Suszarka do naczyń – jak ją wybrać? Rodzaje

Autor: Joanna

Wybór odpowiedniej suszarki do naczyń nie jest taki prosty. Powinna ona dobrze spełniać swoje zadanie, a jednocześnie mieć odpowiednią wielkość. Dobra suszarka do naczyń pozwoli na szybsze suszenie oraz odprowadzanie nadmiaru wody.

Wysuszone kubki na blacie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie suszarki do naczyń możesz wybrać;
 2. jakie są zalety suszarek z różnych materiałów;
 3. jakimi modelami warto się zainteresować;
 4. na co zwracać uwagę przy zakupie suszarek do naczyń.

Suszarka do naczyń – jaką wybrać?

Wycieranie kubka ścierką

Odpowiednia suszarka do naczyń powinna znaleźć się w każdej kuchni. Zdarza się, że nie ma czasu na to, by porządnie wytrzeć wszystkie naczynia. Może to spowodować wcześniejszy proces ich korozji czy też brzydkie zacieki. Dlatego warto zadbać o to, by jak najszybciej zaopatrzyć kuchnię w wysokiej jakości suszarkę, która będzie odpowiadać różnym potrzebom i na której zmieszczą się wszystkie naczynia. Ich oferta na rynku jest spora, dlatego przed dokonaniem wyboru dobrze przeczytać ten poradnik. Być może dzięki niemu zakup okaże się znacznie prostszy.

Suszarka nierdzewna czy plastikowa? Na jaką postawić?

Spośród dostępnych na rynku suszarek najczęściej mamy do czynienia z tymi wykonanymi z plastiku oraz materiałów nierdzewnych – przede wszystkim ze stali. Każde tworzywo ma pewne wady i zalety. Zadaniem kupującego jest ocena, które z nich najbardziej nadaje się do kuchni. Pod uwagę należy brać takie elementy, jak:

 • częstotliwość mycia i ilość naczyń,
 • ilość przestrzeni w kuchni,
 • funkcjonalności,
 • design.

Każdy z nich jest ważny. Oczywiście nieco mniej uwagi można przywiązywać do designu, jednak dobrze byłoby, aby dana suszarka pasowała do kuchni.

Plastikowe suszarki do naczyń

Zaczniemy może od tych najprostszych suszarek, czyli plastikowych. Można je dostać za dość niską cenę, co stanowi ich dużą zaletę. Plastik jest również dość lekkim materiałem, dzięki czemu przenoszenie jej czy ustawienie gdziekolwiek nie będzie większym problemem. Kłopot może jednak sprawiać to, że taka suszarka jest bardzo podatna na uszkodzenia. Co więcej, jej krawędzie mogą się szybko wyszczerbić i rysować naczynia, co zdecydowanie działa na jej niekorzyść. Najczęściej takie produkty to, tak naprawdę, małe suszarki stojące – do talerzy, kubków oraz sztućców. Z tworzywa tego wykonuje się także podkładki pod metalowe suszarki do naczyń. Plastikowy model to dobry wybór, jeśli ktoś nie potrzebuje zbyt trwałego rozwiązania bądź będzie z niego korzystał sporadycznie.

Polecane przybory kuchenne
 • 139,99 zł
 • 29,99 zł
 • 269 zł
 • 39,99 zł
 • 9,99 zł

Suszarka do naczyń nierdzewna

Suszarka do naczyń zamontowana na zlewie

W przypadku tego rodzaju suszarek wybór wydaje się już znacznie szerszy. Co kryje się pod pojęciem „nierdzewnej suszarki do naczyń”? Chodzi tu o silikonową suszarkę do naczyń oraz – przede wszystkim – tę ze stali nierdzewnej.

Wśród silikonowych suszarek do naczyń warto wyróżnić model Joseph Joseph 85087. Jest on mały, a jednocześnie bardzo funkcjonalny. Dzięki niewielkim rozmiarom suszarkę tę można położyć w dowolnym miejscu przy zlewie. Pozwala ona również na wysuszenie kilku naczyń. Gdy te już wyschną, wystarczy tylko wylać z niej wodę i schować w wybrane miejsce. Dzięki temu, że jest dość giętka, zmieści się też do szafki.

Osobnym typem suszarek nierdzewnych są te wykonane ze stali nierdzewnej. Tutaj wybór jest naprawdę spory. W sklepach RTV Euro AGD dostępne są m.in. modele jednopoziomowe (jak Joseph Joseph Extend 85071) czy wielopoziomowe i rozkładane (jak Joseph Joseph Y-Rack 85083 lub Joseph Joseph Connect 85034). W ich przypadku można mówić już o naprawdę bardzo funkcjonalnym rozwiązaniu. To suszarki, które nie są narażone na rdzewienie, a więc przy odpowiednim stosowaniu mogą wytrzymać wiele lat. Wszystkie należą do grupy suszarek stojących. Wśród nich są takie składające się z kilku modułów, które można dostosować do powierzchni blatu oraz ilości i rodzaju naczyń. Niektóre modele przeznaczone są do położenia na blacie obok zlewu. Posiadają przy tym specjalny otwór służący do odprowadzania wody – w zależności od potrzeb może on być dowolnie zamykany i otwierany. Rozwiązania zastosowane w tych suszarkach pozwalają stawiać na nich zarówno kubki i miski, jak i talerze czy małe garnki, które zostaną dobrze wysuszone, bez dodatkowego kontaktu z wodą.

Suszarki do sztućców

Choć większość suszarek ze stali nierdzewnej posiada specjalne pojemniki na sztućce, to na szczególną uwagę zasługują takie modele, które zostały wyjątkowo w tym celu zaprojektowane. Tutaj warto powiedzieć między innymi o Joseph Joseph 85074, czyli suszarce na zlew do sztućców. Posiada ona osobne przegródki na różne sztućce, w tym specjalnie przygotowane na noże, co zmniejsza ryzyko skaleczeń. Wysuwany pojemniczek na dole ułatwia opróżnianie go z wody, a nowoczesny design daje możliwość dopasowania do każdej kuchni.

Temat suszarek jest – wbrew pozorom – naprawdę szeroki. Wśród nich znajdziemy modele, które są wykonane nie tylko z silikonu, plastiku czy stali nierdzewnej, lecz również i z innych materiałów. W sklepach dostępne są też suszarki stojące, wiszące czy montowane na zlewie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link