Baterie alkaliczne czy akumulatorki – co lepiej wybrać?

Autor: Joanna

Masz dość rozładowujących się urządzeń i rosnącego stosu zużytych baterii? Akumulatorki AA lub AAA, które możesz ponownie naładować, zaoszczędzą Ci tych problemów. Wyjaśniamy, co jest lepsze – baterie czy akumulatory – i których warto na co dzień używać.

Baterie akumulatorki AAA

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego sprawdzają się jednorazowe baterie alkaliczne,

- kiedy warto używać akumulatorków,

- jak ładować akumulatorki.

Jednorazowa bateria a akumulator – co wybrać?

Ładowanie baterii – akumulatorków AAWiele sprzętów elektronicznych, jak aparaty cyfrowe, tablety czy odtwarzacze MP3, posiada wbudowane akumulatory, które można wielokrotnie ładować bez wyciągania ich z urządzenia. Wciąż jednak istnieje sporo sprzętów, które potrzebują do działania osobnych baterii. Należą do nich np.: pilot do telewizora, zegar ścienny, mysz bezprzewodowa do komputera, pad do gier.
Największą pojemność oferują baterie alkaliczne – więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Bateria alkaliczna, czyli jaka? Czym się różni od baterii zwykłej?.
Aby zaoszczędzić i ograniczyć wpływ na środowisko, w każdym z powyższych urządzeń możesz z powodzeniem zastosować akumulatorki. Baterie jednorazowego użytku dobrze sprawdzą się jednak w przypadku sprzętów pobierających bardzo niewiele prądu. Przykładem jest np. pilot do telewizora, który potrzebuje nowych baterii tylko raz na kilka miesięcy. Jeśli natomiast często korzystasz ze sprzętu o większym zużyciu energii, lepszym wyborem będą wielorazowe baterie – akumulatorki.

Akumulatorki – baterie wielokrotnego użytku

Ładowarka na baterie akumulatorki VARTA LCD Plug Charger + 4 akumulatory AA 2100 mAhAkumulatorki, czyli inaczej baterie wielokrotnego ładowania, to rodzaj źródła energii, który po wyczerpaniu prądu można ponownie wykorzystać – wystarczy umieścić je w specjalnej ładowarce i podłączyć do gniazdka. Choć nie różnią się one wyglądem od zwykłych baterii AA, akumulatorki mogą służyć Ci latami, zachowując pełną wydajność. Warto jednak wiedzieć, że ich wadą jest skłonność do samoczynnego rozładowywania, która nasila się przy niskich lub szczególnie wysokich temperaturach.
W większości urządzeń, do których pasują baterie „paluszki”, akumulatorki mogą stanowić bardziej ekologiczną (a często także tańszą i wygodniejszą) alternatywę. To szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku sprzętów, które zużywają sporo prądu, takich jak kontrolery do gier, odtwarzacze MP3 czy interaktywne zabawki dla dzieci.
Nie jesteś pewien, co będzie odpowiednie dla danego sprzętu: bateria czy akumulator? Przeczytaj instrukcję – może się zdarzyć, że urządzenie ma zbyt niskie napięcie i konieczne będzie użycie zwykłych baterii. O czym warto pamiętać? Przy zakupie upewnij się, czy wybierasz właściwe baterie – akumulatorki AA lub AAA – w zależności od modelu urządzenia.
Polecane ładowarki
  • 59,99 zł
  • 99,99 zł
  • 69 zł
  • 69 zł
  • 64,99 zł

Jak ładować akumulatorki?

Z akumulatorków możesz korzystać tak często, jak jest to konieczne – ich budowa pozwala na wielokrotne ładowanie za pomocą prostej w użyciu ładowarki. Większość z nich jest kompatybilna z dwoma najpopularniejszymi typami baterii – akumulatorkami AAA oraz AA, które stosowane są w aparatach fotograficznych, latarkach czy bezprzewodowych akcesoriach komputerowych. Chcąc kupić dobrą, wydajną ładowarkę i kompatybilne z nią akumulatorki, warto zdecydować się na zestaw – na przykład VARTA LCD Plug Charger + 4 akumulatory AA 2100 mAh.

WSKAZÓWKA

Zastanawiasz się, jakie baterie można ładować? Jeśli znajdziesz w głębi szuflady kilka paluszków AA i nie masz pewności, czy możesz włożyć je do ładowarki, zerknij, co jest na nich napisane. Akumulatorki powinny być oznaczone napisem „rechargeable” – jeśli go tam nie ma, lepiej oddaj stare baterie do utylizacji.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link