Procesor czy karta graficzna – co jest ważniejsze dla graczy?

Autor: Joanna

Każdy gracz, któremu zależy zarówno na płynnej rozgrywce, jak i znakomitej jakości obrazu, powinien posiadać odpowiednio dobrane podzespoły. Zastanawiając się nad tym, co jest ważniejsze – procesor czy karta graficzna, warto pomyśleć, czy wymagany nie będzie jednak zakup ich obu.

Podświetlone wnętrze komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co jest ważniejsze w grach: procesor czy karta graficzna
  2. który podzespół jest ważniejszy w strzelankach i RPG
  3. w jakich grach ważniejsza jest karta graficzna od procesora

Co ważniejsze w grach: procesor czy karta graficzna?

Płyta główna komputera z procesorem i kartą graficzną

Wielu graczy z pewnością zgodnie stwierdzi, że to karta graficzna jest dla nich najważniejszym z komponentów. Wszystko za sprawą faktu, że renderuje ona obrazy, sceny i animacje, jakie oglądają w trakcie rozgrywki. Większość nowych gier komputerowych jest niezwykle wymagająca pod względem mocy renderowania, którą bezpośrednio zapewnia właśnie GPU. Z drugiej jednak strony, projektanci i producenci coraz to bardziej efektownych pod względem graficznym pozycji tworzą je z myślą o wykorzystaniu jak największej liczby rdzeni, które oferują nowsze procesory.

Zastanawiając się nad tym, co jest ważniejsze – procesor czy karta graficzna – niekiedy trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę większość aktualnych gier wymaga zarówno mocnego procesora, jak i odpowiednio wydajnej karty graficznej. Decyzja o wyborze danego komponentu zależy przede wszystkim od tego, do czego będą one używane i dokładnie do jakich gier. Procesory są odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych zadań w trakcie rozgrywki, choć te, od których zależy jakość wizualna, należą z reguły do obowiązków kart graficznych.

Jakby tego było mało, niektóre gry lepiej sobie radzą dopiero wtedy, gdy mają dostępną większą liczbę rdzeni do wykorzystania. Wszystko za sprawą faktu, że niezależnie od tego, ile ich by było, są one używane do usprawniania rozgrywki. Część pozycji jest projektowana w taki sposób, aby opierać się jedynie na jakości karty graficznej. W przypadku posiadania zbyt słabych komponentów, rozgrywka będzie opóźniona i niezbyt płynna. Przykładem może być chociażby legendarny Minecraft, który wymaga tylko jednego rdzenia, więc nie potrzebuje dodatkowej mocy. W jego przypadku szybkość procesora przekłada się jedynie na liczbę klatek na sekundę (FPS) podczas gry.

Polecane karty graficzne
  • 3 799 zł
  • 4 999 zł
  • 3 999 zł
  • 4 799 zł
  • 4 999 zł

Co ważniejsze w strzelankach i RPG – procesor czy karta graficzna?

Mężczyzna instalujący nową kartę graficzną

W obecnych czasach producenci, wypuszczając kolejne gry, decydują się na coraz wyższe wymagania. Ich tworzenie opiera się na założeniu, że najnowsze procesory są po to, aby czerpać z nich możliwie jak najwięcej korzyści. Wiele najnowszych strzelanek wymaga czterordzeniowych procesorów, takich jak Intel® Core™ i5-7400 czy AMD Ryzen 3 1300X. W przypadku graczy, którzy posiadają nowoczesne, znacznie bardziej rozwinięte i wymagające monitory, potrzeby wobec odpowiedniego procesora będą jeszcze większe, bowiem najlepiej sprawdzą się modele 6- lub 8-rdzeniowe.

Podobnie jak w strzelankach, co najmniej 4-rdzeniowe procesory to absolutne minimum w przypadku gier wieloosobowych, akcji czy RPG. Bardzo popularna piąta część serii Grand Theft Auto, choć wydana na PC w 2015 roku, to już wtedy wymagała posiadania co najmniej procesora Intel® Core™ i5-3470, mogącego sobie pozwolić na tak wyraźne obciążenia.

W jakich grach ważniejsza jest karta graficzna od procesora?

W obecnych czasach najnowsze gry niejednokrotnie wymagają posiadania bardziej rozwiniętej karty graficznej aniżeli procesora. Wykonywanie takich czynności, jak przetwarzanie grafiki 3D czy renderowanie wielokątów to zadania, z którymi starsze modele tego komponentu z pewnością by sobie nie poradziły. Z praktycznego punktu widzenia posiadanie lepszej wersji karty przekłada się na większą liczbę klatek, jaką gracz otrzyma podczas rozgrywki. W przypadku popularnej strzelanki Call of Duty: Black Ops zalecana jest 4-rdzeniowa karta Gainward GeForce GTX 970 lub MSI Radeon RX 5700 GAMING.

Wybór odpowiedniej karty graficznej musi być również poparty sprawdzeniem, czy monitor spełni jej specyfikację. W przypadku nowszych, bardziej wydajnych komponentów, zalecane jest posiadanie ekranu z częstotliwością odświeżania 144 Hz; w przeciwnym wypadku inwestycja będzie po prostu nieopłacalna. Działa to także w drugą stronę – jeśli monitor będzie miał zbyt dużą wartość odświeżania w porównaniu z możliwościami karty, wówczas gracz nie będzie w stanie odczuć żadnej różnicy.

Tak naprawdę zastanawiając się na tym, co jest ważniejsze – procesor czy karta graficzna, warto odnieść się do gier, jakie mają być uruchamiane na komputerze. W jednym przypadku gracz może potrzebować większej płynności, zwłaszcza podczas spędzania długich godzin przy grach akcji. Natomiast w drugim zdecydowanie bardziej pożądana będzie znakomita jakość prezentowanego obrazu i doskonała widoczność wszystkich, nawet najmniejszych, szczegółów. Pierwszą z opcji da się uzyskać dzięki wyborowi odpowiedniego procesora, zaś drugą po wybraniu kompatybilnej z innymi podzespołami karty graficznej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny