Co zrobić, gdy kupiona na Steamie gra nie działa?

Autor: Piotr

Steam to świetne miejsce do kupowania przeróżnych gier. Cyfrowa dystrybucja jest bardzo wygodna i wielu ludzi preferuje zakup w takiej formie od nabycia fizycznego nośnika. Niestety czasem zdarza się, że gra kupiona na Steamie się nie uruchamia i trzeba temu jakoś zaradzić. Co wtedy zrobić? Czy jest jedna prosta odpowiedź na taką ewentualność? A może każdy przypadek jest inny?

Granie myszką i klawiaturą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. krótkiej historii platformy Steam
  2. przyczyn problemów z grami na Steamie

Steam – krótka historia

Dziewczyna grająca w gry

Steam rozwijano już w 2002 roku, natomiast wersja finalna została wydana rok później. Czym właściwie jest ten twór? Otóż Valve Corporation stworzyło i rozwinęło platformę, dzięki której klienci mogą między innymi dokonywać zakupów gier w dystrybucji cyfrowej. Ponadto Steam jest miejscem do dzielenia się opinią na temat kupionych produktów. To ważne z perspektywy klientów, ponieważ mają oni szybki i łatwy dostęp do tego, jak inni ocenili dany tytuł, co stanowi jego mocne i słabe strony. Takie połączenie jest po prostu wygodne. To nie wszystko, ponieważ oceny i recenzje stanowią zaledwie część dostępnych informacji o jakiejś grze. Steam zawiera też opis przygotowany przez twórców, zdjęcia, trailery (zwiastuny), a nawet wersje demonstracyjne, popularnie określane jako demo.

Powyższe stanowi wyjaśnienie ogromnego sukcesu platformy Steam. Jednak rozwój tego sklepu nie stanął w miejscu. Z czasem Valve Corporation tworzyło i implementowało nowe rozwiązania, które często stanowiły jeszcze większą dogodność dla graczy. Przykładowo możliwe jest komunikowanie się z przyjaciółmi za pośrednictwem Steam. Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest Steam Cloud, czyli tak zwana chmura. Dzięki temu można na przykład przechowywać zapis stanu gry na serwerach Valve Corporation. Dla polskich klientów z pewnością istotny jest także fakt, iż od listopada 2017 roku na Steamie można płacić w złotówkach.

Polecane gry pc
  • 107,99 zł
  • 154,99 zł
  • 53,99 zł
  • 214,99 zł
  • 299 zł

Steam – co zrobić, gdy gra się nie uruchamia

Komputery do grania w gry

Omówiliśmy liczne pozytywy usługi Steam. Jednak co w przypadku, kiedy zakupiona gra nie chce działać? Jakie jest rozwiązanie? Niestety odpowiedź może okazać się niezbyt zadowalająca dla niektórych osób. Prawda jest taka, że nie ma jednej recepty na taką okoliczność, jak problemy z uruchomieniem jakiegoś tytułu. Jest tyle przeróżnych czynników, że każda sytuacja musi być analizowana indywidualnie. Jaki mamy system operacyjny? Jaką mamy konfigurację sprzętową komputera? Jakie są wymagania minimalne danej gry? Czy je spełniamy pod względem zarówno sprzętowym, jak i w zakresie oprogramowania? Czy mamy wersję systemu, która jest odpowiednia? A może problem będzie ze sterownikami? Być może chodzi o antywirus, który jest zbyt restrykcyjny, żeby pozwolić na bezproblemowe uruchomienie się naszej wymarzonej gry? Lista tego typu czynników może być niezwykle długa, a dojście do tego, z jakiego powodu nie działa konkretny tytuł jest procesem, a nie gotowym, uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich przypadków.

Nie chcemy pozostawiać tylko i wyłącznie ogólnego stwierdzenia, że każdy przypadek jest inny i trzeba znaleźć konkretne wyjście dla konkretnej sytuacji. Właśnie dlatego spróbujemy podać kilka ogólnych wskazówek, które potencjalnie mogą okazać się pomocne. Jeżeli z grą są problemy, zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy spełniamy minimalne wymagania sprzętowe. Zbyt słaba karta graficzna, za słaby procesor, nieodpowiedni system operacyjny – te i wiele innych niedopatrzeń mogą okazać się główną przyczyną naszych problemów z grą na Steamie, która nie chce się uruchomić.

Błędy, które napotykamy, czasem mogą wynikać z tego, że nasze sterowniki nie zostały zaktualizowane do najnowszej wersji. Zdarza się, że ich nowsza wersja pozwoli uniknąć problemów, z którymi mamy do czynienia. W związku z tym warto mieć to na uwadze i zaktualizować wszystkie sterowniki do ich najnowszych wersji. Może się okazać, że będzie to pomocne, lecz oczywiście przyczyn problemu z grą może być wiele. Przykładem innej sytuacji mogą być pliki uszkodzone podczas pobierania. Gdyby z jakiegoś powodu do tego doszło, wtedy usunięcie i ponowne pobranie gry z serwerów Steam może okazać się pomocne. Warto pamiętać też o tym, że czasem problemy nie muszą wynikać tylko i wyłącznie z naszej winy. Jeżeli po sprawdzeniu statusu serwera Steam widzimy, że Valve Corporation ma z tym chwilowe problemy, wtedy trzeba zaczekać aż usterka zostanie usunięta.

Nigdy nie ma jednego rozwiązania na ogólnie występujące problemy z uruchomieniem gry. Najlepszą poradą może być jak najbardziej sprecyzowane odniesienie się do konkretnego przypadku. Cenną informacją jest również świadomość tego, że na grupach dyskusyjnych Steam użytkownicy często udzielają odpowiedzi na różne pytania i razem szukają rozwiązań na problemy z odpaleniem gier. W związku z tym miejsce to jest skarbnicą wiedzy na temat wielu takich problemów.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów