Technologia Ambilight – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Klaudia

Ambilight to technologia, która już od jakiegoś czasu na dobre zadomowiła się głównie na rynku telewizorów. Jednak dopiero od niedawna odbiorniki telewizyjne wyposażone w tę funkcję stały się coraz częściej kupowanymi modelami. Czym jest i jak działa Ambilight?

Gamer gra na konsoli przed telewizorem z Ambilight

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest technologia Ambilight
  2. jaki telewizor Ambilight warto wybrać
  3. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze TV z Ambilight

Ambilight – co to za technologia?

Kolory oświetlenia Ambilight dostosowują się do zawartości wyświetlanej na ekranie

Ambilight jest pojęciem, które na pewno słyszała niejedna osoba. Zapewne większość kojarzy tę technologię z telewizorami, bo głównie w tej branży jest ona wykorzystywana. Z roku na rok można zaobserwować wzrost jej popularności. Technologia Ambilight, dzięki odpowiedniemu podświetleniu ściany, pozwala nam uzyskać jeszcze lepszy efekt oglądania filmów. Telewizory Ambilight mają możliwość emitowania różnokolorowej poświaty na ścianę, na której zawieszone jest urządzenie. Taki zabieg sprawia, że przyjemność oglądania programów telewizyjnych, w tym filmów, będzie dużo wyższa, dzięki wyrazistości i większej przestrzenności. Podświetlenie telewizora Ambilight może odbywać się albo wzdłuż wszystkich krawędzi, albo tylko wzdłuż konkretnych, wybranych przez użytkownika. To wszystko ma wpływ na końcowy efekt. Funkcja Ambilight zapewnia różne opcje i rozwiązania, które oczywiście zależne są od modelu konkretnego telewizora i jego parametrów, np. wielkości i przekątnej ekranu.

Jaki telewizor Ambilight warto wybrać?

Dominującą pozycję na rynku w technologii Ambilight posiada firma Philips, w której ofercie znajdziemy wiele modeli telewizorów z tym rozwiązaniem. Jednym z najpopularniejszych jest Philips 55PUS7334/12 4K Ultra HD, o przekątnej ekranu 55 cali. Na uwagę zasługuje obecność procesora P5, dzięki któremu jakość prezentowanego obrazu jest jeszcze większa. Każdy, nawet najmniejszy, detal ma jeszcze większą głębię, a kolory stają się znacznie bardziej intensywne, przy jednoczesnym zachowaniu naturalności kolorów skóry. Dzięki czystemu kontrastowi i o wiele bardziej płynnym ruchom jesteśmy w stanie wychwycić praktycznie każdy szczegół. Na uwagę zasługuje także kinowa jakość dźwięku w telewizorze. Bez względu na to, jaki program oglądamy, dźwięk brzmi niezwykle realistycznie. Producent wyposażył urządzenie w Asystenta Google, dzięki czemu możemy nim sterować, wydając komendy głosowe. Jeśli poszukujemy większego modelu, który posiada lampy Ambilight, warto postawić na Philips 65PUS7304/12 o ekranie 65 cali, wyposażonego w funkcję Smart TV.

Równie dobrym wyborem będzie zakup modelu Philips 55OLED804/12. Posiada on 55-calowy ekran i opcję optymalizacji ruchu Picture Performance Index 5000. Producent wyposażył ten telewizor w szereg dodatkowych funkcji, m.in. obsługę głosową, Bluetooth czy nagrywanie z poziomu USB. Dla osób szukających dobrego produktu w konkurencyjnej cenie, godnym polecenia będzie telewizor Philips 43PUS6703/12 o ekranie 43 cale. W tym modelu jest wykorzystany trójstronny Ambilight, przez co ekran posiada jeszcze bardziej nastrojowe oświetlenie, dostosowując się do aktualnie odtwarzanego programu telewizyjnego, a nawet każdej sceny. Ciekawą propozycją jest też Philips 50PUS7334/12 o 50 calowym ekranie i 16 GB pamięci wbudowanej.

Polecane telewizory
  • 6 490 zł
  • 1 899 zł
  • 1 790 zł
  • 2 990 zł
  • 2 990 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor z funkcją Ambilight?

Telewizor Philips 43PUS6262/12

Kupując telewizor z omawianą funkcją, warto zwrócić uwagę na podświetlenie Ambilight. Może być ono dwu-, trzy-, a nawet czterostronne. Oświetlenie Ambilight dwustronne będzie idealne do niewielkich pomieszczeń. Trójstronne oświetlenie to natomiast gwarancja jeszcze większej głębi obrazu. Da świetny efekt w miejscach, gdzie telewizor nie jest zawieszony na ścianie, lecz stoi, np. na stoliku. Czterostronne podświetlenie Ambilight to znakomita opcja dla telewizorów, które wiesza się na ścianie. Oczywiście wybór telewizora nie jest prostą czynnością, tym bardziej modelu wyposażonego w taką funkcję.

Nierzadko niektóre urządzenia różnią się od siebie dosłownie detalami, które jednak podczas codziennego użytkowania mogą mieć wpływ na końcowy efekt. W tym przypadku niekoniecznie kluczowym elementem wyboru będzie ekran – większy wcale nie musi oznaczać lepszy. Dobierajmy przekątną ekranu do metrażu pomieszczenia, w którym ustawimy telewizor. Na komfort oglądania ma też wpływ odległość między widzem a urządzeniem. Często wiele osób zanim zdecyduje się na zakup konkretnego modelu, sprawdza, w jakie dodatkowe funkcje producent wyposażył dane urządzenie. Telewizory Ambilight posiadają wiele zalet. Przez wielu specjalistów są uznawane za idealne telewizory służące do grania w gry oraz oglądania filmów. TV z Ambilight optycznie jest w stanie powiększyć obraz oraz dać nam bardzo interesujący efekt wizualny całego pomieszczenia.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link