Czujniki dymu, czyli jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Autor: Grzegorz

Czujniki dymu pozwalają zapobiec niebezpieczeństwu związanemu z pożarem. Mimo że wielu je bagatelizuje, zdarzają się nadzwyczaj często, z różnych przyczyn. Można to ryzyko zmniejszyć, lecz pozostaje pytanie, jaki czujnik dymu wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń. Czym się więc kierować przy zakupie?

Mężczyzna montujący czujnik biały czujnik dymu na białym suficie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa czujnik dymu;
 2. czy warto zaopatrzyć się w czujnik dymu;
 3. jaki czujnik dymu wybrać.

Jak działa czujnik dymu?

Dym uruchamiający czujnik dymu w jasnym pokoju

Tak naprawdę czujnik dymu działa w banalny sposób. Za pomocą odpowiednich detektorów wyczuwa zbyt duże zadymienie lub bardzo wysoką temperaturę i podejmuje działanie. Może to być sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, czy na przykład uruchomienie systemu zraszaczy. Wiele modeli wysyła także powiadomienia na telefon za pomocą karty SIM lub przez Wi-Fi. Tego typu działania umożliwiają natychmiastową reakcję w razie pożaru. Użytkownik jest informowany o niebezpieczeństwie na wczesnym etapie, więc jest duża szansa na zapobieżenie stratom lub ich zmniejszenie. Czujnik dymu nie wykrywa jednak tylko zbyt dużego zadymienia. Pozwala na wszczęcie alarmu w razie rozprzestrzeniania się szkodliwego gazu, na przykład z kuchenki gazowej. Jest to niezwykle szkodliwy związek, a człowiek nie zawsze potrafi go wyczuć.

Rodzaje czujek dymu

Przy zakupie czujnika dymu warto zwrócić uwagę na wiele aspektów. Należy do nich rodzaj czujki. Przemyślana decyzja pozwala dopasować urządzenie do naszych potrzeb.

 • Czujnik optyczny – urządzenie charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Może wysyłać fałszywe alarmy, lecz o prawdziwym zagrożeniu poinformuje użytkownika na bardzo wczesnym etapie.
 • Czujnik rozproszeniowy ultrafioletowy – światło ultrafioletowe skutkuje podniesieniem czułości. Nie jest zalecane do kuchni i łazienki, ponieważ reaguje także na parę wodną.
 • Czujnik rozproszeniowy podczerwony – podobna zasada działania jak przy ultrafiolecie. Rozproszenie światła emitowanego przez diodę LED skutkuje uruchomieniem czujnika.
 • Czujnik dwusensorowy podczerwony – ma 2 diody emitujące światło. Jeżeli obie wiązki zostają rozproszone, wtedy czujnik się uruchamia.
 • Czujnik termiczny – czujka uruchamia się, gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta odpowiednio wysoka temperatura.
Polecane czujniki
 • 29,99 zł
 • 469 zł
 • 89,99 zł
 • 149,99 zł
 • 119 zł

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając czujnik dymu?

Pracownik montujący biały czujnik dymu na korytarzu

Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów czujników dymu. Jako że ceny tego typu urządzeń, niezależnie od modelu, nie są wygórowane, nie trzeba martwić się o wysokie koszta. Najlepiej wybrać sprzęt z sygnalizację świetlną i dźwiękową oraz możliwością wysyłania powiadomień na smartfona. Może to odbywać się za pomocą modułu GSM (wówczas otrzymujemy SMS-a) lub przez domową sieć Wi-Fi.

Inne aspekty, które należy przeanalizować przy zakupie czujnika dymu:

 • Głośność alarmu – jest to cecha istotna zwłaszcza dla osób starszych czy z wadami słuchu. Optymalny poziom sygnalizacji dźwiękowej to 80–90 dB.
 • Temperatura pracy i wilgotność – warto na to zwrócić uwagę z dwóch powodów. Nie chcemy, aby urządzenie uległo przypadkowemu uszkodzeniu przez temperaturę lub wodę, ale także fałszywe alarmy nie są czymś pożądanym. Optymalny poziom to działanie w temperaturze 40–50°C i przy wilgotności około 90%.
 • Zasilanie – na rynku dostępne są 2 rozwiązania. Zasilanie bezprzewodowe – z baterii – oraz za pomocą kabla podłączonego do gniazdka. Warto zastanowić się nad modelem hybrydowym, tak aby w razie awarii prądu czujnik dalej był aktywny.
 • Zakres działania – chodzi o powierzchnię, jaką obejmuje czujnik. To już zależy od preferencji użytkownika i wielkości pokoju, w którym czujka będzie zamontowana.
 • Funkcje dodatkowe – warto zainwestować w urządzenie, które ma wskaźnik rozładowania baterii czy przycisk na wypadek uruchomienia fałszywego alarmu. Jest to o wiele bardziej wygodne rozwiązanie.
 • Firma – należy zwrócić uwagę na to, by kupowany sprzęt pochodził od sprawdzonej firmy. Marka ma duże znaczenie – znani producenci gwarantują, że czujnik uruchomi się, gdy zajdzie taka potrzeba.

Praktyczne porady dotyczące czujników dymu

Czujniki dymu mogą mieć dodatkowe zastosowania, na które należy zwrócić uwagę. Warto zaopatrzyć się w urządzenie, które oprócz dymu wykrywa czad i inne szkodliwe gazy. Takie rozwiązanie gwarantuje dużo lepsze bezpieczeństwo, a jak wiadomo, czadu nie można rozpoznać za pomocą węchu.

Jeżeli potrzebujemy czujnika do pomieszczenia, które regularnie jest zadymione, na przykład do łazienki lub kotłowni, powinniśmy wybrać urządzenia reagujące na wzrost temperatury.

Kupując czujnik dymu do domu, warto zwrócić uwagę na jak największy zasięg oraz możliwość wysyłania powiadomień na telefon. Wówczas w razie niebezpieczeństwa będziemy mogli szybko zareagować nawet z dala od domu.

Czujniki dymu o bardzo wysokiej czułości można stosować w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy często oraz nie ma w nich ryzyka przypadkowego zadymienia. Jest to idealne rozwiązanie na przykład do garażu czy schowka.

Bardzo istotne jest stosowanie czujnika tlenku węgla i dymu w sytuacji, kiedy korzystamy z piecyka gazowego. Może to mieć bardzo duże znaczenie w wypadku uszkodzenia pieca. Wtedy od razu jesteśmy informowani o potencjalnym niebezpieczeństwie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link