Rodzaje baterii – przegląd dostępnych produktów

Autor: Joanna

Poznaj rodzaje baterii zasilających. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice. Sprawdź, czym charakteryzują się tradycyjne baterie, a czym baterie akumulatorki. Przeczytaj o popularnych modelach, których używasz na co dzień: w pilocie, zegarku, budziku czy wadze kuchennej. Znajdź baterie alkaliczne i litowe w asortymencie RTV EURO AGD, by zapobiec przerwaniu działania urządzeń.

baterie akumulatorki i tradycyjne

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są popularne rodzaje baterii,

- czym się różnią klasyczne baterie o baterii akumulatorów,

- jaka jest różnica między bateriami alkalicznymi a litowymi i innymi.

Jakie są popularne rodzaje baterii?

Baterie znajdziesz w pilocie do telewizora, myszce do komputera, empetrójce czy aparacie natychmiastowym. O tym, jakich baterii wymaga każde z tych urządzeń, by poprawnie działać, przeczytasz w specyfikacji. Możesz też zajrzeć do komory zasilającej i ocenić wielkość baterii.
baterie paluszki aaa vartaZdecydowanie najpopularniejsze są:
  • baterie AA, zwane także paluszkami, alternatywnie oznaczone jako baterie R6. Mają wymiary 50 mm × Ø14 i napięcie 1,5 V. Znajdziesz je w wygodnych kompletach, np. po 4 sztuki: baterie Energizer Power Plus AA 2000 mAh. Jeżeli zależy Ci na dłuższej pracy zasilanego urządzenia, wybierz baterie AA o pojemności 2300 mAh lub większej,
  • baterie AAA, nazywane również mini paluszkami, są oznaczone jako R03. Mają takie samo napięcie – 1,5 V, lecz cechuje je wielkość 44 mm × Ø10. Te mniej pojemne mogą mieć 500 mAh, bardziej np. 1000 mAh, jak model VARTA Rechargeable ACCU AAA 1000 mAh.
W urządzeniach elektronicznych możesz też korzystać z baterii dedykowanych, takich jak akumulatory do telefonów, aparatów i kamer, płaskie baterie do wagi kuchennej.

Czym się różnią klasyczne baterie od baterii akumulatorów?

Klasyczne baterie paluszki i baterie akumulatorki są czasem wizualnie nie do odróżnienia. Znacząco różni je jednak sposób działania.
Tradycyjne baterie paluszki są tańsze od akumulatorów. Kiedy nabywasz je w sklepie, są w pełni naładowane i gotowe do użycia. Wsadzasz je do urządzenia elektrycznego i niczym się nie przejmujesz. Kiedy zawarta w nich energia się wyczerpie, baterie AA czy AAA po prostu wyrzucasz. Nie da się ich naładować samodzielnie, a próba może skończyć się uszkodzeniem ładowarki. Ich ogromną zaletę stanowi niewielka samoczynna utrata energii. Oznacza to, że jeśli kupisz zapas i schowasz do szuflady, w przeciągu roku każda z baterii paluszków straci zaledwie kilka procent energii.
Przeciwnie działają baterie akumulatorki. Pozostawione w bezczynności rozładowują się o wiele szybciej (tracą do kilkudziesięciu procent miesięcznie!), jednak potem można je samodzielnie naładować – przy użyciu dedykowanej ładowarki. Naładowania wymagają także tuż po zakupie. Pierwszy raz trwa zazwyczaj dłużej niż kolejne. Napięcie w bateriach akumulatorkach jest niższe: wynosi ok. 1,2 V. Przetrwają do kilkuset cykli rozładowania i ponownego ładowania, po czym będzie trzeba je wyrzucić.
Przekonaj się, czy lepiej wybrać baterie alkaliczne czy akumulatorki.

CZYM SĄ BATERIE AKUMULATORKI NOWEJ GENERACJI?

Baterie akumulatorki powstały jako odpowiedź na potrzebę połączenia zalet tradycyjnych baterii paluszków oraz modeli możliwych do ponownego naładowania. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie pozbawione wad. Ich plusy to zmniejszony proces samorozładowywania oraz zwiększona żywotność. Niestety mają mniejszą pojemność energetyczną.

Polecane akumulatory
  • 149,99 zł
  • 168,99 zł
  • 54,99 zł
  • 29,99 zł
  • 629 zł

Jaka jest różnica między bateriami alkalicznymi a litowymi i innymi?

baterie paluszki aaa vartaBaterie można podzielić na rodzaje także zgodnie z materiałem wykonania. Najpopularniejsze są:
  • baterie alkaliczne, np. baterie alkaliczne AA, w którym napięcie ogniw wynosi 1,5 V. Nadają się do urządzeń o średnim oraz dużym poborze prądu, czyli odtwarzaczy MP3, telefonów, golarek i trymerów. Cechuje je duża pojemność, długa żywotność oraz szeroki zakres temperatur pracy. Sprawdzą się zarówno przy -30°C, jak i +70°C. Mogą utrzymać energię nawet przez 7 lat!
  • baterie litowe, np. baterie litowe AA, to tak naprawdę baterie litowo-manganowe. Ich napięcie osiąga 3 V. Wykazują odporność na znaczące wahania temperatur (od -40°C do +65°C), mają także wysoką gęstość energii – nawet do 270 Wh/kg. To sprawia, że baterie litowe AA zawierają niemal trzy razy więcej energii niż odpowiadające im baterie alkaliczne AA. Wykorzystuje się je w zegarach, wagach kuchennych, kamerach, aparatach, komputerach. Energię utrzymają jeszcze dłużej, bo do 10 lat.
Inne rodzaje baterii to np. cynkowo-węglowe 1,5 V, które przechowują energię do dwóch lat i mogą się rozlać. Baterii srebrowych 1,55 V można używać nieco ponad 2 lata, lecz nie dłużej niż 5, ponieważ także grożą rozlaniem. Z kolei baterie cynkowo-powietrzne 1,4 V można przechowywać w opakowaniu do 4 lat, ale użytkowane starczą Ci na zaledwie 3-4 miesiące.
Obejrzyj wszystkie baterie i akumulatory dostępne w RTV EURO AGD. Znajdź takie, które sprawdzą się w Twoich urządzeniach elektronicznych i wytrzymają wyjątkowo długo.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link