Jaki projektor do domu kupić? Czym się kierować, wybierając taki sprzęt?

Autor: Klaudia

Projektor multimedialny w domu może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcieliby oglądać filmy czy mecze na wielkim ekranie. Tego typu urządzenie stanowi alternatywę dla telewizorów z dużymi ekranami, które mimo że cenowo są coraz bardziej przystępne, to i tak zazwyczaj droższe niż dobrej jakości projektor do domu. Ponadto rzutnik pozwala na wyświetlanie obrazu nawet o wielkości 200 cali! Jaki projektor do domu jest najlepszy i o czym należy pamiętać przy jego wyborze?

Projektor w salonie, sala kinowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa i w jakich wnętrzach sprawdzi się projektor multimedialny
 2. na co zwrócić uwagę, wybierając projektor do domu
 3. jak przygotować wnętrze do instalacji rzutnika

Projektor do domu – dla kogo i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Przymocowany do sufitu projektor

Rzutnik w domu w zdecydowanej większości przypadków ma służyć do zapewnienia domownikom rozrywki. Na tego typu rozwiązanie decydują się głównie miłośnicy kina, którzy lubują się w oglądaniu filmów na dużym ekranie. Domowy projektor może również dawać wiele możliwości na zapewnienie rozrywki dzieciom. Zanim jednak dokona się zakupu projektora, warto dokładnie przeanalizować, czy będzie to najlepsza decyzja. Może się bowiem okazać, że w danym wnętrzu rzutnik będzie mało praktyczny i zdecydowanie lepiej postawić na duży telewizor. Obecnie nawet telewizory o wielkości ekranu ponad 70 cali można kupić w przystępnej cenie. Takim telewizorem jest chociażby LG 75UM7000.

Jeśli jednak ekran o wielkości około 70–80 cali jest dla kogoś niewystarczający, to wówczas zdecydowanie warto skupić się na domowym projektorze. Należy jednak pamiętać, że projektory multimedialne do domu lub mieszkania najlepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach. Pierwszym krokiem przed dokonaniem zakupu powinno być zatem określenie wnętrza i konkretnego miejsca, w którym rzutnik będzie używany. Dobrze kierować się zasadą, która mówi, że odpowiednia odległość od ekranu 100-calowego dla osoby oglądającej wynosi około 5 metrów. Im większy jest ekran, tym większa powinna być odległość od niego. Ponadto w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowany projektor multimedialny, musi być dużo wolnej przestrzeni na jednej ze ścian. Aby komfort oglądania był na odpowiednim poziomie, wyświetlany obraz powinien w całości pojawiać się na ścianie lub ekranie projekcyjnym.

 • 9 999 zł
 • 1 449 zł
 • 1 799 zł
 • 6 499 zł
 • 2 799 zł

O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę, wybierając projektor do domu?

Rodzina oglądająca mecz na ekranie do projektora

Niezależnie od tego, czy projektor w mieszkaniu lub domu będzie przeznaczony do oglądania filmów, meczów, czy do grania w gry, jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Są to:

 • Żywotność lampy – bardzo ważny parametr, głównie z ekonomicznego punktu widzenia. Zawsze warto sprawdzić, jaką żywotność lampy gwarantuje producent. W tym kontekście dobrze również wiedzieć, ile kosztuje wymiana tej części. Często lepiej za sprzęt zapłacić więcej, niż wybrać tańszy, który będzie dużo krócej służył.
 • Wielkość obrazu – producent zawsze określa, jaką wielkość obrazu może wyświetlać dane urządzenie. Zakres ten jest uzależniony od modelu. Tani projektor do domu, jak chociażby ART Z3000, pozwala na wyświetlanie obrazu od 50 do 140 cali. Nie oznacza to jednak, że każdy droższy sprzęt będzie dawał w tym zakresie większe możliwości. Na przykład LG Mini Beam PH550G ma zakres 25–100 cali, ale z uwagi na nowsze technologie daje lepszą jakość obrazu.
 • Maksymalna rozdzielczość – ma ona tak samo duże znaczenie, jak w przypadku telewizorów. Najlepsze projektory to takie, które pozwalają wyświetlać obraz w rozdzielczości natywnej 4K. Jednym z nich jest BenQ W2700, czyli sprzęt z najwyższej półki, który powinien zaspokoić nawet najbardziej wymagających. Szukając czegoś tańszego, ale dobrego, warto wybierać spośród urządzeń wyświetlających obraz w formacie 16:9, z rozdzielczością FullHD (1920x1080) lub XGA (1024x768) czy też SXGA (1280x1024).
 • Technologia projekcyjna – można wyróżnić trzy główne technologie, które odpowiadają za wytwarzanie obrazu. Są to: DLP, LCD i LCOS. Uwzględniając stosunek jakości do ceny, najlepszym wyborem będzie sprzęt z DLP, który da dobry kontrast, głęboką czerń i prawidłowe odzwierciedlenie kolorów obrazu.
 • Rodzaj i liczba złączy – w tej kwestii możliwości jest naprawdę dużo. Można znaleźć modele wyposażone w wejścia typu: USB, HDMI, D-Sub, S-Video, DVI. Najnowocześniejsze projektory mają zainstalowany moduł Wi-Fi, który pozwala na bezprzewodową transmisję obrazu. Co istotne, wiele z nich można kupić w przystępnych cenach. Takimi modelami są m.in. Epson EH-TW650 i BenQ GV1.
 • Wartość input laga – parametr istotny zwłaszcza dla graczy. Chodzi o opóźnienie w przesyłaniu obrazu. Niejednokrotnie wynosi ono 50 ms lub więcej, co w przypadku dynamicznych gier może być problematyczne.

Poszukując projektora do domu, nie można też zapomnieć o tym, czy ma on pełnić funkcję urządzenia przenośnego czy montowanego na stałe do sufitu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczna decyzja powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link