Worki do prania – w jakim celu je stosować i jak wybrać?

Autor: Joanna

Pranie bardzo delikatnych ubrań, w tym jedwabnej bielizny, firan, a nawet butów warto robić w specjalnie przeznaczonych do tego siateczkach lub woreczkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie się zniszczenia ulubionych rzeczy oraz uszkodzenia pralki przez mikroplastik czy włókna, które dostają się w drobne szczeliny urządzenia.

Dłoń kobiety umieszcza pranie w woreczku do pralki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jakim celu używa się worków do prania?
 2. jakie są rodzaje worków do prania?
 3. jak chronić pralkę przed zniszczeniem?

Jakie są rodzaje worków do prania?

ręcznik umieszczony w woreczku do prania

Pranie to czynność, która wymaga wcześniejszego uporządkowania i segregowania odzieży. Kluczowe jest nie tylko rozdzielenie ich na podstawie koloru, lecz także zabezpieczenie tych najbardziej delikatnych. Bieliznę, w tym np. biustonosze i jedwabne figi, zaleca się umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych siateczkach. Worki do prania są praktycznym gadżetem przydatnym w każdym domu. Mogą zapobiec też np. gubieniu się skarpet. Woreczki do prania umożliwiają oddzielenie drobnych elementów odzieży od pranych w tym samym czasie prześcieradeł czy większej bielizny pościelowej.

Na rynku jest wiele rodzajów worków do prania dostosowanych do różnych elementów odzieży, a nawet butów. Najczęściej spotykane i wybierane to:

 • Worek do prania butów – zapewni bezpieczne pranie butów nawet z innymi częściami garderoby. Wkładając obuwie do specjalnego woreczka, można być pewnym, że sznurowadła nie wkręcą się w bęben pralki, co mogłoby skrócić żywotność urządzenia.
 • Worek do prania bielizny – delikatne materiały, z których wykonuje się wysokiej jakości bieliznę, wymagają ostrożności podczas prania. Nie tolerują zbyt wysokich temperatur oraz silnych środków chemicznych. Najlepiej jest prać je ręcznie, jednak innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich w woreczkach. Metalowe zapięcia w biustonoszach czy inne elementy, takie jak koronki, mogą ulec zniszczeniu podczas wirowania. Inną możliwością jest zahaczenie o piorące się w tym samym czasie np. swetry. Jeśli włoży się je w osobny woreczek, ma się pewność, że wyjmie się je czyste i pachnące.
 • Woreczki do prania firan – koronkowy materiał, z których wykonane są firany, będą bezpieczniejsze, kiedy zabezpieczy się je w specjalnym woreczku. Ma to szczególne znaczenie, gdy pierze się je razem z obrusami, ręcznikami czy bielizną pościelową.

Woreczki do prania można dostać w wielu rozmiarach. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kompletu, tak aby móc je dostosować do różnego rodzaju odzieży.

 • 34,99 zł
 • 69,99 zł
 • 14,99 zł
 • 69,99 zł
 • 7,99 zł

Jak chronić pralkę przed zniszczeniem?

koronkowy stanik umieszczony w woreczku do prania

Produkty czyszczące do pralek pozwolą na wydłużenie ich zdolności do bezawaryjnej i skutecznej pracy. Jednym z największych wrogów każdej pralki i pralko-suszarki jest twarda woda. Powoduje one odkładanie się kamienia i szybsze psucie się pralki, w tym głównie grzałki, węża odpływowego i bębna. Twarda woda szkodzi nie tylko pralce, lecz także ubraniom. Są one sztywniejsze, zażółcone, mogą pojawić się na nich plamy i zacieki oraz szybciej się niszczą. Dlatego też jednym z zaleceń jest stosowanie specjalnego proszku do prania (np. Calgon) lub środka czyszczącego (np. dr. Beckmann lub Hillmann). Równie dobrze sprawdzą się tabletki, np. Wpro PowerFresh. Twardość wody można sprawdzić za pomocą prostego testu paskowego, który można nabyć w większości marketów z urządzeniami AGD.

Bęben pralki narażony jest na awarię również poprzez przeładowanie. Wówczas urządzenie zużywa znacznie więcej wody oraz energii. Dlatego upychanie w pralce na siłę kolejnych sztuk ubrań nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej jest zostawić w niej przestrzeń na szerokość średniej wielkości dłoni. Po kilku praniach warto wstawić pusty bęben z dodatkiem specjalnego detergentu lub octu. Pozwoli to na pozbycie się charakterystycznego i mało przyjemnego zapachu wilgoci.

Zbyt krótkie odstępy pomiędzy kolejnymi praniami zwiększają ryzyko przegrzania się części elementów. Dobrą praktyką jest regularne czyszczenie i pielęgnacja pralki. Zewnętrzną jej warstwę można przetrzeć za pomocą gąbeczki i delikatnego środka czyszczącego. Po dokładnym umyciu bębna nie wolno zapominać o pozostawieniu otwartych drzwiczek. Nie wolno pomijać uszczelki drzwiczek, w zakamarkach której mogą gromadzić się zanieczyszczenia, elementy materiałów lub kamień. Szufladki na proszek do prania oraz płyn do zmiękczania tkanin warto wyczyścić za pomocą starej szczoteczki do zębów po każdym praniu. Aby wydłużyć żywotność pralki, przed włożeniem do niej ubrań należy upewnić się, że w kieszeniach koszuli lub spodni nie pozostały drobne elementy, takie jak monety lub chusteczki.

PORADA EKSPERTA

Aby woreczki na ubrania służyły na dłużej, po każdym użyciu zaleca się ich dokładne wysuszenie na tradycyjnej suszarce poziomej lub pionowej. Suszenie odzieży i woreczków w suszarce elektrycznej może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia ich materiałów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link