Mikser, blender czy urządzenie wielofunkcyjne? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor: Joanna

Chcesz kupić mikser czy blender? Sprawdź, jakie przydatne funkcje mają te dwa urządzenia.

Wybór między blenderem a mikserem nie jest łatwy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakim urządzeniem jest mikser, a jakim blender i do czego one służą;
 2. jakie są różnice między mikserem a blenderem i co warto wybrać;
 3. jakie modele mikserów i blenderów są dostępne na rynku.

Blender, mikser – do czego służą te urządzenia?

Elegancki mikser stojący

Blendery i miksery zalicza się do małych urządzeń kuchennych. Choć działają podobnie, różnią się między sobą funkcjonalnością. Wybór konkretnego modelu jest podyktowany indywidualną potrzebą konsumenta. Smakosze gustujący w zdrowej kuchni mają w czym wybierać. Na rynku gospodarstwa domowego jest szereg modeli, które usprawnią przygotowanie posiłku. Do czego służą te dwa urządzenia?

Blender to nic innego, jak robot przystosowany do rozdrabniania, miksowania lub ucierania przygotowanych uprzednio produktów. Sprawdzi się, gdy chcemy przyrządzić koktajle bądź pyszne kremowe zupy. Jest także przydatny do tworzenia sosów lub mielenia orzechów i nasion kawy. Z całkowitym rozdrobnieniem nie poradzi sobie mikser, ponieważ utrudnia to jego budowa. Obracające się końcówki będą potrzebne, jeśli planujemy upiec ciasto i gdy chcemy dokładnie wymieszać masę. Mikserem ubijamy również żółtka lub rozcieramy składniki, których potrzebujemy do przygotowania posiłku. W ofercie sklepów są także miksery z funkcją blendera, czyli tzw. urządzenia dwufunkcyjne mające dodatkowe wyposażenie.

Na rynku są dostępne dwa rodzaje mikserów i blenderów:

 • ręczne – musimy je trzymać sami i kontrolować moc mieszania. Są o wiele tańsze od automatycznych urządzeń;
 • kielichowe – wystarczy je odpowiednio ustawić i mogą działać samodzielnie. Mają szereg przydatnych funkcji, w tym programów do przyrządzania, które możemy wybrać w zależności od potrzeby.

Rodzaj urządzenia decyduje też o jego cenie. Jeśli chcemy blender lub mikser ręczny, możemy go nabyć nawet w cenie 100 złotych. Urządzenia dwufunkcyjne to wydatek kilka razy wyższy.

Polecane miksery ręczne
 • 699 zł
 • 79 zł
 • 119,99 zł
 • 139,99 zł
 • 169 zł

Blender a mikser – co wybrać do kuchni?

Mikser ręczny

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepiej sprawdzi się w kuchni: blender czy mikser, ponieważ zakup takiego urządzenia jest związany z indywidualnymi potrzebami klienta. Warto pamiętać, że mikser i blender różnią się funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Blendery są wyposażone w tzw. stopki, na końcach których są ostrza. Miksery zaś mają dwa obracające się mieszadła lub trzepaczkę do ubijania piany. Tym samym nie poradzą sobie z tak dokładnym rozdrobnieniem pokarmu, jak byśmy tego oczekiwali.

Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania. Jeśli na co dzień przygotowujemy wyłącznie koktajle, wybierzmy jeden z poręcznych blenderów. Gdy dużo gotujemy, postawmy na mikser, który ułatwi przygotowanie posiłku. Nie można także zapomnieć o wielkości przestrzeni, którą posiadamy w kuchni. Miksery i blendery ręczne nie zajmują zbyt wiele miejsca. Wielofunkcyjne roboty kuchenne będą go potrzebowały o wiele więcej.

Modele mikserów i blenderów dostępne na rynku

Na rynku sprzętów ułatwiających prowadzenie gospodarstwa domowego jest obecnie szereg urządzeń, które możemy wybrać, dopasowując je do swoich potrzeb. Popularnością wśród niezliczonej ilości modeli cieszą się:

 • Braun MultiMix 5 – jest mikserem ręcznym z dodatkowym wyposażeniem. W zestawie razem z urządzeniem otrzymamy wymienne mieszadła, które są przystosowane do mieszania ciasta, a także do innych kulinarnych wyzwań. Maszyna posiada regulację poziomu obrotów oraz silnik o mocy 750 W. Można nią też rozdrobnić pożywienie. Jedno z mieszadeł tego miksera ma końcówkę blendera;
 • Bosch MFQ – jest mikserem automatycznym z pojemną misą, lecz słabszym pod względem działania. Jego silnik to tylko 375 W. Nie posiada funkcji blendera. Mieszadła dołączone do miksera służą do mieszania składników. Można je myć w zmywarce;
 • Bosch MFQ 4080 – w odróżnieniu od poprzednika może być jednocześnie blenderem. Służy nie tylko do ubijania piany, ale i do rozdrabniania oraz miksowania na gładko pokarmów. Silnik o mocy 500 W zapewni jego sprawną pracę. Dzięki regulatorowi obrotów można go dostosować do własnych preferencji. Ma też funkcję pulsacyjną, która działa dopiero po naciśnięciu i trzymaniu przycisku. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo cicha praca;
 • Tefal Quickchef – jako jeden z nielicznych posiada silnik 1000 W. Można w nim posiekać, zemleć produkty, a nawet ubić pianę. Co ważne w pracy w kuchni, ma antypoślizgowy uchwyt i aż 20 poziomów prędkości. Jest niewielkich rozmiarów, dlatego zmieści się na każdej powierzchni;
 • Kenwood Chef XL Titanium – robot kuchenny wysokiej klasy. Jego misa robocza pomieści aż 6.7 l produktów spożywczych. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które służy zarówno jako blender i mikser, jak również jako maszynka do mielenia mięsa. Posiada końcówki do robienia wędlin.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów