Cicha pralka – jakie urządzenie wybrać, aby wirowanie przestało być udręką?

Autor: Klaudia

Pralka wydająca z siebie głośne dźwięki potrafi być bardzo uciążliwa – nie ułatwia życia, szczególnie w domach z małymi dziećmi. Uniemożliwia również zrobienie prania wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Jak wybrać pralkę, aby nie mieć tego problemu? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pralka i kosz z praniem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak oznaczana jest głośność pralki;
 2. jak działa cicha pralka wolnostojąca;
 3. na co zwrócić uwagę przy zakupie cichej pralki do zabudowy;
 4. czym jest program nocny.

Poziom hałasu pralki – jak go odczytać?

Pralka pod blatem w kuchni

Przy wyborze nowego urządzenia możesz zastanawiać się, jak prawidłowo ocenić jego faktyczną głośność, mając podany jedynie wskaźnik w decybelach. Normalnym zjawiskiem jest to, że sprzęty AGD podczas pracy wydają rozmaite dźwięki. Zaletą nielicznych jest fakt, iż hałas jest tak niewielki, że zlewa się z naturalnym szumem otoczenia. Tak jest w przypadku cichych pralek, których poziom hałasu podczas pracy nie przekracza 55 decybeli. Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że podczas wirowania urządzenie może być odrobinę głośniejsze. Nadal jednak będzie kwalifikować się do jednych z najcichszych tego typu sprzętów. Warto zaznaczyć, iż jeśli dotychczas cicho pracująca pralka nagle zyskała na głośności, może to świadczyć o jej awarii. Wzrost poziomu hałasu najczęściej powoduje uszkodzenie łożyska. Należy zwracać na to szczególną uwagę, aby móc cieszyć się cicho pracującą pralką jak najdłużej.

Cicha pralka wolnostojąca – jaką wybrać?

Interesuje Cię zakup wolnostojącej, a ponadto cichej pralki? W asortymencie sklepów znajdziesz wiele modeli, które spełnią twoje oczekiwania, a dodatkowo zaoferują wiele interesujących funkcji. Oto przykłady:

 • Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect – idealne urządzenie, które nie będzie przeszkadzać domownikom ani sąsiadom swoim hałasem. Podczas regularnej pracy poziom jej głośności oscyluje w granicach 52 dB, natomiast podczas wirowania wzrasta do 76 dB. Sprzęt sprzyja również oszczędnościom. Funkcja EcoPerfect pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o połowę i sprawia, że pralka pobiera mniej wody. Używając trybu TimePerfect skrócisz czas prania do 65%, a w rezultacie będziesz mógł cieszyć się znacznie niższymi rachunkami;
 • Samsung AddWash Slim WW60K42109W – poziom hałasu urządzenia wynosi 54 dB podczas regularnej pracy, a w czasie wirowania – 73 dB. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest redukcja wibracji i hałasu. Pralka AddWash ma wytłoczenia, które skutecznie zmniejszają drgania powstające podczas odwirowania. Czujnik drgań technologii VRT-Plus wykrywa ponadto wibracje spowodowane przez wirowanie i w razie potrzeby dostosowuje obroty tak, aby rozłożyć równomiernie wsad i zmniejszyć drgania. Zapewnia to cichą i stabilną pracę, więc możesz robić pranie nawet w nocy;
 • Samsung QuickDrive WW90M644OPW – najcichsze z prezentowanych urządzeń. Poziom jego głośności w zwykłym trybie to tylko 49 dB, a w czasie wirowania – 73 dB. Oprócz tego atutu posiada również wiele dodatkowych funkcji. Funkcja Smart Control umożliwia zdalne sterowanie pracą pralki. Silnik Digital Inverter zapewnia wydajność energetyczną, minimalny hałas i długi okres eksploatacji. Natomiast dzięki klasie energetycznej A+++ urządzenie zużywa mniej wody i skutecznie oszczędza energię elektryczną.
Polecane pralki
 • 1 799 zł
 • 2 099 zł
 • 2 999 zł
 • 6 999 zł
 • 3 859 zł

Cicha pralka do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Cicha pralka Bosch WAW24540PL Serie 8 VarioPerfect

Ciche pralki znajdziesz także wśród urządzeń przeznaczonych do zabudowy. Jest to szczególnie ważna cecha, jeśli planujesz ją zamontować poza łazienką (w szczególności, jeśli chcesz zabudować pralkę w kuchni połączonej z salonem). Poziom hałasu generowany podczas regularnego trybu pracy, jak i podczas wirowania to jednak nie jedyne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku pralek do zabudowy. Takie urządzenie musi być odpowiednio zamontowane, aby nie obijało się o szafkę. Zwróć szczególną uwagę na te wskazówki:

 • wybierz pralkę ładowaną od przodu;
 • upewnij się, że z każdej strony, szczególnie między pralką a blatem (ale również z boków i z tyłu), pozostawiłeś kilka centymetrów wolnej przestrzeni;
 • przed zabudowaniem pralki upewnij się, że z łatwością możesz nie tylko otworzyć drzwiczki, ale również dostać się do maskownicy.

Jednym z cichych urządzeń do zabudowy jest pralka Whirlpool BI WMWG 71484E EU, której poziom hałasu podczas zwykłego trybu wynosi jedynie 46 dB, a w czasie wirowania – 73 dB. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w silnik SenseInverter, który gwarantuje wiele lat niezawodności i oszczędności energii elektrycznej. Warto zwrócić również uwagę na model Electrolux EW7F447WI, którego poziom głośności oscyluje w granicach 54 dB przy regularnej pracy i 72 dB podczas wirowania. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w kilka funkcji ułatwiających m.in. późniejsze prasowanie upranej odzieży. Dzięki opcji wygładzania parowego SteamCare ubrania nie są bardzo pogniecione i łatwiej je się prasuje. Przy niektórych tkaninach prasowanie może nawet okazać się niepotrzebne.

Program nocny, czyli jak prać jeszcze ciszej

Do tej pory unikałeś późnowieczornego prania ze względu na obawę przed tym, iż hałas będzie przeszkadzać sąsiadom? Dzięki pralkom oferującym tzw. tryb nocny nie będziesz musiał się więcej o to martwić. Przebieg prania przy użyciu tej funkcji jest o wiele spokojniejszy, dzięki czemu możesz włączyć sprzęt wieczorem i cieszyć się spokojnym snem. Aby uniknąć nagłego, ostrzejszego hałasu, ostatnie wirowanie możesz natomiast włączyć dopiero rano. Funkcję nocnego prania oferuje m.in. model Bosch WIW28540EU.

Podsumowując, kupno cicho pracującej pralki nie jest rzeczą niemożliwą, wręcz przeciwnie – sklepy oferują nam aktualnie wiele modeli spełniających podwyższone wymagania co do emitowanego hałasu. Przed zakupem wystarczy tylko zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze parametry.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny