Co jest większe: MB, KB, a może GB? Przydatne informacje o jednostkach pamięci

Autor: Grzegorz

Dyski w naszych komputerach, telefonach, karty pamięci i inne nośniki są opisywane między innymi w różnych jednostkach pamięci. Ta liczba określa, jak dużo danych jesteśmy w stanie zapisać na danym urządzeniu. Warto znać kilka podstawowych pojęć, takich jak kilobajt, megabajt oraz gigabajt. W ten sposób ułatwimy sobie zakup dysku czy ocenę pozostałej pamięci komputera.

Programista korzystający z laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są jednostki pamięci
 2. jak konwertować jednostki pamięci
 3. praktyczne przykłady jednostek pamięci

Czym są jednostki pamięci?

Mężczyzna z rękami na klawiaturze obok myszki

Bardzo często spotkamy się z tajemniczymi skrótami: „MB”, „KB”, „GB” czy „TB”. Głównie widzimy to przy opisach specyfikacji dysków i innych nośników pamięci. W skrócie jest to wyrażenie liczbowe pamięci, na której jesteśmy w stanie zapisać dowolne informacje. Ta liczba mówi nam, ile miejsca posiadamy. Warto więc znać podstawowe jednostki, ponieważ ułatwi nam to wiele aspektów korzystania z komputera oraz wybierania podzespołów.

Czym więc są te tajemnicze symbole? Zasada jest następująca: MB to megabajt, KB – kilobajt i tak dalej. Do słowa „bajt” dodajemy odpowiedni przedrostek. To właśnie on określa ilość niewielkich jednostek pamięci, które nazywamy bajtami. Dobrze zatem wiedzieć, ile miejsca na dysku oznacza dany symbol.

 • KB – kilobajt: 1024 bajty,
 • MB – megabajt: 1048576 bajtów,
 • GB – gigabajt: 1073741824 bajty,
 • TB – terabajt: 1099511627776 bajtów.

Dziś najczęściej spotykamy się z przedostatnim i ostatnim określeniem. Można to w prosty sposób przeliczyć. Terabajt to około 1000 gigabajtów. Za pomocą tych dwóch jednostek zwykle określamy pamięć dysku twardego (w tym HDD, SSD i M2) oraz RAM czy VRAM. Każde urządzenie, na którym można coś zapisać, da się opisać tego typu parametrami.

MB czy KB – co jest większe? Jak konwertować jednostki?

Bardzo łatwo da się określić, która z jednostek jest większa, patrząc na tabele, które można znaleźć w internecie. Im większa ilość bajtów, tym z reguły lepiej, ponieważ jesteśmy w stanie zapisać wtedy więcej danych. Jednostki można także konwertować między sobą według odpowiedniego wzoru.

Najczęściej wykorzystywany sposób konwersji nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Należy zapamiętać jedynie liczbę 1024 i kolejność jednostek, czyli: kilobajt, megabajt, gigabajt i terabajt. Następnie musimy sprawdzić, czy zamierzamy konwertować jednostkę w górę czy w dół. Jeżeli zmieniamy z mniejszej na większą, to musimy podzielić ją przez 1024 dla każdego kolejnego kroku. Jak to zrobić? Dla przykładu, mamy 10 kilobajtów, więc aby zamienić to na gigabajty, dzielimy 10 przez 1024 dwa razy. To wszystko, nic skomplikowanego.

Zamiana w dół działa na podobnej zasadzie. Jedynie zmienia się tutaj to, że nie dzielimy kolejnych liczb, a je mnożymy przez 1024. Przy pomocy kalkulatora można to zrobić w zaledwie kilka sekund. Warto to wiedzieć, gdyż bardzo często może okazać się użyteczne. Na przykład możemy w ten sposób łatwo przeanalizować, ile miejsca pozostało nam na naszym komputerze. Posiadając 0,5 GB pamięci, możemy szybko obliczyć, że jest to około 512 MB. Przydatne, prawda?

Ciekawostką są tu natomiast 512-bajtowe bloki. W ten sposób właśnie pamiętane są dane na nośnikach. Nie ma to większego znaczenia podczas obliczania miejsca, jednak dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje, ponieważ właśnie na tym opiera się dysk naszego komputera.

 • 579 zł
 • 209 zł
 • 198,99 zł
 • 269 zł
 • 1 119 zł

Praktyczne porady zastosowania jednostek pamięci

Mężczyzna programujący na laptopie

Warto przytoczyć kilka praktycznych sytuacji, w których znajomość jednostek pamięci może okazać się niezwykle ważna. Kiedy to będzie przydatne?

 • Zakup podzespołów

To sytuacja, która może nas spotykać bardzo często. Zakup nowego, większego i szybszego dysku, dobieranie pamięci RAM, ulepszanie karty graficznej – to tylko część z przykładów wykorzystania wiedzy o jednostkach pamięci. Warto jednak skupić się tutaj na samych nośnikach danych. Obecnie niesamowicie popularne są coraz większe dyski SSD, czyli szybkie odpowiedniki powszechnie wykorzystywanych HDD. Charakteryzują się one znacznie większą prędkością zapisywania i odczytywania plików. Najpopularniejsze pojemności takich urządzeń to 256 GB, czyli ćwierć gigabajta, tak jak w przypadku GoodRam CX400. Mamy również większe pojemności, przykładowo na Adata XPG Gammix S11 Pro możemy zapisać aż 512 GB danych, a Crucial MX500 pozwala na przechowywanie aż 1 TB! Często spotykamy także niestandardowe pojemności dysków SSD – świetnym przykładem są tu Patriot Burst 240GB i Toshiba TR200 480GB.

 • Analiza pamięci

Bardzo często w pewnym momencie dysk komputera po prostu się zapełnia. Wtedy konieczne jest oczyszczenie go z niepotrzebnych plików. Znajomość jednostek pamięci umożliwia tu szybką analizę, jak dużo danych będziemy musieli usunąć. Dodatkowo od razu przeanalizujemy, czy nowo pobierana gra lub film zmieści nam się na dysku twardym. Umiejętność konwersji natomiast umożliwi łatwiejsze zobrazowanie ilości danych, ponieważ komputer może czasami podawać nam tę liczbę w megabajtach, kiedy chcemy znać ją w gigabajtach.

 • Programowanie

Jest to oczywista kwestia. Programiści koniecznie muszą znać jednostki pamięci oraz ich przeliczenia. Przydaje się to głównie podczas programowania aplikacji działających na fizycznych danych. Nie możemy sobie pozwolić, aby zajmowały one zbyt dużo pamięci RAM, czy na przykład tworzyły pliki, kiedy nie mamy na nie odpowiednio dużo miejsca. Jednostki pamięci to w tym segmencie swoista podstawa, którą po prostu zna każdy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link