Aparaty natychmiastowe – ranking 2023

Aparaty natychmiastowe – ranking 2023

Aparaty fotograficzne, które same, od ręki, robią papierowe odbitki – to duża atrakcja. A oprócz tego, że dostarczają one miłych pamiątek i samo korzystanie z nich to niezła zabawa, są też ładne, kolorowe i bardzo łatwe w użyciu. Jest także do nich wiele dodatków, które pozwalają się bawić ozdabianiem i kolekcjonowaniem zdjęć. Taki aparat to dobry pomysł na prezent: może dostarczyć sporo radości podczas imprez i wyjazdów. Poznaj najpopularniejsze modele tych urządzeń.

   

 Najlepsze aparaty natychmiastowe

Fujifilm Instax Mini 12
1 miejsce Fujifilm Instax Mini 12
Ocena:10.0 / 10
319 zł
Zobacz recenzję
Fujifilm Instax Mini Evo
2 miejsce Fujifilm Instax Mini Evo
Ocena:10.0 / 10
939 zł
Zobacz recenzję
Fujifilm Instax SQ40 Square
3 miejsce Fujifilm Instax SQ40 Square
Ocena:10.0 / 10
579 zł
Zobacz recenzję
Canon Zoemini S2
4 miejsce Canon Zoemini S2
Ocena:9.5 / 10
499 zł
Zobacz recenzję
Polaroid OneStep 2
5 miejsce Polaroid OneStep 2
Ocena:9.5 / 10
649 zł
Zobacz recenzję
1

Fujifilm Instax Mini 12

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
  • Wiele kolorów i zestawów z dodatkami
  • Atrakcyjny design
  • Automatyczne ekspozycja i kontrola błysku
  • Tryb zbliżenia niwelujący błąd paralaksy
  • Łatwa obsługa
  • Odbitki w 5 sekund

Najlepszym i najpopularniejszym aparatem błyskawicznym jest bezdyskusyjnie Fujifilm Instax Mini 12. To nowy model z 2023 roku, który zawojował rynek. Jest dostępny w wielu kolorach oraz w zestawach z przeróżnymi dodatkami. Dostępne kolory to różowy, niebieski, lila, zielony i biały. A dodatki to np. wkłady, etui, album na zdjęcia.

W wypadku tego modelu od razu zwraca uwagę jego wygląd: jasny, pastelowy kolor, matowe wykończenie i obłe, jakby nadmuchane kształty. Na pierwszy rzut oka widać, że jego zadaniami są dostarczanie dobrej zabawy i poprawianie humoru.

Fujifilm Instax Mini 12 jest bardzo łatwy w obsłudze. Wszystkie ustawienia są dostrajane automatycznie. Żeby włączyć aparat, wystarczy obrócić obiektyw. Obrócenie obiektywu pozwala też wejść w tryb zbliżenia oraz wyłączyć urządzenie. Głównym przeznaczeniem tego Instaxa jest robienie selfie. Dlatego został wyposażony w lusterko, w którym można kontrolować kadr. Specjalny tryb zbliżenia niweluje tzw. błędy paralaksy, czyli usterki zdjęć wynikające z różnicy między tym, co „widzi” obiektyw, a tym, co widzi fotograf. W Mini 12 wizjer dopasowuje się do obiektywu, dzięki czemu na zdjęciu zobaczysz dokładnie ten kadr, który widziałeś przez wizjer. Ten model został też wyposażony w funkcję automatycznej kontroli błysku.

Wydruk zdjęcia z aparatu otrzymasz w 5 sekund. Fotografie wielkością przypominają kartę płatniczą: odbitka ma wymiary 86 × 54 mm (wliczając marginesy, sam obraz to 62 × 46 mm). W sprzedaży są dostępne różne rodzaje wkładów (w opakowaniach po 10 szt. albo 2 × 10 szt.): kolorowe, monochromatyczne i z barwnymi ramkami.

Aparat jest zasilany dwiema bateriami AA.

Z Google Play i App Store można pobrać darmową apkę Instax UP! przeznaczoną do skanowania odbitek, kolekcjonowania ich i udostępniania.

  
2

Fujifilm Instax Mini Evo

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
  • Możliwość drukowania także zdjęć z telefonu
  • Wyświetlacz LCD umożliwiający edycję i wybór zdjęć do drukowania
  • Pamięć wewnętrzna i obsługa kart
  • Obudowa retro, stylizowana na aparaty analogowe
  • Możliwość dodawania do zdjęć 100 efektów
  • Dwa tryby wydruku: współczesny i retro

Na drugim miejscu w zestawieniu najszybszych aparatów fotograficznych znalazł się Fujifilm Instax Mini Evo. To model z roku 2022, więc też całkiem nowy. Stylistycznie bardzo się różni od modelu z pierwszego miejsca – ma obudowę retro, przypominającą aparaty analogowe, zresztą podobnie jak one ma też pokrętła do regulowania ustawień, a przycisk drukowania jest stylizowany na dźwignię naciągu taśmy filmowej. Ma tylko dwie wersje kolorystyczne – czarną i brązową. Jego wyróżnikiem jest to, że pozwala nie tylko na bieżąco robić odbitki z wykonanych nim zdjęć, ale również drukować fotki ze smartfona.

Ten model jest niemal dwukrotnie droższy od aparatu z pierwszego miejsca, ale ma też wiele udogodnień i oferuje możliwości, których brakuje w Mini 12. Przede wszystkim jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali. Pozwala on dostosowywać ustawienia (np. ekspozycję czy balans bieli), a także włączać i wyłączać lampę błyskową, tryb makro czy samowyzwalacz oraz, co ważne, wybierać zdjęcia do wydrukowania. Druga ważna różnica to możliwość zapisywania zdjęć. Są pamięć wewnętrzna, która mieści do 45 fotek, oraz gniazdo na kartę microSD/microSDHC (są sprzedawane osobno).

Co ciekawe, budowa tego aparatu sugeruje wykonywanie także poziomych kadrów, a nie głównie pionowych, jak Mini 12. Są tu nawet dwa przyciski migawki – jeden umiejscowiony tak, by było wygodnie robić portrety, trzymając aparat w pionie, a drugi do kadrów takich jak krajobrazy, które wymagają trzymania aparatu w poziomie. Mini Evo, podobnie jak Mini 12, ma wbudowane lusterko ułatwiające robienie selfie.

Aparat udostępnia 10 efektów obiektywu (takich jak np. Blur, Vignette, Double Exposure, a przełączamy się między nimi, obracając obiektyw) i 10 efektów filmu (m.in. Canvas, Monochrome, Sepia, do ich wybierania służy specjalne pokrętło). Można je łączyć, co daje razem 100 sposobów modyfikowania zdjęć.

dwa tryby druku: Instax Rich, w którym odbitki są jaśniejsze i ostrzejsze, bardziej współczesne, oraz Instax Natural, który daje fotografie o bardziej klasycznym wyglądzie, przypominające dawne zdjęcia.

Z Google Play i App Store warto pobrać na telefon apkę Instax Mini Evo – umożliwia ona bezpośrednie drukowanie zdjęć ze smartfona, a także ich edycję. Aplikacja udostępnia też zdalny przycisk migawki oraz archiwizuje kopie wydrukowanych zdjęć.

Do Fujifilm Instax Mini Evo pasują takie same wkłady jak do Mini 12, odbitki mają wymiary 86 × 54 mm. Do zasilania służy wbudowany akumulator, czas ładowania to dwie–trzy godziny. Pełne naładowanie pozwala na wydruk ok. 100 zdjęć.

3

Fujifilm Instax SQ40 Square

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
  • Ciekawy design retro
  • Prosta obsługa
  • Automatyczny pomiar światła i dostosowanie ustawień

Trzecie miejsce w rankingu aparatów, które wywołują zdjęcia, zajął Fujifilm Instax SQ40 Square. To nowy model z roku 2023, który podobnie jak Mini Evo z drugiego miejsca jest stylizowany na aparat retro, ale pod względem funkcjonalności (i ceny) bliżej mu do modelu z pierwszego miejsca – położono w nim nacisk na prostotę i automatyzację. Wykorzystuje inny rodzaj wkładów niż aparaty z serii Mini, w wypadku modelu Instax SQ40 Square format wydruków to 86 × 72 mm, a format kadru – 62 × 62 mm, czyli kwadrat.

To aparat bez wyświetlacza i bez możliwości zapisywania zdjęć, jest tańszy niż model z drugiego miejsca. Robienie selfie tu także ułatwia wbudowane lusterko. Obsługa aparatu jest bardzo łatwa, dostępne opcje, jak np. tryb selfie (który sprawdza się także w wypadku ujęć w zbliżeniu), wybieramy, kręcąc obiektywem. Tak też włączamy i wyłączamy aparat.

Instax SQ40 Square ma funkcję automatycznej ekspozycji. Uruchamia się ona po wciśnięciu spustu migawki, ustala poziom światła zastanego i odpowiednio do warunków dobiera czas ekspozycji oraz siłę błysku flesza. Dzięki temu zdjęcia zawsze wychodzą poprawnie naświetlone, użytkownik musi tylko wybrać kadr i nacisnąć przycisk migawki.

Aparat jest zasilany przez dwie baterie CR2 – wystarczają one mniej więcej na zrobienie 300 odbitek.

Podobnie jak w wypadku Mini 12, warto z Google Play lub App Store pobrać darmową apkę Instax UP! do skanowania, kolekcjonowania i udostępniania odbitek.

  
4

Canon Zoemini S2

Ocena naszego eksperta:
9.5 / 10
  • Druk na papierze samoprzylepnym
  • Wydruki prostokątne lub okrągłe
  • Obsługa kart pamięci microSD
  • Możliwość drukowania zdjęć ze smartfona
  • Zestaw gotowych efektów, filtrów i ramek do zdjęć
  • Lampa pierścieniowa do selfie

Czwarty w zestawieniu aparatów do fotografii natychmiastowej jest Canon Zoemini S2. Ten kieszonkowy model z roku 2021 nie tylko drukuje zdjęcia (na papierze samoprzylepnym), ale też może je zapisywać na karcie microSD, na przykład gdy skończy się wkład do wydruków. Umożliwia także drukowanie zdjęć z galerii smartfona za pomocą aplikacji na telefon Canon Mini Print (do pobrania za darmo z App Store i Google Play). Aparat łączy się z aplikacją przez Bluetooth. Apka pozwala też na tworzenie kolaży, ozdabianie zdjęć efektami i ramkami oraz, co ważne, pokazuje podgląd zdjęcia, ma też funkcję zdalnego wyzwalania migawki. Co ciekawe, na obudowie aparatu są także dwa specjalne przyciski do dodawania do fotografii ramek i efektów. Dostępne filtry do zdjęć to: Vivid (żywe kolory), Vintage (staroświecki) i czarno-biały. Canon Zoemini S2 ma funkcję automatycznej regulacji balansu bieli i ekspozycji.

Robienie selfie ułatwiają wygodne, dość duże lusterko i lampa pierścieniowa, dająca korzystne oświetlenie.

Canon Zoemini S2 korzysta z papieru fotograficznego Zink z samoprzylepną warstwą z tyłu, rozmiar papieru to 50 × 76 mm. Możliwe są wydruki nie tylko prostokątne, ale też okrągłe. Takie zdjęcia-nalepki można od razu wklejać do albumów albo naklejać na tablicę, ścianę czy pokrywę laptopa.

Oprócz wersji białej są też dostępne dwa ciekawe kolory tego aparatu – ciemnozielony i bladoróżowy.

Zasilanie zapewnia wbudowany akumulator litowo-polimerowy 700 mAh.

  
5

Polaroid OneStep 2

Ocena naszego eksperta:
9.5 / 10
  • Ciekawy projekt oparty na aparacie z 1977 roku
  • Zdjęcia w tradycyjnym formacie 107 × 88 mm
  • Wizjer optyczny
  • Akumulator pozwalający na 60 dni pracy

Piąte miejsce w zestawieniu aparatów natychmiastowych zajął Polaroid OneStep 2. To model ciekawostka. Jego design oparto na legendarnym modelu Polaroid OneStep z 1977 roku, natomiast wewnątrz zostały umieszczone podzespoły przygotowane z wykorzystaniem nowych technologii. To analogowy, klasyczny aparat w nowym wydaniu. A przy tym tak jak jego poprzednik robi zdjęcia natychmiastowe w formacie 107 × 88 mm. Jest prosty w obsłudze – wystarczy wycelować obiektyw i nacisnąć przycisk migawki.

Ma wbudowany wizjer optyczny, który umożliwia lepszy podgląd kadru podczas wykonywania zdjęć. Ma też funkcję samowyzwalacza oraz mocną lampę błyskową. Jest zasilany wbudowanym akumulatorem 1100 mAh, który ma wystarczać na około 60 dni pracy. Korzysta z filmów Polaroid i-Type i 600.

 

Ranking aparatów natychmiastowych – podsumowanie


Przegląd aparatów natychmiastowych został zdominowany przez modele Fujifilm z serii Instax. Jest ich wiele, są nowe, można wybierać wśród mnóstwa kolorów i zestawów dodatków. W zależności od preferencji możesz się zdecydować na aparat o nowoczesnym, imprezowym designie albo retro, nawiązujący wyglądem do aparatów klasycznych, a także taki, który maksymalnie ułatwia robienie zdjęć i służy tylko do tego, albo taki, który daje więcej możliwości zabawy ustawieniami, pozwala zapisywać fotki na karcie pamięci i drukować także zdjęcia ze smartfona. To aparaty, które mają przede wszystkim dostarczać rozrywki, sprawdzają się na imprezach, wyjazdach, jako gadżety na prezent. Instax stał się synonimem aparatu natychmiastowego, tak jak kiedyś był nim polaroid, dziś prawie zapomniany. W zestawieniu znalazł się jeden model firmy Polaroid – analogowy, wykorzystujący klasyczne klisze fotograficzne i wyglądający jak model z poprzedniego wieku.

Wskazówki, jak robić dobre zdjęcia aparatem natychmiastowym, znajdziesz w naszym poradniku. Jeżeli szukasz sposobu na łatwe i szybkie robienie odbitek, mogą cię zainteresować drukarki do zdjęć. A jeśli interesujesz się fotografią i rozważasz zakup aparatu, ciekawe informacje znajdziesz w artykule dotyczącym wyboru lustrzanki lub bezlusterkowca.

  
Czy ten ranking był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!