Jaki router mobilny z Cat6 LTE wybrać?

Autor: Łukasz

Routery mobilne, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, można zabrać ze sobą wszędzie. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, jak np. obsługa Cat6 LTE.

Stacjonarny router LTE cat 6 z trzema antenami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest LTE Cat6
 2. jakie routery LTE są warte uwagi

Czym jest LTE Cat6?

Grafika przedstawiająca mobilny router LTE 4G

Internet mobilny przestaje już być kojarzony wyłącznie ze smartfonami, urządzeniami IoT czy laptopami. Zyskuje coraz większe znaczenie wśród ludzi, którzy nie mają stałego dostępu do sieci od dostawcy. Prędkości oferowane przez operatorów komórkowych w transmisji LTE pozwalają w pełni cieszyć się rozrywką online. Transfery z powodzeniem radzą sobie z serwisami streamingowymi typu Spotify czy Netflix, a także z grami.

O ile wykorzystanie internetu mobilnego na smartfonie czy tablecie jest proste, o tyle podłączenie do niego większej liczby urządzeń, np. laptopów, w całym domu lub małym biurze robi się problematyczne. Uruchomienie funkcji hotspot w telefonie i wykorzystanie go w roli nadajnika ma swoje ograniczenia. Abstrahując od szybszego zużycia baterii i niewielkiego zasięgu, pojawia się limit maksymalnie podłączonych sprzętów oraz niższa prędkość transmisji.

Aby tego uniknąć, warto poznać znaczenie LTE Cat6. To parametr, który bezpośrednio wiąże się z szybkością połączenia. Wybierając urządzenia obsługujące standard LTE-A, zyskujesz agregację pasm, co znacząco wpływa na przepustowość transmisji. Im wyższa kategoria LTE, tym wyższe prędkości jesteśmy w stanie osiągnąć. Tak prezentują się wartości pobierania/wysyłania dla niektórych z nich:

 • LTE Cat4 – 150/50 Mb/s,
 • LTE Cat5 – 300/75 Mb/s,
 • LTE Cat6 – 300/50 Mb/s,
 • LTE Cat7 – 300/150 Mb/s,
 • LTE Cat9 – 450/50 Mb/s,
 • LTE Cat10 – 450/100 Mb/s,
 • LTE Cat11 – 600/50 Mb/s,
 • LTE Cat 12 – 600/100 Mb/s.

Są to maksymalne wartości, które trudno uzyskać w każdym momencie. Dlatego warto zadbać o możliwie jak najlepszą jakość połączenia. Wykorzystując router LTE Cat6, można dodatkowo wzmocnić go antenami zewnętrznymi. Poprawią one nie tylko stabilność sygnału, ale często także pozwolą uzyskać szybszy transfer pobierania. Dobrze również zwrócić uwagę na usytuowanie routera – najlepiej umieścić go na środku pomieszczenia bądź biura, by sygnał równomiernie rozchodził się we wszystkie strony.

Polecane routery
 • 399 zł
 • 419 zł
 • 1 899 zł
 • 539 zł
 • 178,99 zł

Jakie routery LTE są warte uwagi?

Kobieta trzymająca w rękach mobilny router LTE i tablet

Routery mobilne MiFi to małe urządzenia oferujące wbudowany punkt dostępowy Wi-Fi oraz modem 3G/LTE. Podstawowym reprezentantem tego segmentu jest model Huawei E5576-320 (biały). Niewielkich rozmiarów sprzęt sprawdzi się w pracy biurowej. Wyposażony został w baterię, dzięki której jest gotowy do działania w każdym miejscu, bez konieczności stałego podłączenia do prądu. Jego maksymalna prędkość wynosi 150 MB/s.

Wśród routerów LTE Cat6, czyli tych oferujących maksymalną przepustowość rzędu 300/50 Mb/s, należy wyróżnić Huawei E5785. Ten niewielkich rozmiarów sprzęt oferuje wydajną baterię oraz agregację dwóch pasm. Pozwala to na komfortowe korzystanie z usług streamingowych i obsługę kilku użytkowników jednocześnie.

Idąc z duchem czasu, dobrym rozwiązaniem będzie zakup mocniejszego routera. Jednym z nich jest Netgear AirCard 810S. Obsługuje on LTE kategorii 11 oraz agreguje trzy pasma. Podobnymi parametrami technicznymi może pochwalić się TP-LINK M7650. Maksymalna prędkość pobierania, jaką można tu osiągnąć, wynosi aż 600 Mb/s. W kwestii bezpieczeństwa mamy natomiast szyfrowanie WPA-PSK/WPA2-PSK oraz filtrowanie adresów MAC, co pozwoli wykluczyć dostęp wybranym przez nas urządzeniom.

PORADA EKSPERTA

Warto zwrócić uwagę na zasilanie routera mobilnego. Modele wyposażone w baterie umożliwią wygodne korzystanie z sieci z dala od gniazdek i prądu. Są też mniejsze, więc łatwo je zabrać ze sobą w podróż.

Polecane modele stacjonarne

W przypadku bardziej wymagających zadań i przy większej liczbie użytkowników lepiej sprawdzą się routery stacjonarne. Nie trzeba ich ładować, dzięki czemu nie grozi nam nagły zanik połączenia. Oferują też dodatkowe porty umożliwiające podłączenie drukarki, telewizora czy konsoli do gier. Model TP-LINK TL-MR6400 wyposażony został w dwie anteny zewnętrzne zwiększające zasięg, jeden port WAN oraz trzy gniazda LAN RJ45. Alternatywą dla tego modelu jest router Huawei B315S-22. Obsługuje on LTE kategorii 4, a z funkcją wzmacniacza sieci bezprzewodowej oferuje zasięg do 250 metrów. Jednocześnie może obsłużyć aż 32 podłączone urządzenia. Co więcej, producent umieścił z tyłu routera port USB 2.0 do obsługi dysków zewnętrznych, pendrive’ów czy drukarek.

Podobną konstrukcję, lecz mocniejsze parametry techniczne, ma TP-LINK Archer MR600. Wsparcie dla maksymalnej prędkości pobierania wynoszącej 1200 Mb/s, złącze WAN oraz dwa porty LAN sprawiają, że jest to dobra propozycja do małego biura wyposażonego w kilka komputerów pracujących non stop w sieci. Warto podkreślić stosowane szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów