Czym jest pamięć RAM oraz jak ją właściwie dobrać?

Autor: Klaudia

Pamięć RAM to tak zwana pamięć o swobodnym dostępie. Przeznaczona jest do przechowywania danych i przeprowadzania aktualnie wykonywanych operacji. Dowiedz się, jaka pamięć RAM będzie najlepsza dla Twojego komputera.

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest pamięć RAM;
 2. do czego służy pamięć RAM;
 3. jak ją skutecznie dobrać, by pasowała do Twojego komputera.

Co to jest pamięć RAM?

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie – montaż pamięci

Pamięć RAM, czyli Random Access Memory, to pamięć operacyjna komputera stacjonarnego lub laptopa. Najprościej można zrozumieć, czym jest pamięć RAM, wyobrażając sobie tymczasową przechowalnię, w której komputer umieszcza procesy oraz dane. A w momencie, gdy stają się one niepotrzebne, natychmiast je stamtąd usuwa. Jest to więc pamięć, dzięki której możemy otworzyć jednocześnie wiele zakładek w przeglądarce, dodatkowo uruchomić odtwarzacz muzyki lub wideo oraz prowadzić konwersację na Facebooku bez widocznych spadków wydajności komputera. W takim razie, co to dokładnie jest pamięć RAM? Najprościej ujmując, są to zasoby operacyjne, dzięki którym komputer działa szybko i płynnie.

Do czego służy pamięć RAM?

Pamięć RAM obsługuje procesy zachodzące w komputerze w czasie teraźniejszym. Jest niezbędna do tego, aby móc korzystać z zainstalowanego na nim oprogramowania. Dotyczy to przeglądarek internetowych, edytorów tekstu oraz wszystkiego, co postanowisz uruchomić na swoim komputerze. Jednak pamięć operacyjna RAM staje się przedmiotem szczególnego zainteresowania, gdy zamierzamy przystosować naszą jednostkę stacjonarną lub laptopa pod konkretne przeznaczenie. Do codziennego użytku wystarczy nam pamięć RAM 8GB, taka jak Crucial DDR4 Sport LT 8GB czy Adata XPG Spectrix D41 DDR4 8GB 3000 CL16. Ale gdy myślimy o komputerach mogących płynnie pracować na programach do tworzenia modeli 3D albo zaawansowanych programach do obróbki wektorowej, niezbędne będzie zaopatrzenie się w wysokopojemne kości. W takim wypadku pamięć RAM 32GB, jak chociażby G.Skill Trident Z RGB DDR4 32GB (2 x 16GB) 3200 CL15, to niezbędne minimum, aby móc komfortowo pracować na tego typu oprogramowaniu. Wszyscy miłośnicy gier komputerowych także powinni zwrócić uwagę na zasobność swoich komputerów w kości RAM. Do obsługi starszych tytułów sprzed kilku lat może wystarczyć pamięć RAM 4GB, ale jeśli chcemy grać w gry z listy nowości, warto zaopatrzyć się w co najmniej 16 GB. W tym wypadku dobrą propozycją będzie Adata XPG Gammix D10 DDR4 16GB (2x8GB) 3000 CL16.

Polecane pamięci ram
 • 319 zł
 • 639 zł
 • 599 zł
 • 649 zł
 • 319 zł

Jak dobrać pamięć RAM?

Przy rozbudowie pamięci RAM ważny jest dobór pamięci o odpowiednich parametrach

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać pamięć operacyjną, musi zacząć się od wyjaśnienia, czym charakteryzuje się pamięć RAM. Wiemy już, że jednym z najważniejszych parametrów jest jej pojemność. Im większa, tym komputer będzie działał płynniej. Istnieją jednak jeszcze inne cechy, które trzeba wziąć pod uwagę. Należą do nich:

 • Przeznaczenie – komputery możemy w uproszczeniu podzielić na dwie kategorie: stacjonarne oraz przenośne. Pamięć RAM do jednostki stacjonarnej będzie różniła się od tej przeznaczonej do laptopa. Cechy kości komputerów przenośnych spełnia energooszczędna oraz wydajna pamięć RAM GoodRam DDR3 8GB 1600 CL11. Warto wiedzieć, że nie ma możliwości montażu RAMu z komputera przenośnego w jednostce stacjonarnej i odwrotnie.
 • Technologia wykonania – obecnie powszechne dostępne są pamięci RAM DDR3 oraz RAM DDR4. DDR pozwala na zwiększenie prędkości przesyłania danych. Zasada doboru jest bardzo prosta – im wyższa cyfra na końcu, tym pamięć będzie wydajniejsza. Ważne jest, żeby upewnić się, czy nasza płyta główna obsługuje daną technologię, gdyż pamięć RAM musi być z nią kompatybilna.
 • Częstotliwość pracy – jest to parametr powiązany z omawianym powyżej. Pamięci RAM pracują w różnych częstotliwościach, może być to 3200 MHz, 3400 MHz lub inna. Podobnie jak w przypadku DDR – im wyższa liczba, tym szybsza jest pamięć RAM. Propozycją spełniającą najwyższe standardy wydajnej pracy jest Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB (2 x 8GB) 3400 CL16.
 • Napięcie zasilania – w pamięciach RAM powszechnie stosuje się napięcie rzędu 1,35 V. Przed zakupem dobrze jest jednak sprawdzić listę modułów zgodnych z Twoją płytą główną na stronie producenta. Mając tę wiedzę, na pewno zakupisz pamięć RAM z odpowiednim napięciem zasilania.

Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze?

Informacja o pojemności pamięci RAM w wypadku systemów Windows umieszczona jest w podstawowych informacjach o komputerze. Aby je odnaleźć, wystarczy wejść w “Panel sterowania”, a następnie w zakładkę “System”. Jednak najwięcej informacji uzyskamy, wyciągając pamięć RAM z komputera i odczytując zapisane na kości oznaczenia. Jeśli uznamy, że to zadanie jest dla nas zbyt trudne, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Pamięć RAM może być świetnym podarunkiem dla miłośnika komputerów i gier. Sprawdź inne nasze propozycje w rankingu Prezent na mikołajki dla nastolatka do 200 - zł TOP 10

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny