Zmywarka nie pobiera wody – jak się z tym uporać?

Autor: Joanna

Gdy zmywarka nie pobiera wody, masz do wyboru dwa wyjścia – możesz zadzwonić po hydraulika lub uporać się z tym problemem samemu. Zmywarki nie są skomplikowanymi urządzeniami i najczęściej występujące usterki usuniesz samodzielnie. Problem może się pojawić tuż po zakupie nowego sprzętu lub w trakcie dłuższego użytkowania. Jak szybko naprawić tę usterkę samemu? Dowiesz się o tym z naszego poradnika!

Czyszczenie filtra, gdy zmywarka nie pobiera wody

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak prawidłowo podłączyć zmywarkę do wody,

- o najczęstszych przyczynach awarii zmywarek,

- co zrobić ze stojącą wodą w zmywarce.

Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę do wody?

Zmywarka z umieszczonymi w środku naczyniamiNowa zmywarka tuż po podłączeniu powinna postać kilka minut, aby samodzielnie się skonfigurować i uruchomić. Jeżeli po tym czasie zmywarka nie pobiera wody, to prawdopodobnie została nieprawidłowo podłączona. W takiej sytuacji sprawdź:

 • czy zawór wody jest odkręcony?
 • czy w zaworze jest odpowiednie ciśnienie – prawidłowe będzie wtedy, gdy po odkręceniu przewodu będzie się lała woda,
 • czy przewód doprowadzający wodę nie jest zbyt mocno wygięty – należy wtedy go wyprostować.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzenie tych 3 przyczyn wyeliminuje problem z poborem wody w zmywarce. Więcej o prawidłowym podłączeniu zmywarki przeczytasz tutaj:
Montaż zmywarki do zabudowy – podstawowe zasady.

CIEKAWOSTKA

Jak podają naukowcy, w domowych zmywarkach można znaleźć potencjalnie chorobotwórcze grzyby. Najczęściej kryją się one za gumową uszczelką w drzwiczkach. Świetnie znoszą skrajne warunki – wysokie temperatury jak i silne detergenty. Aby uchronić się przed ich destruktywnym działaniem, należy systematycznie dbać o czystość urządzenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii zmywarek?

Jeśli użytkujesz zmywarkę już od dłuższego czasu, przyczyny usterki należy szukać w innym miejscu. Najpierw sprawdź, czy Twoje urządzenie jest jeszcze na gwarancji. W takim przypadku po prostu skontaktuj się ze sprzedawcą. Jeżeli okres gwarancji skończył się, spróbuj urządzenie naprawić samodzielnie. Do najczęstszych powodów awarii zmywarek do zabudowy należą:
 • zapchany płaszcz wodny – ten element urządzenia składa się z drobnych kanalików, które łatwo się zatykają brudem i resztkami jedzenia. Zatkaną zmywarkę łatwo przeczyścić – wystarczy wyjąć płaszcz wodny, zastosować odpowiedni preparat i ponownie włożyć na swoje miejsce. Warto zawczasu zadbać o czystość zmywarki, aby nie dochodziło do zapchania płaszcza wodnego. O czyszczeniu zmywarki piszemy tutaj: Sprawdzone sposoby na czyszczenie zmywarki,
 • Candy CDIM 3DS62Duszkodzony programator – to kolejna popularna przyczyna awarii zmywarki. Urządzenie zamiast pracować na ustawionym programie, zmienia go i wysyła błędne informacje do elektrozaworu, dlatego zmywarka nie pobiera wody. Przyczyną może być zwarcie lub uszkodzenie programatora. Wtedy jedynym wyjściem jest jego wymiana. Aby dostać się do tego elementu, należy rozkręcić drzwi zmywarki,
 • uszkodzenie elektrozaworu – ten element jest umieszczony na końcu węża zasilającego zmywarkę. Aby sprawdzić czy działa, należy go prawidłowo wymontować. Po demontażu rur i przewodów elektrozawór trzeba podłączyć do prądu. Jeżeli nie usłyszysz żadnego brzęczenia, to znak, że jest zepsuty. Kup wtedy nowy elektrozawór i zamontuj go na swoim miejscu,
 • zabrudzone styki przełącznika – brud może gromadzić się również na stykach przełącznika, który łączy się z pływakiem. Jeżeli styki są zabrudzone, pływak będzie cały czas wysyłał informację o przepełnieniu wodą i w efekcie urządzenie jej nie pobierze. Stanowi to wewnętrzne zabezpieczenie przed zalaniem, które posiada np. Candy CDIM 3DS62D. Rozwiązaniem problemu jest wyjęcie i oczyszczenie pływaka.
 • 1 399 zł
 • 4 699 zł
 • 1 999 zł
 • 1 699 zł
 • 1 699 zł

Co zrobić ze stojącą wodą w zmywarce?

Najpierw odłącz urządzenie od zasilania i od dopływu wody. Następnie usuń wodę i wyciągnij z niej naczynia. Przyczyną usterki może być:

 • zatkany filtr przez resztki jedzenia. W takim wypadku wyciągnij filtr i dokładnie go wypłucz,
 • zatkany przewód odpływowy – resztki jedzenia mogą się również odkładać w przewodzie odpływowym. Należy wtedy dokładnie go przeczyścić,
 • awaria pompy odpływowej – znajduje się we wnętrzu zmywarki. Dostaniesz się do niej po odkręceniu dolnej pokrywy. Zdemontuj pompę i zobacz, czy wirnik pompy obraca się swobodnie. Mogą go zatkać brud i resztki jedzenia. Jeżeli urządzenie jest zepsute, wymień je na nowe,
 • zatkany odpływ kanalizy – przyczyną mogą być resztki posiłków lub osad z połączenia twardej wody, detergentów i tłuszczu. W takim przypadku rurę należy przepłukać wrzątkiem z octem lub sodą oczyszczoną.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów