Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest pamięć RAM? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności komputera, dobór odpowiednich kości pamięci RAM powinien być Twoim priorytetem. To właśnie ten podzespół odpowiada za szybkość i płynność podczas uruchamiania komputera, obsługę programów czy granie w gry komputerowe. Sprawdź, czym jest pamięć RAM i na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Moduły pamięci RAM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest pamięć RAM,

- jakie są jej typy,

- jakie parametry pamięci RAM są najważniejsze,

- ile RAM-u potrzeba do poszczególnych zastosowań.

Pamięć RAM – co to jest i jak działa?

Pamięć RAMPamięć RAM to pamięć operacyjna, która służy do przechowywania informacji o aktualnie działających na komputerze programach i procesach. Skrót RAM pochodzi od angielskiej nazwy tej pamięci – random-access memory, czyli pamięć o dostępie swobodnym. To właśnie ten podzespół odpowiada za przetwarzanie danych na bieżąco podczas korzystania z komputera, a co za tym idzie, od niego zależy płynność i prędkość jego pracy. Ilość pamięci RAM, niezbędnej do komfortowego użytkowania urządzenia, zależy od wielu czynników, lecz w uproszczeniu można stwierdzić, że im bardziej zaawansowane programy i im więcej procesów jest uruchomionych, tym większe zasoby pamięci operacyjnej będą potrzebne do zachowania płynnej, stabilnej pracy. Moduły pamięci RAM w komputerach PC i laptopach są wymienne, a wiele modeli pozwala na rozbudowywanie tego podzespołu, aby zwiększyć możliwości sprzętu.


Jakie są typy pamięci RAM?

Rodzaje pamięci RAM dostępne na rynku cechują się różnicami w zastosowanej technologii i możliwościami, jakie ona stwarza. Najstarsze z nich – DDR i DRR2 – są obecnie stosowane bardzo rzadko, ponieważ nie są wystarczająco zaawansowane, by sprostać wymaganiom nowoczesnych programów.
Podstawowe typy pamięci RAM, które są obecnie w użytku, to kości:
  • DDR3 – to najpopularniejsza technologia, której moduły osiągają pojemność do 16 GB i prędkość 800-2400 MT/s,
  • DDR4 – to nowszy rodzaj pamięci, który od DDR3 różni się budową, dlatego nie da się jej zastosować w połączeniu ze starszymi chipsetami. Moduł DDR4 może mieć pojemność nawet do 64 GB, a jego szybkość wynosi 1600-3200 MT/s. Podstawową różnicą między DDR4 a poprzednikiem jest znacznie niższy pobór prądu przez te moduły.
Proponowane produkty:
Corsair Vengeance RGB DDR4 (2 x 8GB) 3000 CL15 <%– –%>
Corsair Value Select DDR4 8GB 2666 CL18 <%– –%>
GoodRam IRDM X DDR4 8GB 3000 CL16 <%– –%>
G.Skill RipjawsX DDR3 8GB (2 x 4GB) 2400 CL11 <%– –%>
Silicon Power DDR4 4GB 2133 CL15 SO-DIMM <%– –%>

Najważniejsze parametry pamięci RAM

G.Skill Trident Z RGB DDR4 32GB (2 x 16GB) 3600 CL17Składasz komputer PC lub szukasz sposobów, by rozbudować pamięć operacyjną swojego laptopa? Sprawdź, czym kierować się przy zakupie i które parametry pamięci RAM mają największe znaczenie. Najważniejsze kryteria, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:
  • rodzaj płyty głównej – chipset, który znajduje się w komputerze, ma kluczowe znaczenie przy wyborze modułów. Sprawdź w specyfikacji, jaki typ pamięci RAM obsługuje Twoja płyta główna i jaka może być jej maksymalna pojemność,
  • pojemność RAM – im więcej RAM-u zamontujesz w komputerze albo laptopie, tym łatwiej poradzi sobie z płynną obsługą zaawansowanych programów i wielu procesów jednocześnie,
  • CAS latency (CL) – to parametr opóźnienia, który oznacza czas od wysłania żądania do odczytu danych. Im mniejszy jest ten wskaźnik, tym większej wydajności komputera możesz oczekiwać,
  • częstotliwość taktowania pamięci RAM – to ważny czynnik, mający wpływ na wydajność sprzętu i prędkość wykonania obliczeń przez komputer. Zwróć na niego uwagę, jeśli korzystasz z wymagających programów i szczególnie zależy Ci na szybkości ich działania.

Ile RAM-u do gier, a ile do innych zastosowań?

W uproszczeniu można powiedzieć, że im więcej pamięci RAM, tym szybszy i bardziej wydajny będzie komputer. Jednak nie każde zastosowanie wymaga użycia modułów o pojemności 64 GB, a część chipsetów nie będzie nawet z nimi kompatybilna. Zastanawiasz się, jaka pamięć RAM będzie odpowiednia w komputerze do gier, a jaka do zastosowań biurowych? Jeśli pracujesz głównie z niewymagającymi programami, na przykład edytorem tekstu i przeglądarką internetowej, komputer będzie wydajnie działał przy minimalnej pamięci operacyjnej, np. dzięki zastosowaniu GoodRam DDR3 4GB 1066 CL7. Jednak jeśli chcesz bez opóźnień oglądać filmy czy korzystać z programów do obróbki zdjęć i edycji wideo, nie obędzie się bez modułów co najmniej o pojemności 8 GB. Jeżeli z kolei składasz komputer do gier, im więcej pamięci operacyjnej zastosujesz, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór kości pamięci 32 GB.

WARTO WIEDZIEĆ

Wielkość RAM-u, jaką możesz zastosować na danym komputerze, zależy również od zainstalowanego systemu operacyjnego. Jeśli chcesz korzystać z powyżej 4 GB pamięci operacyjnej, musisz wyposażyć swój sprzęt w system 64-bitowy. Poniżej tej granicy wystarczy oprogramowanie 32-bitowe.

Chcesz by Twój laptop szybciej działał? Przeczytaj, artykuł Rozbudowa pamięci RAM w laptopie – co musisz wiedzieć?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas