Co to jest AirTag i jakie korzyści przynosi jego użytkowanie?

Autor: Jarek Osłowski

Choć swoją premierę miał w kwietniu ubiegłego roku, to wielu użytkowników iPhone’a mogło nie słyszeć o tym urządzeniu. „Co to AirTag” jest dość popularną frazą w internetowych wyszukiwarkach. To niewielkie urządzenie firmy Apple może w wielu sytuacjach uratować życie. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest AirTag i jakie korzyści daje jego użytkowanie.


Co to AirTag?

Zacznijmy od tego, czym jest AirTag. Miał on premierę wiosną ubiegłego roku, jest więc stosunkowo nowym sprzętem w ekosystemie produktów firmy Apple. To niewielkie, okrągłe urządzenie (o średnicy 32 mm, grubości 8 mm oraz wadze 11 g) należy do kategorii lokalizatorów. Dzięki AirTagowi będziesz mógł szybko zlokalizować zgubione przedmioty – oczywiście te, do których AirTag zostanie przyczepiony (za pomocą breloka lub łańcuszka). W ten sposób szybko odnajdziesz swoje klucze, portfel czy plecak. Znacznik można również po prostu wsunąć do portfela czy torby.

AirTag wykonany jest ze stali nierdzewnej oraz plastiku. Przód lokalizatora ma biały kolor, tył natomiast jest srebrny. Zdejmowana pokrywa ułatwia wymianę baterii CR2032, która przy normalnym użytkowaniu AirTaga starczy na mniej więcej rok. O konieczności jej wymiany poinformuje cię urządzenie mobilne sparowane z AirTagiem. Warto też podkreślić, że lokalizator Apple jest pyło- oraz wodoodporny. Ma klasę szczelności IP67 zgodną z normą IEC 65029, co oznacza, że wytrzyma zanurzenie na głębokość jednego metra (ale nie dłużej niż przez 30 minut).   

AirTag musi być sparowany z urządzeniami mobilnymi za pomocą Bluetooth. Ze sprzętami z ekosystemu Apple, jak iPhone czy iPad, łączy się za pomocą jednego stuknięcia.

 

Jak działa AirTag?

Działanie AirTaga nie jest skomplikowane. Gdy chcesz odnaleźć zgubiony przedmiot, do którego włożyłeś lub przyczepiłeś lokalizator Apple, musisz otworzyć na urządzeniu mobilnym aplikację Znajdź, wybrać kartę Rzeczy i włączyć dźwięk, który popłynie z wbudowanego w AirTag głośnika. Jeśli zgubiony przedmiot znajduje się blisko, np. pod łóżkiem, bez problemu zlokalizujesz go, podążając za sygnałem dźwiękowym.

To jednak nie wszystko. Jeśli masz iPhone’a 11 lub wyższy model, dzięki funkcji Znajdowanie dokładne na ekranie urządzenia mobilnego mogą być wyświetlane: kierunek, w którym masz iść, oraz odległość do zgubionego przedmiotu. I tyle. Wiesz już, jak działa AirTag w przypadku odnajdowania przedmiotów znajdujących się w relatywnie niewielkiej odległości. A jak się sprawy mają w przypadku przedmiotów, które znajdują się dalej i nie usłyszysz dźwięku z AirTaga?

W takim przypadku w odnalezieniu zguby pomoże sieć Bluetooth, którą tworzą wszystkie urządzenia Apple na świecie – setki milionów iPhone'ów, Maców i Padów. Nawet jeśli zgubiłeś plecak w innym mieście, to – dzięki temu, że w jego pobliżu będą się poruszać użytkownicy sprzętów Apple, które odbiorą sygnał z AirTaga – odnajdziesz go.

Takie urządzenia wyślą informację o położeniu twojego AirTaga do chmury iCloud, która z kolei przekaże je aplikacji Znajdź. I w ten sposób informacja dotrze do ciebie. Taki system ma jednak również minus – jeśli w pobliżu zaginionej rzeczy nie pojawi się żadne urządzenie Apple, sygnał wysłany przez AirTaga nie zostanie namierzony. Proces zbierania i przesyłania informacji między urządzeniami został tak przygotowany, aby zużywać niewiele energii i danych komórkowych.

Tak jak pozostałe urządzenia z ekosystemu Apple AirTag może zostać przełączony w tryb Utracony. W takim wypadku, jeśli jakieś urządzenie należące do siatki go wykryje, od razu otrzymasz o tym powiadomienie. Możesz również ustawić możliwość udostępnienia twoich danych kontaktowych osobie, która AirTaga odnajdzie. Będzie wtedy musiała stuknąć w lokalizator smartfonem, który ma NFC. 

Polecane lokalizatory
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł


Ochrona prywatności w AirTagu

Przedstawiliśmy już, jak działa AirTag. A jak się sprawy mają, jeśli chodzi o ochronę twojej prywatności? Cały wyżej wymieniony system siatki Bluetooth jest w pełni bezpieczny – jest ona tworzona anonimowo, a przesyłane dane są szyfrowane. Wyłącznie ty możesz zobaczyć, gdzie jest twój AirTag, nawet Apple nie ma takiej możliwości. Co więcej, historia lokalizacji oraz wszystkie dane nie są zapisywane na lokalizatorze.

A co w przypadku, gdy ktoś chciałby wykorzystać AirTaga do śledzenia innych osób? Jeśli okaże się, że cudzy lokalizator Apple znajduje się w twoich rzeczach, twój iPhone go wykryje i wyśle ci powiadomienie. Jeśli nie będziesz mógł go znaleźć, AirTag pomoże ci w tym, emitując dźwięk.

 

Dla kogo jest przeznaczony AirTag?

Wiesz już, co to jest Air Tag, a także jak działa. Pytanie: do kogo jest on skierowany? AirTag będzie bardzo przydatnym gadżetem dla każdego, bo chyba trudno znaleźć osobę, która nigdy nic nie zgubiła. Dzięki AirTagowi te szczególnie cenne przedmioty będziesz mógł bardzo szybko zlokalizować.

Co ważne, jest to sprzęt nie tylko dla użytkowników urządzeń z ekosystemu Apple – iPhone’a, iPada i Maca. Amerykański gigant stworzył aplikację o nazwie Wykrywacz śledzenia (Tracker detector), dzięki której z jego lokalizatora mogą korzystać także posiadacze urządzeń z systemem Android. Choć w tym przypadku jego funkcjonalność może być ograniczona. 

Lokalizatory Apple sprzedawane są pojedynczo lub w zestawie zawierającym cztery sztuki. Warto tutaj podkreślić, że bez żadnego dodatku, dzięki któremu można je przymocować do wybranego przedmiotu. Te musisz dokupić oddzielnie. Wersji kolorystycznych pasków, breloków i etui jest kilka, możesz więc dostosować AirTag do indywidualnych preferencji. 

 • 5 599 zł
 • 2 799 zł
 • 3 799 zł
 • 4 499 zł
 • 2 799 zł
 • 4 499 zł
 • 3 399 zł
 • 2 799 zł
 • 4 499 zł
 • 3 799 zł
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny