Czujnik temperatury Wi-Fi do domu i na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Agnieszka Al-Jawahiri

Czujniki temperatury to bardzo sprytne urządzenia, a do tego zróżnicowane. Mogą nie tylko mierzyć temperaturę zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz, ale też uruchamiać ogrzewanie, występować w roli stacji pogodowych, informować o wilgotności, a nawet ostrzegać przed pożarem albo… pleśnią. Często łączą w sobie kilka funkcji. A do ich zakupu zachęcają funkcjonalność oraz z reguły przystępna cena. Poznaj najciekawsze i najbardziej przydatne czujniki i wybierz najlepsze dla siebie.

Zobacz także: Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być prawidłowa, dlaczego to takie ważne?


Czujniki temperatury i wilgotności Wi-Fi do domu

Czujniki temperatury Wi-Fi to jedne z najczęściej kupowanych czujników. Są niedrogie – najpopularniejszy model kosztuje niecałe 40 zł. Można się więc pokusić o kupienie kilku i umieścić po jednym w najważniejszych pomieszczeniach mieszkania. Często nie wymagają montażu. Pokazują nie tylko dokładną temperaturę, ale także wilgotność, co jest szczególnie ważne dla zdrowia małych dzieci. Docenią to też osoby hodujące rośliny – dla roślin zbyt niska wilgotność, z którą często mamy do czynienia w mieszkaniach, może być zabójcza.

Czujniki monitorujące temperaturę i wilgotność są czasem nazywane termohigrometrami i mogą być używane nie tylko w pokojach i sypialniach, ale też w miejscach, w których utrzymanie ściśle określonych warunków jest szczególnie ważne (jak terraria, domowe miniszklarnie czy piwniczki na wino). Jeśli obsługują łączność Wi-Fi, można kontrolować wilgotność i temperaturę zdalnie, za pomocą aplikacji w telefonie.

Popularne czujniki temperatury i wilgotności obsługują też bezprzewodową łączność Bluetooth. Pozwala to sparować je z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu, takimi jak klimatyzator czy nawilżacz powietrza. Czujnik temperatury może wtedy powodować automatyczne włączanie się i wyłączanie klimatyzatora, ogrzewania, pieca po osiągnięciu określonej przez nas temperatury.

Urządzenia te spełniają jednak swoją funkcję także w pojedynkę, po prostu informując nas o warunkach panujących w pomieszczeniu.

A jaka jest dokładność czujników? Te popularne i często kupowane wykrywają zmiany temperatury o 0,1°C, a wilgotności – o 1% RH (relative humidity).

Co ciekawe, są dostępne, i to niedrogie, urządzenia z trybem dziecka. Mają zaprogramowane ustawienia temperatury i wilgotności optymalne dla maluchów.

Czujniki tego typu często działają na baterie, przy czym jedna może wystarczyć nawet na rok. Kupując taki czujnik, warto się zorientować, czy w zestawie jest bateria.

 

Polecane czujniki
 • 29,99 zł
 • 79,99 zł
 • 149 zł
 • 399 zł
 • 149,99 zł
 • 99 zł
 • 79,99 zł
 • 69,99 zł
 • 109 zł
 • 239 zł

 

Czujnik temperatury Wi-Fi z alarmem – ochrona przed pożarem

To ważne: czujnik ciepła może ostrzegać przed ryzykiem pożaru i stanowić alternatywę dla czujników dymu, które często są problematyczne, bo uruchamiają się, gdy wykryją dym papierosowy, a także źle działają w pomieszczeniach, w których jest dużo pary, czyli na przykład w kuchni. Czujnik ciepła zabezpieczający przed pożarem warto zamontować tam, gdzie kurz, opary czy wilgoć wywołują fałszywe alarmy czujników dymu.

Z reguły tego typu czujniki temperatury obsługują łączność Wi-Fi i można je sparować z innymi czujnikami, tworząc sieć alarmową (na przykład z wykorzystaniem Wi-Safe 2), czy podłączyć do systemu inteligentnego domu w ramach takich systemów jak Zigbee lub Z-Wave.

W razie wykrycia zagrożenia czujniki tego typu uruchamiają alarmy optyczny oraz dźwiękowy, a jeśli są połączone w sieć – to alarm włącza się we wszystkich czujnikach w domu.

 

Polecane czujniki
 • 449 zł
 • 419 zł
  

O innych czujnikach ostrzegających przed niebezpieczeństwem pożaru przeczytasz w poradniku: Czujnik czadu i gazu na baterie lub przewodowy. Jaki wybrać?. Zobacz też ranking Czujniki dymu, czadu i gazu – ranking top 5.

 

Wielofunkcyjne czujniki temperatury zewnętrznej i wewnętrznej na Wi-Fi

Jeśli chcesz monitorować temperaturę i wilgotność nie tylko wewnątrz domu, ale też na zewnątrz, przyjrzyj się grupie urządzeń nazywanej stacjami pogodowymi. Są wśród nich modele, które obsługują łączność Wi-Fi i współpracują ze smartfonem przez specjalną aplikację.

Stacje pogodowe mają wiele możliwości, a dokładność często większą niż tradycyjne termometry. Z reguły są wyposażone w duże, często kolorowe, czytelne wyświetlacze, dzięki czemu nie ma trudności z odczytywaniem pomiarów. Te bardziej zaawansowane mają w zestawie kilka czujników, które można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Czasem można też dokupić pojedyncze czujniki temperatury i wilgotności Wi-Fi i uzupełnić zestaw. Te urządzenia najczęściej są ładowane bateryjnie, ale zdarzają się też modele ładowane sieciowo.

 

Polecane stacje pogody
 • 98,99 zł
 • 149,99 zł
 • 139,99 zł
 • 179,99 zł
 • 189,99 zł

 

W zależności od modelu mogą monitorować bardzo wiele czynników. Mierzą temperaturę oraz wilgotność – w różnych pomieszczeniach i na zewnątrz, w zależności od liczby i rozmieszczenia czujników. A także informują na przykład o ciśnieniu atmosferycznym czy stężeniu dwutlenku węgla i poziomie TVOC (lotne związki organiczne – czujnik smogu). Prognozują pogodę. Pokazują wskaźnik komfortu. Mają dodatkowe funkcje, takie jak budzik, kalendarz czy zegar oraz różne alarmy. Do ciekawszych alarmów należy np. alarm rozwoju pleśni. Są też alerty ostrzegające przed lodem na drodze. Stacje pogodowe wyświetlają również m.in. fazy Księżyca oraz godziny wschodu i zachodu Słońca. Ciekawostką, która może okazać się wygodna, jest funkcja projekcji zegara czy temperatury na suficie lub na ścianie. 

  
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!