Termowentylatory, czyli jak wygodnie ogrzać pomieszczenie jednym urządzeniem

Autor: Zbigniew

Kiedy w pomieszczeniu robi się zimno, nie zawsze chcemy włączać kocioł i ogrzewanie. Jest to czasochłonne i na ciepło trzeba wtedy chwilę poczekać. W takiej sytuacji warto skorzystać z termowentylatora. To proste w obsłudze i działaniu urządzenie pozwoli w mgnieniu oka ogrzać pomieszczenie przy pomocy energii elektrycznej. Należy jednak wybrać odpowiedni model, tak by mógł bez problemu działać w danym pomieszczeniu. Na co zwrócić uwagę?

Termowentylator kolumnowy stojący na drewnianej podłodze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest termowentylator
 2. jak działa termowentylator
 3. jaki termowentylator wybrać

Ogrzewanie w zasięgu ręki

Biały termowentylator kolumnowy stojący w nowoczesnym mieszkaniu

Kiedy w mieszkaniu robi się zimno, nie zawsze trzeba uruchamiać kocioł i ogrzewanie. Tradycyjny koc i sweter również nie będą zbyt wydajną opcją. Dobrze natomiast skorzystać wtedy z termowentylatora. Czym on jest? W skrócie, to prosty, kompaktowy grzejnik elektryczny. Działa on od razu po podłączeniu do prądu i ustawieniu mocy ogrzewania.

Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Istnieje możliwość zamontowania go na stałe, lecz zdecydowanie częściej to tylko przenośne, tymczasowe rozwiązanie na zimny wieczór. Termowentylatory zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym. Można je po prostu podłączyć do kontaktu i już, wszystko powinno perfekcyjnie działać. Należy jedynie pamiętać, że obwód elektryczny, do którego będzie on podpięty, musi być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem. Warto też zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada Znak Bezpieczeństwa, aby korzystać z niego wygodnie i bezpiecznie.

Działanie termowentylatora

Jak działa termowentylator? To dość proste urządzenie – spirala grzejna sprzętu jest rozgrzewana do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. W termowentylatorach ceramicznych używa się znacznie bezpieczniejszych, trwalszych i bardziej wydajnych grzałek ceramicznych. Rozgrzewają się one szybciej i oddają ciepło powoli, lecz niestety pobierają znacznie więcej mocy. Po ogrzaniu elementu grzejnego, wentylator wydmuchuje ogrzane powietrze. Wylot znajduje się z przodu urządzenia, natomiast wlot – z tyłu. Przy wlocie często zamontowany jest specjalny filtr, podobny do tego w odkurzaczach. Jego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu.

Jaki termowentylator wybrać?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo termowentylatorów, czyli popularnych farelek. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Istotne jest wybranie odpowiadającego nam rodzaju urządzenia. Jest ich kilka i dzielą się głównie ze względu na zasadę działania, budowę lub miejsce, w którym mają być użytkowane. W sprzedaży są:

 • termowentylatory kolumnowe – urządzenia, które ustawiamy pionowo. Kształtem przypominają oczyszczacze powietrza;
 • termowentylatory płaskie – analogicznie do poprzednika;
 • termowentylatory łazienkowe – są one przeznaczone konkretnie do łazienki. Posiadają specjalne zabezpieczenia przed zachlapaniem, aby nie spowodować spięcia lub nie uszkodzić urządzenia. Nie wolno korzystać z tradycyjnych sprzętów w łazienkach, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty i znaki bezpieczeństwa;
 • termowentylatory do ogrzewania stóp – małe, kompaktowe urządzenia o niskiej mocy. Pozwalają wygodnie ogrzać stopy i bardzo małe pomieszczenia. Dzięki nim można też po prostu ogrzać się przy biurku;
 • termowentylatory na biurko – urządzenia, które bez problemu możemy ustawić wyżej niż podłoga. Zwykle posiadają bardzo małą moc;
 • termowentylatory bezprzewodowe – działają tak jak tradycyjne, wymagają jednak ładowania akumulatora;
 • termowentylatory ceramiczne – korzystają z ceramicznych grzałek zamiast tradycyjnej spirali grzewczej.

Większość termowentylatorów przypomina kształtem głośniki bezprzewodowe lub oczyszczacze powietrza. To kompaktowe urządzenia, które często mimo niepozornych rozmiarów potrafią ogrzać nawet mniejsze mieszkanie.

Polecane termowentylatory
 • 529 zł
 • 79,99 zł
 • 64,99 zł
 • 1 199 zł
 • 259 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Czarny mały termowentylator stojący na ciemnej podłodze w nowoczesnym mieszkaniu
 • Moc – to podstawowy parametr termowentylatora. Określa, jak duże pomieszczenie będzie on w stanie bez problemu ogrzać. Zwykle waha się ona między 750 a 2000 W.
 • Regulacja mocy – to funkcja, która jest przydatna zwłaszcza przy mocniejszych urządzeniach. Pozwala dopasować poziom ogrzewania do pomieszczenia, tak by nie było zbyt gorąco.
 • Sposób montażu – jest to istotne przy farelkach montowanych na stałe. Przenośne urządzenia można ustawić praktycznie wszędzie bez większego problemu.
 • Tryby pracy – często termowentylatory posiadają tryby, które pozwalają wyłączać się przy określonej temperaturze. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Dodatkowo bardziej zaawansowane urządzenia mogą chłodzić pomieszczenie po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury.
 • Zabezpieczenia – bardzo ważne, aby zwrócić na to uwagę, ponieważ korzystanie z urządzeń bez odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa może być niebezpieczne.

Praktyczne porady

Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór termowentylatorów. Wiele modeli, które mogą przykuć uwagę można znaleźć tutaj. Godne polecenia małe farelki to na przykład Stadler Form Anna A-021 lub RAVEN ETW004. To dość tanie termowentylatory kolumnowe, które oferują stosunkowo dużą moc i są w stanie ogrzać nawet większe pomieszczenia. Cena pierwszego wynosi mniej niż 400 złotych, natomiast drugiego to około 100 złotych. Dla mniej wymagających stanowią świetny wybór. Najbardziej budżetowa opcja to Sencor SFH 6011RD. Cena takiego termowentylatora to około 50 złotych. Ma on 600 W mocy oraz funkcję jej kontrolowania za pomocą prostego pokrętła. Można też zwrócić uwagę na termowentylator poziomy RAVEN ETW002. Jest to tanie, wydajne urządzenie, do tego bardzo małe. Posiada pokrętła do sterowania mocą, przez co można z niego wygodnie korzystać. Dla bardziej wymagających idealny będzie termowentylator kolumnowy Stadler Form Paul. To urządzenie o mocy do 2000 W, które posiada termostat i można go także używać w łazience. Dodatkowo, w razie potrzeby, ma nawiew zimnego powietrza. Jego cena to około 1200 złotych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link