Żarówka energooszczędna czy LED – którą wybrać?

Autor: Sara

Czasy świetności tradycyjnych żarówek dawno już minęły – stopniowo w gospodarstwach domowych zastępowano je trwalszymi i oszczędniejszymi lampami CFL, a następnie LED. Oba te rozwiązania do teraz cieszą się ogromną popularnością, lecz jeśli zastanawiasz się, które z nich wybrać, poznaj najważniejsze wady i zalety żarówek energooszczędnych oraz żarówek LED!

Żarówka led czy żarówka energooszczędna?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są wady i zalety żarówek energooszczędnych
 2. jakie są plusy i minusy żarówek ledowych
 3. które żarówki wybrać – LED czy energooszczędne

Żarówki energooszczędne – czy warto je wybrać?

Jakie żarówki wybrać?Żarówka energooszczędna, a właściwie świetlówka kompaktowa CFL, to lampa fluorescencyjna, którą najczęściej wyróżnia specyficzny kształt litery „U” lub spirali. Stała się popularna, ponieważ cechuje się o wiele mniejszym (około pięciokrotnie) zużyciem prądu od zwykłych żarówek, a także dłuższą żywotnością. Wytwarza też mniej ciepła, więc ryzyko termicznego uszkodzenia opraw praktycznie nie istnieje. Jednocześnie cena żarówek energooszczędnych jest umiarkowanie niska – takie lampy fluorescencyjne można kupić już za kilka złotych!
Choć żarówki energooszczędne mają sporo zalet, nie są pozbawione wad:
 • zawierają rtęć – jest to silna trucizna, dlatego żarówki energooszczędne wymagają specjalistycznej utylizacji,

UWAGA!

Jeśli żarówka energooszczędna się stłucze, nie wyrzucaj jej bezpośrednio do kosza na śmieci! Włóż ją do hermetycznego pojemnika wraz z gąbką lub ściereczką, którą zbierałeś resztki żarówki – nie używaj do tego odkurzacza. Taki odpad możesz oddać do punktu zbierania elektrośmieci. Unikaj też dotykania fragmentów lampy gołymi rękami – załóż wcześniej rękawiczki. Po rozbiciu żarówki energooszczędnej koniecznie wywietrz pomieszczenie.

 • zużywają sporo prądu przy rozruchu – choć w czasie pracy pobierają niewielkie ilości energii elektrycznej, potrzebują jej sporo do zapłonu. Z tego względu nie powinno się ich używać w pomieszczeniach przechodnich,
 • potrzebują czasu na rozgrzanie – żarówki energooszczędne nie świecą od razu pełną mocą. Należy chwilę poczekać, aż zapewnią pożądaną jasność.
Polecane żarówki
 • 15,99 zł
 • 34,99 zł
 • 14,99 zł
 • 14,99 zł
 • 19,99 zł

Wady i zalety żarówek ledowych

Philips LED Reflektor 5,7 W (60 W) E27Żarówki LED wyróżniają się jeszcze niższym poborem energii elektrycznej i dłuższą żywotnością w porównaniu do żarówek energooszczędnych. W czasie uruchamiania zużywają niewiele prądu, a jednocześnie możesz liczyć na błyskawiczne osiągnięcie pełnej jasności. Żarówki ledowe są odporne na wstrząsy i emitują bardzo mało ciepła. Warto wspomnieć, że żarówki LED nie gasną nagle, gdy się zużyją, lecz powoli tracą swoją moc – dzięki temu masz pewność, że nie zaskoczy Cię całkowita ciemność w domu. Co więcej, lampy ledowe mogą świecić na wiele różnych kolorów i są bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Choć żarówki LED mają wiele zalet, nie są pozbawione wad:
 • cena ich zakupu jest wysoka – wyższa niż innych żarówek na rynku,
 • są wrażliwe na wysoką temperaturę i mogą gorzej działać przy upałach,
 • niektórym może przeszkadzać dość zimne światło emitowane przez żarówki LED.
Należy też poznać przelicznik, dzięki któremu dobierzesz moc żarówki ledowej do swoich potrzeb. Model 5-watowy, np. Philips LED Bańka, jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki 40 W, 8-watowy zaś zastąpi żarówkę 60 W. Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku Jak dobrać moc żarówki LED.

Jakie żarówki wybrać – ledowe czy energooszczędne?

Choć przy zakupach może się okazać, że żarówki energooszczędne są sporo tańsze od żarówek LED, ostatecznie te drugie wygrywają w zakresie niższych kosztów eksploatacji (zużycie prądu przez żarówkę LED Philips 2,2 W szacuje się na zaledwie 3 kWh/1000h!) Co więcej, żarówki LED do domu są o wiele bezpieczniejsze od lamp fluorescencyjnych i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. Często jednak może się okazać, że żarówka LED jest kiepskiej jakości – dlatego też należy wybierać jedynie modele znanych i sprawdzonych marek, takie jak Philips LED Reflektor. Wiele wskazuje na to, że to właśnie żarówki ledowe są najlepsze, jednak niektórym przeszkadza ich dość ostre, zimne światło – ci uznają wyższość żarówek energooszczędnych. Ostateczna ocena tego, jakie żarówki lepiej wybrać, powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji każdego z nas.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link