Data publikacji: 16 lutego 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Baterie alkaliczne czy akumulatorki – co lepiej wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Masz dość rozładowujących się urządzeń i rosnącego stosu zużytych baterii? Akumulatorki AA lub AAA, które możesz ponownie naładować, zaoszczędzą Ci tych problemów. Wyjaśniamy, co jest lepsze – baterie czy akumulatory – i których warto na co dzień używać.

Baterie akumulatorki AAA

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego sprawdzają się jednorazowe baterie alkaliczne,

- kiedy warto używać akumulatorków,

- jak ładować akumulatorki.

Jednorazowa bateria a akumulator – co wybrać?

Ładowanie baterii – akumulatorków AAWiele sprzętów elektronicznych, jak aparaty cyfrowe, tablety czy odtwarzacze MP3, posiada wbudowane akumulatory, które można wielokrotnie ładować bez wyciągania ich z urządzenia. Wciąż jednak istnieje sporo sprzętów, które potrzebują do działania osobnych baterii. Należą do nich np.: pilot do telewizora, zegar ścienny, mysz bezprzewodowa do komputera, pad do gier.
Największą pojemność oferują baterie alkaliczne – więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Bateria alkaliczna, czyli jaka? Czym się różni od baterii zwykłej?.
Aby zaoszczędzić i ograniczyć wpływ na środowisko, w każdym z powyższych urządzeń możesz z powodzeniem zastosować akumulatorki. Baterie jednorazowego użytku dobrze sprawdzą się jednak w przypadku sprzętów pobierających bardzo niewiele prądu. Przykładem jest np. pilot do telewizora, który potrzebuje nowych baterii tylko raz na kilka miesięcy. Jeśli natomiast często korzystasz ze sprzętu o większym zużyciu energii, lepszym wyborem będą wielorazowe baterie – akumulatorki.

Akumulatorki – baterie wielokrotnego użytku

Ładowarka na baterie akumulatorki VARTA LCD Plug Charger + 4 akumulatory AA 2100 mAhAkumulatorki, czyli inaczej baterie wielokrotnego ładowania, to rodzaj źródła energii, który po wyczerpaniu prądu można ponownie wykorzystać – wystarczy umieścić je w specjalnej ładowarce i podłączyć do gniazdka. Choć nie różnią się one wyglądem od zwykłych baterii AA, akumulatorki mogą służyć Ci latami, zachowując pełną wydajność. Warto jednak wiedzieć, że ich wadą jest skłonność do samoczynnego rozładowywania, która nasila się przy niskich lub szczególnie wysokich temperaturach.
W większości urządzeń, do których pasują baterie „paluszki”, akumulatorki mogą stanowić bardziej ekologiczną (a często także tańszą i wygodniejszą) alternatywę. To szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku sprzętów, które zużywają sporo prądu, takich jak kontrolery do gier, odtwarzacze MP3 czy interaktywne zabawki dla dzieci.
Nie jesteś pewien, co będzie odpowiednie dla danego sprzętu: bateria czy akumulator? Przeczytaj instrukcję – może się zdarzyć, że urządzenie ma zbyt niskie napięcie i konieczne będzie użycie zwykłych baterii. O czym warto pamiętać? Przy zakupie upewnij się, czy wybierasz właściwe baterie – akumulatorki AA lub AAA – w zależności od modelu urządzenia.
Proponowane produkty:
Hama 00081360 Delta Multi <%– –%>
Hama DELTA OVUM LED <%– –%>
Hama Delta Ovum LCD <%– –%>
Jupio Compact Universal Charger LUC0050 <%– –%>
Jupio Universal Fast Charger World Edition LUC0060 <%– –%>

Jak ładować akumulatorki?

Z akumulatorków możesz korzystać tak często, jak jest to konieczne – ich budowa pozwala na wielokrotne ładowanie za pomocą prostej w użyciu ładowarki. Większość z nich jest kompatybilna z dwoma najpopularniejszymi typami baterii – akumulatorkami AAA oraz AA, które stosowane są w aparatach fotograficznych, latarkach czy bezprzewodowych akcesoriach komputerowych. Chcąc kupić dobrą, wydajną ładowarkę i kompatybilne z nią akumulatorki, warto zdecydować się na zestaw – na przykład VARTA LCD Plug Charger + 4 akumulatory AA 2100 mAh.

WSKAZÓWKA

Zastanawiasz się, jakie baterie można ładować? Jeśli znajdziesz w głębi szuflady kilka paluszków AA i nie masz pewności, czy możesz włożyć je do ładowarki, zerknij, co jest na nich napisane. Akumulatorki powinny być oznaczone napisem „rechargeable” – jeśli go tam nie ma, lepiej oddaj stare baterie do utylizacji.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Wszystko o zapowiadanej premierze gry PayDay 3.


Zobacz więcej   
 

NVIDIA GeForce 920M to karta, która zapewnia niezwykłe wrażenia fanom gier komputerowych. Jaka jest jej specyfikacja?


Zobacz więcej   
 

Na jakim sprzęcie można grać w League of Legends?


Zobacz więcej   

Znajdź nas