Czym jest pamięć RAM i za co odpowiada?

Autor: Joanna

Składając komputer lub modernizując sprzęt, musimy zwrócić uwagę na kilka konkretnych komponentów. Będą to: karta graficzna, procesor, dyski twarde, płyta główna oraz oczywiście pamięć RAM. Ta ostatnia odpowiada za wydajność oraz szybkość działania systemu i wszystkich uruchamianych programów. Ma ogromne znaczenie, więc odpowiedni wybór jest ważny. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie i czym konkretnie jest pamięć RAM?

Moduły pamięci RAM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest pamięć RAM
 2. jakie parametry pamięci RAM są najważniejsze
 3. jaką pamięć RAM wybrać do komputera

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć RAM

W komputerze posiadamy pamięć na dyskach twardych, którą możemy zapełnić dowolnymi plikami. RAM natomiast odpowiada za coś zupełnie innego. Jest to bardzo szybki nośnik, na którym zwykle znajdują się informacje o działających programach i procesach w systemie. W dużej mierze więc właśnie od tego zależy wydajność i szybkość działania naszego komputera. Najbardziej zauważalne jest to podczas uruchamiania systemu lub aplikacji oraz multitaskingu.

Od pamięci RAM zależy przetwarzanie danych na bieżąco podczas korzystania z komputera. Dobór odpowiedniej pojemności oraz szybkości tego podzespołu opiera się na kilku aspektach. Można przy tym wspomnieć o pewnej zasadzie. Zwykle im więcej wymagających programów działa jednocześnie, tym większej ilości pamięci RAM potrzeba. Płynna i stabilna praca systemu jest uzależniona także od szybkości zapisu i odczytu danych. Nie możemy bowiem mieć stałego dostępu do wszystkich zasobów – procesor nie będzie w stanie tego przetworzyć.

Komputery PC i laptopy zwykle mają możliwość rozbudowy lub wymiany komponentów, w tym też pamięci RAM. Nie będzie więc problemu z tym, by rozszerzyć dostępne zasoby. Czasami może to dać nowe życie naszemu urządzeniu, ponieważ taka modyfikacja z miejsca przyspiesza działanie systemu oraz wymagających programów i gier.

Polecane pamięci ram
 • 549 zł
 • 249 zł
 • 329 zł
 • 119,99 zł
 • 859 zł

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

G.Skill Trident Z RGB DDR4 32GB (2 x 16GB) 3600 CL17

Pamięć RAM, którą znajdziemy w sklepach z elektroniką, jest opisana kilkoma ważnymi informacjami. Między innymi liczy się jej typ, gdyż musi być kompatybilna z naszą płytą główną. Inaczej podłączenie będzie niemożliwe lub komputer nie będzie działał prawidłowo. Najstarsze modele to DDR i DDR 2. Obecnie nie wykorzystuje się ich ze względu na dość niską szybkość zapisu i odczytu. Dziś używamy pamięci DDR 3 i DDR 4. Prędkość w nich jest kilkukrotnie większa, lecz to nie wszystko. Nowoczesne technologie umożliwiają również „spakowanie” znacznie więcej w tej samej wielkości urządzeniu. W ten sposób jedna kość RAM może mieć nawet 64 GB.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

 • DDR 3 – moduły mogą być wyposażone w pojemność do 16 GB, prędkość natomiast oscyluje między 800 a 2400 MT/s.
 • DDR 4 – najnowszy rodzaj pamięci RAM może mieć pojemność nawet do 64 GB, zaś szybkość zapisu i odczytu sięga nawet 3200 MT/s. Główną różnicą jest tu także o wiele niższy pobór prądu w porównaniu z poprzednikiem.

Producenci zwykle udostępniają informację, jakie parametry muszą mieć kości pamięci, by pasowały do naszej płyty głównej. Rodzaj RAM-u nie jest jednak jedyną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Wybierając odpowiednie komponenty do komputera, musimy sprawdzić kilka wartości, które opisują dany model pamięci.

 • Rodzaj płyty głównej – kluczowa część przy zakupie sprzętu. Pamięć RAM musi po prostu być kompatybilna. Zawsze w specyfikacji znajdziemy wszystkie potrzebne informacje o maksymalnych wartościach, jakie dany model może obsłużyć. Dotyczy to zarówno pojemności, jak i szybkości.
 • Pojemność – im więcej RAM-u, tym lepiej dla komputera. Każdy uruchamiany program zajmuje pewną część pamięci operacyjnej, więc oczywiste jest, że może jej zabraknąć. Aby temu zapobiec, należy wybierać kości o możliwie największej pojemności.
 • CAS latency (CL) – opóźnienie RAM. Ten parametr oznacza czas od wysłania żądania do jego odczytu. Im mniejsza wartość, tym lepiej.
 • Częstotliwość taktowania – wskazuje na wydajność danego modelu pamięci RAM. Określa to szybkość wykonywania działań przez komputer. Do gier czy bardzo wymagających programów zaleca się możliwie jak najwyższe wartości tego parametru.

Jaką pamięć RAM wybrać?

Wybór komponentów do komputera zależy w dużej mierze od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Gracze czy zaawansowani graficy będą potrzebowali znacznie wyższej wydajności niż osoby pracujące w biurze. Mniej wymagający powinni zwrócić uwagę na tańsze pamięci RAM, o mniejszej pojemności i taktowaniu, takie jak Crucial UDIMM DDR4 8GB 2666 CL19 lub Crucial DDR4 Ballistix Sport LT 8GB 3200 CL16. Posiadają one 8 GB pojemności, które w zupełności wystarczą do codziennej pracy lub przeglądania internetu. Ich cena nie przekracza 200 złotych. Wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na znacznie wydajniejsze, ale i droższe rozwiązania, na przykład: Crucial Ballistix Sport LT DDR4 16GB 3000 CL15, Adata XPG Gammix D30 DDR4 16GB (2 x 8GB) 3000 CL16 lub Adata XPG Spectrix D41 DDR4 8GB 3000 CL16.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny