Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie – co musisz wiedzieć?

Poleć znajomemu Drukuj

Dodatkowa pamięć RAM do laptopa sprawi, że Twój komputer będzie działać wydajniej. Sprawdź, jak dołożyć RAM do laptopa i jak dobrać odpowiedni RAM do swojego sprzętu.

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- po co dokładać pamięć RAM do laptopa,

- jak dobrać pamięć RAM do laptopa,

- jak zamontować pamięć RAM w laptopie.

Po co dokładać pamięć RAM do laptopa?

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie – montaż pamięciPamięć RAM to jeden z kluczowych podzespołów decydujących o wydajności laptopa i każdego innego komputera. Za co odpowiada i dlaczego jest tak ważna?

Pamięć RAM wzięła swoją nazwę od random-access memory, co można przetłumaczyć jako pamięć o dostępie swobodnym. RAM to tzw. pamięć operacyjna, która umożliwia tymczasowe przechowywanie danych.

Każda uruchomiona przez Ciebie aplikacja, czy to gra, czy program do edycji tekstu, trafia właśnie do RAM. Pamięć ma bardzo wysoki współczynnik odczytu, lepszy od jakiegokolwiek dysku, nawet SSD. Gdyby za każdym razem procesor miał przetwarzać informacj pobierając je bezpośrednio z dysku twardego, uruchamianie aplikacji trwałoby bardzo długo.

Zasada jest więc prosta – im masz więcej pamięci RAM w laptopie, tym szybciej będą się uruchamiać i działać aplikacje. Jak sprawdzić, czy zwiększenie pamięci RAM jest konieczne? Najprościej będzie, jeśli odpowiesz sobie na pytanie czy pracuje mi się komfortowo na laptopie?. Jeśli odczuwasz spowolnienia, a programy otwierają się z opóźnieniem, to czas na wymianę pamięci RAM w laptopie.

Możesz też uruchomić Menadżera Zadań systemu Windows, wciskając kombinację klawiszy Ctrl+Alt+Del. Przejdź do zakładki Wydajność. Jeśli wykorzystanie pamięci sięga 80-90%, to dołożenie RAM-u do laptopa będzie dobrą decyzją.

Dodatkowy RAM może pomóc Ci przyspieszyć starszego laptopa bądź poprawić parametry nowego sprzętu. Jeśli wykorzystujesz laptopa do gier lub np. obróbki grafiki i filmów, powinieneś mieć przynajmniej 8 GB RAM, a najlepiej, jeśli będzie to 16 lub32 GB RAM.

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

Pamięć RAM do laptopa różni się od tej stosowanej w komputerach stacjonarnych. W laptopach montuje się pamięć SO-DIMM, a nie DIMM. Charakteryzuje się ona mniejszymi wymiarami, przystosowanymi do rozmiarów komputerów przenośnych.

Możesz bardzo łatwo sprawdzić, która pamięć jest przeznaczona do laptopa, korzystając z filtra Przeznaczenie w kategorii pamięci RAM w sklepie RTV Euro AGD. Kolejnym etapem jest wybór typu pamięci.

Obecnie stosuje się trzy standardy: DDR2, DDR3 oraz DDR4. Różnią się one taktowaniem oraz napięciem zasilającym. Pamięć RAM w laptopie musisz dobrać do jednego z trzech wymienionych typów.

Możesz zweryfikować, jaką pamięć możesz zainstalować, zaglądając do instrukcji obsługi swojego laptopa. Innym sposobem jest odkręcenie obudowy i rzut oka na gniazdo pamięci RAM. Zazwyczaj znajdziesz tam napis informujący o tym, jaki standard jest wspomagany.

Pamięci RAM występują w różnych konfiguracjach. Przykładowo, Crucial DDR3 4GB 1600 CL11 to pojedyncza pamięć RAM 4 GB, G.Skill Trident Z RGB DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200 CL16 to zestaw dwóch pamięci po 8 GB, a Kingston Fury DDR4 32GB (2x16GB) 3200 CL18 to komplet dwóch pamięci o łącznej pojemności 32 GB.

PORADA EKSPERTA

32-bitowe systemy operacyjne korzystają maksymalnie z 4 GB RAM. Systemy 64-bitowe mogą wykorzystywać 128, 256 GB lub nawet 6 TB pamięci RAM. Systemy Windows 7 czy 10 są dostępne zarówno w wariancie 32-bitowym, jak i 64-bitowym. Ten drugi ma większe wymagania, ale daje Ci większe możliwości, m.in. w zakresie rozbudowy pamięci RAM.

Proponowane produkty:
Patriot Viper LED DDR4 16GB (2 x 8GB) 2400 CL14 <%– –%>
Patriot Signature Line DDR4 16GB 2400CL17 <%– –%>
Corsair Vengeance LED DDR4 32GB (2 x 16GB) 2666 CL16 <%– –%>
Kingston Fury White DDR4 8GB 2400 CL15 <%– –%>
Kingston DDR3 KVR13N9K3/24 (3 x 8GB) 24GB CL9 <%– –%>

Jak zwiększyć RAM w laptopie?

Przy rozbudowie pamięci RAM ważny jest dobór pamięci o odpowiednich parametrachJeszcze przed dokonaniem wyboru pamięci sprawdź, jakie masz możliwości rozbudowy pamięci RAM. W tym celu musisz zerknąć do wnętrza komputera. Pamięć RAM często znajduje się pod wydzieloną klapką od spodu laptopa. Czasem konieczne będzie zdjęcie całej obudowy.

Istnieje kilka możliwości. Fabrycznie montowana pamięć RAM w laptopie może znajdować się na płycie głównej, a do dyspozycji będziesz miał jeden lub więcej slotów na rozbudowę. Laptop może też nie mieć zamontowanej pamięci na płycie, a seryjny RAM będzie się znajdował w jednym z gniazd.

Jeśli w gnieździe znajduje się pamięć RAM, możesz ją wyjąć i zastąpić nową pamięcią lub też dołożyć dodatkową pamięć, jeśli masz do dyspozycji wolne gniazdo. Możliwości konfiguracji jest wiele.

Jak zwiększyć RAM w laptopie? Ważne jest, aby w traciei tego procesu komputer był wyłączony, a jego bateria wyjęta. Nie kładź laptopa na powierzchni, która może wywoływać zakłócenia elektrostatyczne (np. na dywanie) i z dala od wilgoci i kurzu.

Dbaj o uziemienie. Możesz założyć opaskę elektrostatyczną lub po prostu co jakiś czas dotykaj metalowego elementu, np. kaloryfera. Nową pamięć RAM trzymaj w fabrycznym opakowaniu antystatycznym aż do momentu instalacji. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzenia podzespołu.

Skorzystaj z instrukcji laptopa i sprawdź, jaki element obudowy musisz odkręcić, żeby dostać się do gniazd pamięci RAM. Będziesz do tego potrzebował śrubokręta o małym gwincie. Oto odpowiedź na pytanie, jak dodać RAM do laptopa?

Jeśli chcesz usunąć dotychczasową pamięć, delikatnie popchnij przytrzymujące ją zaczepy w kierunku zewnętrznym. Pamięć powinna lekko odskoczyć. Ostrożnie chwyć ją po bokach i wyciągnij.

Jak dołożyć RAM do laptopa do pustego gniazda? Wyciągnij pamięć z opakowania. Wsuń ją do gniazda pod kątem ok. 45 stopni i lekko dociśnij. Powinieneś usłyszeć kliknięcie. Następnie delikatnie połóż pamięć tak, aby leżała płasko. Dociśnij zaczepy i załóż klapkę.

Pamięć RAM może być świetnym podarunkiem dla miłośnika komputerów i gier. Sprawdź inne nasze propozycje w rankingu Prezent na mikołajki dla nastolatka do 200 - zł TOP 10.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas