Jak dobrać moc żarówki LED?

Autor: Joanna

Tradycyjne, wolframowe żarówki powoli znikają z polskich domów. Tam, gdzie prym wiodą efektywne, energooszczędne rozwiązania, lepiej sprawdzają się ich ledowe odpowiedniki. Dowiedz się, jak kupić dobrą żarówkę LED i dlaczego jej moc jest tak istotnym kryterium wyboru!

żarówka LEDowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym żarówka LEDowa różni się od wolframowej
  2. jak szybko przeliczyć lumeny na waty
  3. jak wybrać żarówkę LED o wystarczającej mocy

Żarówka ledowa a standardowa – czym się różnią?

żarówka LEDŻarówki żarnikowe i ledowe co prawda łączy podobna nazwa, jednak w gruncie rzeczy są to akcesoria działające w zupełnie inny sposób. W tym pierwszym przypadku za świecenie odpowiada cienki rozżarzony drucik wykonany z wolframu, w tym drugim jest to z kolei dioda elektroluminescencyjna oraz luminofor. To właśnie wykorzystanie tych materiałów sprawia, że żarówki LED zużywają nawet do 80% mniej energii niż ich starsze odpowiedniki. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia trwałości, w której również zwycięża technologia LED – wykorzystujące ją żarówki cechują się aż 15 razy dłuższą żywotnością.

Jeśli do tej pory kupowałeś żarówki wolframowe, jesteś przyzwyczajony do określeń na opakowaniach informujących o liczbie watów. W przypadku żarówek LED próżno ich szukać – zamiast tego znajdziesz na nich informację o strumieniu świetlnym wyrażonym w lumenach (lm). Zamiast zgadywać, jaki będzie ledowy odpowiednik tradycyjnej 60-watowej żarówki, po prostu to oblicz – poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić!

CZY WIESZ, ŻE…

Powolny zanik żarówek żarnikowych na polskim rynku został spowodowany wprowadzeniem Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 244/2009. Zgodnie z nim w 2009 roku we wszystkich państwa członkowskich Unii Europejskiej wycofano z rynku żarówki 100-watowe, w 2010 roku 75-watowe, a w 2011 roku te o mocy równej 60 W.

Jak przeliczać moc żarówki LED?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, znalezienie nowoczesnego odpowiednika konkretnej żarówki wolframowej wcale nie musi być trudne. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że 1 W poboru mocy odpowiada ok. 10-lumenowemu strumieniowi światła. Aby szybko przeliczyć waty na lumeny, wystarczy zatem pomnożyć moc akcesorium przez 10. W ten sposób uzyskasz przybliżony wynik, który powinien nieco ułatwić wybór właściwej żarówki LED. Możesz też skorzystać z przygotowanej przez nas, nieco dokładniejszej ściągawki:

  • żarówka  Philips LED classic E27 WW100 W ≈ 1300-1530 lm,
  • 75 W ≈ 920-1060 lm,
  • 60 W ≈ 700-810 lm,
  • 40 W ≈ 419-470 lm,
  • 25 W ≈ 220-250 lm.

Jakie żarówki ledowe do domu wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jaka moc żarówki będzie wystarczająca do oświetlenia Twojego pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 m² powierzchni powinno przypadać ok. 5 W – przy założeniu, że jest to wnętrze o standardowej wysokości, czyli nieprzekraczającej 2,7 m.

Oczywiście wszystko zależy też od konkretnego pomieszczenia. Chcąc doświetlić wnętrze utrzymane w ciemnych barwach, warto lekko przekroczyć wspomniane wyżej 5 W na 1 m². Natomiast w dużym i przestronnym salonie w zupełności wystarczy oświetlenie o mniejszej mocy – zapewni odpowiednią widoczność, a jednocześnie będzie generować niższe koszty eksploatacyjne.

UWAGA

Pamiętaj, że lampy dekoracyjne powinny zawsze emitować światło o mniejszej mocy niż światło główne. W przeciwnym razie stracą swoją ozdobną funkcję i staną się elementem centralnego oświetlenia.

W asortymencie RTV EURO AGD znajdziesz również żarówki LED mające ciekawe, choć nieczęsto spotykane funkcje. Zobacz, dlaczego warto wybrać taką z wbudowanym głośnikiem Bluetooth lub wzmacniaczem Wi-Fi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link