Nowoczesny tablet – do czego służy i na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu?

Autor: Joanna

Od wielu lat tablety są jednymi z najchętniej kupowanych kompaktowych urządzeń wyposażonych w wiele funkcji. Można korzystać z nich zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w podróży lub na wakacjach. Jakie są największe zalety tabletu i na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia?

Tablet sprawdza się świetnie do oglądania seriali i filmów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest i do czego służy tablet
  2. jakie dodatkowe opcje może posiadać tablet
  3. jak wybrać dobry model tabletu

Co to jest tablet?

Tablet multimedialny może służyć do pracy w podróży

Czym jest tablet? To nowoczesne i wygodne urządzenie, które dzięki swojej wszechstronności łączy w sobie funkcje laptopa i telefonu. To, czym różni się od standardowych komputerów i laptopów, to brak klawiatury. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego ekranu. Nie można zatem wprowadzić dowolnego tekstu w tak szybki sposób, jak na laptopie. Do największych zalet tabletu zalicza się jego rozmiar i wagę. Niewielkie gabaryty pozwalają na swobodne przenoszenie go w plecaku, a nawet damskiej torebce. Jego ekran jest większy od standardowego smartfona, ale mniejszy od laptopa – wynosi średnio od 7 do 12 cali. Każdy model tabletu może łączyć się z internetem. W większości przypadków wykorzystywane jest do tego łącze Wi-Fi. Część modeli wyposażona jest w modem działający w oparciu o technologię LTE. Przykład stanowi tablet Huawei Media Pad T3.

Do czego służy tablet? To wielofunkcyjne urządzenie, które spełni oczekiwania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Służy rozrywce oraz okazuje się pomocne podczas pracy. Posiadając tablet, można przeglądać strony internetowe, korzystać z większości aplikacji związanych z social mediami, rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi za pomocą komunikatorów, oglądać filmy i seriale, robić dobrej jakości zdjęcia i filmy, edytować dokumenty, słuchać muzyki i audiobooków, obsługiwać skrzynkę mailową, korzystać z nawigacji oraz grać w gry mobilne.

Na tablecie za pomocą odpowiednich programów można również czytać książki w postaci e-booków oraz prasę wydawaną w wersji elektronicznej.

Polecane tablety
  • 1 899 zł
  • 949 zł
  • 3 499 zł
  • 1 799 zł
  • 3 699 zł

Na co zwracać uwagę podczas zakupu tabletu?

Przeglądanie Internetu – główna funkcja tabletu

Aby tablet na długo cieszył użytkownika swoją funkcjonalnością, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Dobrej jakości tablet musi wyróżniać się solidnym wykonaniem. Tylko odpowiednio wytrzymałe materiały zapewnią „długie życie” urządzenia. Należy sprawdzić, czy obudowa została wykonana w prawidłowy sposób i nie trzeszczy pod wpływem nacisku. Obecnie do produkcji tabletów używa się aluminium i plastiku. Nierzadko tylna część sprzętu pokryta jest antypoślizgowym materiałem, co zapobiega niespodziewanemu wyślizgnięciu się z dłoni.

Równie ważna jest przekątna ekranu. Najmniejsze ekrany na rynku, które stanowią hybrydę między telefonem a tabletem, mają jedynie 5 cali. Średniej wielkości urządzenia wyposażone są w ekran ok. 7-calowy (np. Huawei MediaPad T3), natomiast te największe ok. 10-calowy (np. Huawei MediaPad T5, Samsung Galaxy Tab A). Znacznie rzadziej spotyka się tablety w większych rozmiarach, np. 11-calowe (jak Apple iPad Pro). Największe rozmiary wyświetlaczy doskonale sprawdzają się w warunkach biznesowych, gdy np. trzeba mieć pełen wgląd w arkusze kalkulacyjne.

Rozdzielczość w dużym stopniu zależy od przekątnej ekranu. Tablety 7-calowe najczęściej wyróżniają się rozdzielczością 1024 x 600 pikseli oraz 1280 x 800 pikseli. 10-calowe urządzenia związane są oczywiście z większą rozdzielczością – średnio 1920 x 1200 pikseli.

O wydajności sprzętu wiele mówi bateria. Informacja o tym, jak długo tablet jest w stanie pracować bez ładowania, musi być podana w dokładnej specyfikacji produktu. Tańsze modele tabletów pozwalają na korzystanie jedynie przez ok. 3–4 godziny. Te nieco droższe, z wyższej półki, pozwalają na 10-godzinne oglądanie seriali czy filmów. Nie mniej ważnymi parametrami są pojemność pamięci oraz rodzaj procesora. Do standardowego używania z pewnością wystarczy model posiadający dwurdzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM. Miłośnicy gier komputerowych powinni rozejrzeć się za specjalnymi tabletami gamingowymi o np. 64 GB pamięci, jak choćby Samsung Galaxy Tab S5e.

Ile kosztuje tablet? Nie jest to duży wydatek, chociaż zależy to od wielu czynników, w tym marki, pojemności, rozdzielczości i przekątnej ekranu. Najtańsze (na użytek np. dzieci) można nabyć już za około 500 złotych. Osoby bardziej wymagające lub planujące wykorzystać urządzenie w celach biznesowych powinny liczyć się z wydatkiem rzędu od 1000 do 2000 złotych. Na rynku dostępne są również tablety o dużej przekątnej, chociażby 11 cali, wyróżniające się na tle innych dodatkowymi opcjami technologicznymi, np. 5 wbudowanymi mikrofonami, obecnością wielu czujników (np. barometrem, akceleratorem) i wysokiej jakości matrycą, takie jak Apple iPad Pro 11” za ponad 3500 złotych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link