Aspirator do nosa – kiedy warto po niego sięgnąć?

Autor: Joanna

Aspirator do nosa to jedno z tych urządzeń, o których istnieniu młodzi rodzice dowiadują się, gdy dziecko przechodzi infekcję. Noworodki i niemowlęta nie potrafią samodzielnie pozbyć się wydzieliny z nosa. Potrzebna jest pomoc dorosłych i aspiratora, który czasem nazywa się “odkurzaczem do nosa”.

Mama czyści nos noworodkowi za pomocą aspiratora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest aspirator;
  2. jak działa elektryczny aspirator dla niemowląt;
  3. jaka jest zasada działania aspiratora na wdech;
  4. jak używać aspiratora do odkurzacza.

Aspirator – co to takiego?

Mama czyści maluszkowi nos z pomocą aspiratora

Aspirator to alternatywa dla gruszek służących do odciągania kataru z nosa noworodka lub niemowlaka (BabyOno ASPIRATOR DO NOSA 43, BabyOno 043/01). Młodzi rodzice czasem nie uświadamiają sobie, że małe dziecko nie potrafi jeszcze wydmuchać nosa tak, jak robią to osoby dorosłe, dlatego potrzebna jest mu pomoc. Aspirator do nosa dla niemowląt to urządzenie, które powinno się znajdować w apteczce wszystkich oczekujących na narodziny dziecka, ponieważ pierwsza infekcja i konieczność poradzenia sobie z nią z reguły mocno zaskakują świeżo upieczonych rodziców. Gdy w nosie pojawia się katar, trzeba go po prostu odciągnąć, aby nie dopuścić do zapalenia zatok lub innej infekcji dróg oddechowych. Kiedyś popularnym rozwiązaniem była gruszka do nosa. Nadal jest ona dostępna na rynku, ponadto w bardzo niskiej cenie, ale posiada ona znacznie mniejszą siłę ssania niż aspirator (BabyOno 1019). Na rynku mamy kilka modeli tych drugich urządzeń, przy czym niektóre są dość kontrowersyjne. Największą popularnością cieszy się elektryczny aspirator do nosa.

Elektryczny aspirator do nosa – przegląd rozwiązań

Aspirator do nosa dla niemowląt i noworodków występuje w kilku odmianach. Ale niezaprzeczalnie to właśnie elektryczny cieszy się największą popularnością wśród rodziców. Jest on co prawda trochę droższy od pozostałych urządzeń. Trzeba bowiem zapłacić za niego około 100 zł, lecz rodzice kochają go za wygodę, poręczność i efektywność. Co ważne, tego typu aspirator do nosa na baterie niezwykle delikatnie oczyszcza nos z wydzieliny. Używanie go nie wiąże się więc z żadnym ryzykiem zrobienia dziecku krzywdy. Urządzenie to również bardzo łatwo wyczyścić. Jego plusem jest też to, że można je zabrać ze sobą w podróż.

Produkenci aspiratorów do nosa starają się, aby były one kolorowe, co przyciąga malucha. W niektórych modelach znajdują się także melodyjki, które odwracają uwagę dziecka od wykonywanej przez opiekuna czynności. W ten sposób dziecko oswaja się z urządzeniem, nie boi się go i pozwala rodzicowi spokojnie przeprowadzić cały zabieg.

Moc elektrycznego aspiratora do nosa może się jednak okazać niewystarczająca w starciu z wyjątkowo gęstą wydzieliną. Czasami zdarza się to w trakcie niektórych infekcji u noworodków lub niemowląt. Idealnie natomiast taki sprzęt radzi sobie z wodnistą wydzieliną.

Polecane dla niemowląt
  • 99,99 zł
  • 19,99 zł
  • 249 zł
  • 299 zł
  • 199,99 zł

Aspiratory do nosa na wdech

Apirator do nosa zbliżony do twarzy małej dziewczynki

Aspirator do nosa niemowlaka może działać nie tylko na baterie. Na rynku znajdziemy również tzw. aspiratory na wdech, a więc urządzenia, które uruchamia siła oddechu osoby dorosłej. Jest to dość specyficzny typ aspiratora do nosa dla dzieci. Zbudowane są one z silikonowego wężyka z filtrem połączonego z pojemniczkiem na wydzielinę. Jeden koniec urządzenia przykłada się do nosa dziecka, a drugi do własnych ust. Trzymając wężyk w ustach, należy wziąć głęboki wdech, który sprawi, że wydzielina zostanie zassana z noska dziecka do pojemnika. Urządzenie pracuje bardzo cicho, właściwie bezgłośnie. Można skorzystać z niego wszędzie, ponieważ nie potrzebuje ani baterii, ani dostępu do prądu. Wielu rodziców ma jednak co do korzystania z niego spore wątpliwości. O ile bowiem producenci zastrzegają, że nie ma możliwości, aby wydzielina przedostała się na drugi koniec wężyka, o tyle niektórzy rodzice twierdzą, że w przypadku bardzo wodnistej wydzieliny może dojść do przypadkowego połknięcia kataru. Poza tym rodzic w mniejszym lub większym stopniu i tak ma kontakt z wirusami i bakteriami, które rozwinęły się w organizmie dziecka.

Plusem urządzenia z pewnością jest jego niski koszt (około 30 zł) i cicha praca. Taki aspirator możemy zabrać ze sobą wszędzie. W każdym miejscu da się także wykonać zabieg odsysania wydzieliny.

Jak używać aspiratora do nosa do odkurzacza?

Aspirator dla noworodka lub niemowlaka może być też skonstruowany w taki sposób, aby jedną jego stronę dało się przystawić do rury odkurzacza i w ten sposób siłą urządzenia pozbyć się wydzieliny. Tego typu aspiratorów należy jednak używać bardzo uważnie. Producenci informują wprawdzie, że są one skonstruowane tak, aby redukować moc odkurzacza (a ta to przecież ponad 300 W). Niemniej rodzice i lekarze zalecają, aby z urządzeń tych korzystać bardzo rozważnie, najlepiej, jeśli w domu jest odkurzacz o zmiennej mocy. Ci drudzy zwracają przy tym uwagę, że zbyt częste stosowanie takiego rozwiązania może naruszać błonę śluzową dziecka i powodować jej wysuszenie i przekrwienie. Plusem tego aspiratora dla niemowląt jest szybkie i skuteczne odsysanie smarków i wysoka higieniczność – dzięki jednokierunkowemu działaniu siły ssania zanieczyszczenia omijają dziecko i lądują w pojemniku lub worku odkurzacza.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link