątrz czujnik temperatury. Nie można tego powiedzieć o tradycyjnych termometrach rtęciowych, które będąc nasłonecznione, pokazują wyższą temperaturę niż rzeczywista powietrza.

Niektóre czujniki temperatury zewnętrznej gwarantują wyłącznie możliwość pomiaru temperatury, czego przykładem jest czujnik zewnętrzny HAMA. To precyzyjne urządzenie, dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Decydując się na zakup czujnika temperatury zewnętrznej, można jednak wybrać taki produkt, który odpowiedzialny będzie za pomiary także innych aspektów. Przykładowo Sencor SWS 2900 ma możliwość mierzenia stopnia wilgoci. Co więcej, jest bardzo uniwersalny, gdyż może być montowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wyposażony jest w duży, kolorowy wyświetlacz, dzięki czemu nie ma trudności z odczytywaniem pomiarów, a sama ta czynność może sprawiać wiele przyjemności.

Bardziej zaawansowane czujniki temperatury zewnętrznej, występujące w nieco wyższych cenach, odpowiedzialne są za pomiar ciśnienia atmosferycznego. Mogą to być urządzenia, które składają się z wyświetlacza, umieszczanego wewnątrz budynku, i osobnego czujnika zewnętrznego, jak w przypadku wielu modeli Sencor, np. Sencor SWS 65. W zdecydowanej mierze produkty te zasilany są bateryjnie, ale znaleźć można również czujniki ładowane sieciowo (np. Meteo SP78). Niektóre produkty wyposażone zostały w dodatkowe funkcje takie, jak alarmy i budziki. Na rynku znaleźć można także czujniki temperatury zewnętrznej z osłoną tytanową.

Polecane stacje pogody
  • 1 149 zł
  • 809 zł
  • 119,99 zł
  • 129,99 zł
  • 89,99 zł

Czujniki temperatury zewnętrznej do regulacji systemów grzewczych

Tradycyjny termometr rtęciowy zewnętrzny, znajdujący się za skroploną deszczem szybą, pokazujący niską temperaturę

Do prezentowanej kategorii produktów zaliczają się zaawansowane urządzenia, służące do regulacji stopnia nagrzewania wody w domach jedno- i wielorodzinnych. Dzięki pomiarowi temperatury zewnętrznej są w stanie zoptymalizować działanie systemu ogrzewania, decydując o jak najoszczędniejszej energetycznie, a jednocześnie jak najbardziej wydajnej, stopie ogrzewania.

Tego typu czujniki temperatury zewnętrznej mają wbudowane regulatory, które obliczają dokładną temperaturę wody grzewczej na podstawie krzywej grzania. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku, temperatura wody pochodzącej z własnej instalacji zmienia się na bieżąco. Taki model działania, dostępny dzięki czujnikom temperatury zewnętrznej, zabezpiecza użytkowników przed ponoszeniem zbyt wysokich opłat za niepotrzebne ogrzewanie. Jeśli bowiem na zewnątrz temperatura w trakcie dnia rośnie, wówczas system zmniejsza delikatnie stopień grzania wody. Analogicznie zachowuje się, gdy temperatura na zewnątrz maleje. Urządzenie tego rodzaju może przynieść znaczne oszczędności finansowe w skali rocznej.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link