Data publikacji: 13 listopada 2018
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Sprawdzone sposoby na czyszczenie zmywarki

Poleć znajomemu Drukuj

Zmywarka jest urządzeniem gospodarstwa domowego, które na co dzień dba o czystość naczyń i garnków. Często jednak zapomina się, że podobnie jak pozostałe przedmioty w domu, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji – nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Poznaj nasze sprawdzone metody na czyszczenie zmywarki i ciesz się perfekcyjnym działaniem swojego sprzętu.

Czyszczenie zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są etapy czyszczenia zmywarki,

- jakie domowe sposoby na czyszczenie zmywarki zastosować,

- jak często czyścić zmywarkę.

Jak czyścić zmywarkę krok po kroku

 Czyszczenie zmywarki ma znaczenie nie tylko pod względem estetycznym. Urządzenie to służy w końcu do czyszczenia garnków, w których na co dzień przygotowujesz jedzenie, a następnie spożywasz je z talerzy również mytych w zmywarce. Jeśli więc sprzęt nie będzie odpowiednio czysty, stracą na tym także Twoje naczynia. Dodatkowo pozostałości jedzenia w zmywarce mogą prowadzić do pojawienia się drobnoustrojów, a nawet grzybów i pleśni, co z kolei może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Warto również wspomnieć, że odpowiednia pielęgnacja i konserwacja zmywarki zagwarantuje jej pełną sprawność na dłużej. Poznajmy więc etapy czyszczenia zmywarki:
  • czyszczenie zmywarki z zewnątrz – zanim przystąpisz do czyszczenia wnętrza zmywarki, zacznij od umycia jej obudowy. Należy usunąć z niej tłuszcz, plamy i pozostałości jedzenia, które na co dzień gromadzą się na kuchennym sprzęcie AGD. Do tego celu wykorzystaj ciepłą wodę, miękką ściereczkę oraz delikatny detergent, np. płyn do czyszczenia wyrobów stalowych HILLMANN, jeśli posiadasz zmywarkę z inoxu. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu uszczelek, będzie to bowiem miało wpływ na szczelność zmywarki,Preparat Electrolux E6WMDW06
  • jak czyścić wnętrze zmywarki – czyszczenie zmywarki od środka wymaga zastosowania specjalnych środków przeznaczonych do tego celu, np. preparatu Electrolux E6WMDW06. Taki środek powinien uwolnić wnętrze zmywarki od tłuszczu i innych zabrudzeń. Po wyczyszczeniu zmywarki od wewnątrz, warto też włączyć program myjący bez wsadu, aby usunąć pozostałości po chemikaliach,
  • odkamienianie zmywarki – bardzo ważnym etapem jest odkamienianie zmywarki. Ten zabieg dba o sprawność poszczególnych elementów urządzenia i eliminuje ryzyko powstawania osadów na talerzach i szklankach. Zatrzymuje także rozwój bakterii wewnątrz urządzenia,
  • czyszczenie filtrów – bardzo prosty zabieg polegający na wyjęciu, rozebraniu i wymyciu filtra oczyści odpływ i pozwoli pozbyć się resztek jedzenia.

CZY WIESZ, ŻE...

Zaraz po zakupie zmywarki warto wykonać mycie wstępne bez wsadu. Ma to na celu oczyszczenie całego urządzenia i wszystkich przewodów – zmywarka często może stać kilka miesięcy w magazynie, dlatego czynność ta jest tak ważna.


Proponowane produkty:
Bosch Kaseta na srebrne sztućce 00432377 <%– –%>
Bosch Klamra 10001629 <%– –%>
Finish Płyn do czyszczenia zm + odświeżacz <%– –%>
Bosch Zestaw akcesoriów 00576338 <%– –%>
Electrolux E6DDM101 <%– –%>

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki

Istnieją również domowe sposoby na czyszczenie zmywarki, po które często sięgają osoby starające się ograniczać używanie chemii na co dzień. Za skuteczną metodę uważa się czyszczenie zmywarki octem z dodatkiem sody oczyszczonej. Mycie urządzenia przebiega następująco: szklankę octu należy wylać na dno zmywarki, a drugą przelać do pojemnika przeznaczonego do mycia mechanicznego. W miejsce na tabletkę do zmywarki należy natomiast wsypać sodę i ustawić program myjący. Taka mieszanka powinna sobie świetnie poradzić z uciążliwymi zabrudzeniami. Dodatkowo wyjmowane elementy warto umyć ręcznie płynem do mycia naczyń i bieżącą wodą, a filtr zanurzyć w occie na pół godziny.

PORADA EKSPERTA

Po skończonym programie mycia zostawiaj uchylone drzwiczki zmywarki. Dzięki temu naczynia i wnętrze szybciej wyschną, a przez to będą w mniejszym stopniu narażone na pojawienie się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Czyszczenie filtra zmywarkiMożesz także zrezygnować z odświeżaczy, często stosowanych w celu pozbycia się duszącego, nieprzyjemnego zapachu. Zamiast nich ułóż na półkach zmywarki plasterki cytryny, wcześniej pozbawiając je pestek. Dzięki temu nie tylko zyskasz świeży, cytrusowy zapach, ale i lepiej poradzisz sobie z osadami na szklankach i kieliszkach. Tutaj znajdziesz więcej domowych sposobów: Przykry zapach ze zmywarki – jak się go pozbyć

Regularne czyszczenie zmywarki sposobem na czyste naczynia

Zachowanie zmywarki w pełnej sprawności i stworzenie w niej warunków odpowiednich do mycia naczyń wymaga regularnego jej czyszczenia. Podstawowe czyszczenie zmywarki, polegające na wlaniu detergentu i włączeniu odpowiedniego programu, powinno mieć miejsce co najmniej raz na 2 tygodnie, a raz w miesiącu warto ją gruntownie oczyścić. Odkamienianie urządzenia należy przeprowadzić raz na 5 miesięcy, zaś filtry będą działać najlepiej, jeśli umyjesz je po każdych 10 cyklach zmywania. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje naczynia po wyjęciu ze zmywarki zawsze będą czyste i świeże.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas