Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Rodzaj głośnika samochodowego

Zwróć uwagę na rodzaj głośników. Podstawowe modele mają głośniki szerokopasmowe, w których cały zakres tonów (niskie, średnie i wysokie ) emitowany jest przez jeden głośnik. Jeżeli zależy Ci na lepszej jakości dźwięku, wybierz głośniki dwu-, trzy- lub czterodrożne. W zestawach tych za przenoszenie niskich, średnich i wysokich tonów odpowiadają różne głośniki, które mają optymalne parametry techniczne do wybranego zakresu częstotliwości. Jakość dźwięku uzyskanego z głośników wielodrożnych jest z reguły wyższa niż uzyskana z głośników szerokopasmowych.
Jeżeli chcesz dodatkowo poprawić jakość dźwięku, dobrym rozwiązaniem jest wybór głośników odseparowanych z dodatkowymi oddzielnymi głośnikami wysokotonowymi – tzw. tweeter. Możesz je zamontować wysoko w drzwiach samochodu. To rozwiązanie spowoduje zwiększenie słyszalności dźwięków wysokich.  

  • Subwoofer (głośnik subniskotonowy): głośniki odpowiedzialne za tony niskie.
• Subwoofer aktywny ma w obudowie wmontowany własny niezależny wzmacniacz. 
• Subwoofer pasywny go nie ma i jest niczym innym, jak skrzynią z wmontowanym głośnikiem basowym, który potrzebuje oddzielnego wzmacniacza.
  • Głośniki jednodrożne - całe pasmo jest obsługiwane przez pojedynczą membranę.
  • Głośniki dwudrożne posiadają osobne układy nisko- i wysokotonowe.
  • Głośniki trójdrożne posiadają układy nisko-, średnio- i wysokotonowe.
  • Głośniki czterodrożne to tzw. supertweeter.
  • Tweetery to wysokotonowe głośniki kopułowe odpowiedzialne za odtwarzanie tonów wysokich.
  • Głośniki szerokopasmowe - ich budowa opiera się na głośniku z dwiema membranami. Druga membrana jest nieco mniejsza i jej zadaniem jest dopełnienie brzmienia wysokotonowego.
Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację