Data publikacji: 10 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Philips Ambilight – co to jest i jak działa w telewizorach?

Poleć znajomemu Drukuj

Widowiskowy efekt podczas oglądania filmów można uzyskać nie tylko za pomocą lepszego ekranu, ale także dodatkowego podświetlenia ściany. Planujesz zakup telewizora na ścianę i zależy Ci na doskonałej głębi obrazu? Przeczytaj, jak działa innowacyjna technologia Ambilight w telewizorach i sprawdź, dlaczego warto kupić urządzenie z taką funkcją.

Gamer gra na konsoli przed telewizorem z Ambilight

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest Ambilight w telewizorze,

- jak działa technologia Ambilight,

- jakie są jej główne zalety,

- o czym pamiętać przed zakupem.

Technologia Philips Ambilight – co to jest?

Kolory oświetlenia Ambilight dostosowują się do zawartości wyświetlanej na ekranieTechnologia tylnego podświetlenia telewizorów Ambilight, opatentowana przez markę Philips, pojawiła się na rynku kilka lat temu. Nazwa systemu to połączenie angielskich słów ambience (atmosfera) i light (światło). Jego zadaniem jest poprawienie wizualnego efektu, jaki daje użytkownikowi ekran LED, poprzez zastosowanie dodatkowego oświetlenia z tyłu telewizora. W ten sposób, jeśli oglądasz telewizję w zacienionym pomieszczeniu, obok ekranu dostrzeżesz szeroką poświatę w barwach wyświetlanych aktualnie na ekranie. Ten prosty zabieg sprawia, że obraz zdaje się „wylewać” poza ramy wyświetlacza, tworząc efekt głębi. Ponadto kolorowa poświata, odbijająca się na ścianie z podświetlanym telewizorem, wizualnie powiększa obraz i poszerza ekran optycznie.

Philips Ambilight – jak działa ta funkcja?

Ale jak naprawdę działa funkcja Philips Ambilight w telewizorach? Zastosowana technologia jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzi światło otaczające odbiornik wyposażony w Ambilight. Z tyłu urządzenia są umieszczone diody LED, emitujące poświatę rozlewającą się na ścianę z telewizorem. Pozwalają one na szybkie zmiany kolorów w zależności od wyświetlanej sceny. Jednocześnie technologia LED zapewnia niski pobór prądu, a diody nie nagrzewają się podczas długiej pracy.

WARTO WIEDZIEĆ

W zależności od modelu, diody LED są umieszczone po dwóch, trzech lub czterech stronach telewizora. Czterostronny system Philips Ambilight daje najbardziej widowiskowy efekt – poświata otacza cały ekran, dając wrażenie jeszcze większej głębi.

Telewizory z systemem Ambilight posiadają wbudowany algorytm, który na bieżąco wykrywa dominujące kolory na ekranie i przekłada je na światło emitowane przez poszczególne diody LED, kontrolując nie tylko jego barwę, ale także intensywność. Dodatkowe ustawienia pozwalają używać tej funkcji podczas oglądania telewizji, jak też grania w gry wideo czy słuchania muzyki.

Telewizory Ambilight – zalety

Telewizor Philips 43PUS6262/12Telewizory Ambilight, np. Philips 43PUS6262/12, mogą dawać widowiskowy efekt. Ponieważ są zwykle wyposażone w wysokiej klasy matryce LED, kolorowa poświata tworzy szczególną atmosferę zwłaszcza podczas oglądania filmów w jakości 4K UHD lub eksplorowania światów w zaawansowanych graficznie grach. Największe atuty telewizorów Ambilight to:
  • zwiększenie poczucia głębi i wrażenie uczestniczenia w wyświetlanych scenach,
  • optyczne zwiększenie ekranu – obraz nie kończy się nagle razem z ramką, tylko zdaje się płynnie rozlewać,
  • ciekawy efekt wizualny, stanowiący element wystroju pomieszczenia.

Telewizor Ambilight – o czym musisz wiedzieć

Telewizory z funkcją Ambilight to innowacyjne urządzenia o efektownych możliwościach. Nie jest to jednak rozwiązanie do każdego mieszkania, ponieważ nie wszędzie się sprawdzi. Przede wszystkim większość tego typu podświetlanych telewizorów to sprzęt o sporym ekranie, dlatego przed zakupem upewnij się, że Twój salon jest wystarczająco duży. Poza tym aby efekt świetlny robił wrażenie, podświetlona ściana z telewizorem powinna mieć jednolity kolor i odpowiednio dużą powierzchnię. W oknach przydadzą się rolety, które skutecznie zaciemnią całe pomieszczenie, tworząc atmosferę sprzyjającą seansowi. O innych czynnikach, które trzeba wziąć pod uwagę, przeczytasz w artykule Jaki telewizor na ścianę? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas