Sposoby na upał – praktyczne porady

Autor: Sara

Jak przetrwać upał w domu? Kluczowe jest chłodzenie mieszkania – wietrzenie w nocy i o poranku oraz zaciąganie rolet to połowa sukcesu. Jakie urządzenia pomogą Ci przetrwać upały w mieszkaniu? Klimatyzatory domowe, klimatory i inne sprzęty odpowiadające za chłodzenie powietrza w domu czy biurze sprawią, że upał będzie łatwiejszy do zniesienia w czterech kątach.

Kobieta z wentylatorem na biurko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto mieć klimatyzator domowy
 2. co to jest klimator i jak Cię ochłodzi podczas upału
 3. który cyrkulator warto kupić do domu na lato
 4. czy warto korzystać z wiatraka stojącego
 5. jak podczas upału pomoże Ci kostkarka do lodu

Jaki klimatyzator przenośny kupić do domu, aby przetrwać upały?

W pracy cieszysz się klimatyzacją, ale po powrocie do domu narzekasz na zbyt wysoką temperaturę i żałujesz, że nie masz systemu klimatyzacyjnego?
Poradnik Czy warto kupić klimatyzator przenośny? opisuje, jak działa urządzenie, dzięki któremu możesz ochłodzić powietrze w mieszkaniu podczas upału. Lekki i zgrabny klimatyzator przeniesiesz między pomieszczeniami, dzięki czemu możesz chłodzić powietrze tam, gdzie akurat tego potrzebujesz. Niektóre modele mają również kółka, dzięki którym możesz przesuwać urządzenie jak małą walizkę.

WSKAZÓWKA

Szukając klimatyzatora domowego, sprawdź poziom hałasu, jaki generuje. Najcichszy klimatyzator powinien mieć nocny tryb pracy, tak jak Olimpia Splendid Dolceclima.

Klimatyzatory z wyższej półki, jak zrecenzowany Sharp CV-P10PR, mają kilka trybów pracy – oprócz trybu Sleep możesz skorzystać z trybu Turbo, który zapewni intensywne chłodzenie powietrza, oraz Auto. Dzięki programatorowi czasowemu możesz zaplanować, kiedy klimatyzator ma zacząć ochładzać mieszkanie.
Minusy klimatyzatora domowego? Opinie użytkowników podkreślają konieczność wystawiania na zewnątrz elastycznej rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Jeśli jednak wybierzesz urządzenie z dużym przepływem powietrza i wydajności odpowiedniej do metrażu, uchylone okno lub drzwi do pokoju, przez które wystawisz wspomnianą rurę, nie będzie dużym problemem. W dość krótkim czasie klimatyzator osiągnie pożądaną przez Ciebie temperaturę. Urządzenie spisze się na medal szczególnie w małych pomieszczeniach, które nie są mocno nasłonecznione.
Tutaj znajdziesz TOP 10 klimatyzatorów przenośnych.
Klimatyzator z rurą odprowadzającą ciepłe powietrze

Co to jest klimator? Czy warto go kupić na upały?

Poradnik Klimator a klimatyzator – różnice porównuje urządzenia, których celem jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Klimator, np. kompaktowy, lekki i elegancki Sencor SFN 9011SL, to klimatyzator wodny – czy warto go wybrać z myślą o przetrwaniu upałów w czterech kątach?
Tak, ponieważ:
 • pracuje ciszej od klasycznego klimatyzatora przenośnego,
 • jest wydajniejszy niż tradycyjny wentylator,
klimator Sencor SFN 9011SL
 • dodatkowo nawilża powietrze w pomieszczeniu,
 • można zaprogramować czas jego pracy,
 • ma funkcję jonizacji, która poprawia komfort pracy przy komputerze,
 • można nim sterować za pomocą pilota.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli nie otwierasz okien w nasłonecznionym pokoju w dzień i zaciemniasz go roletami lub żaluzjami zewnętrznymi, klimator będzie lepszym wyborem niż klimatyzator przenośny z rurą odprowadzającą gorące powietrze.

W poniższej tabeli znajdziesz porównanie 3 najlepszych klimatorów według naszych klientów:
Klimatyzator
 • 2 299 zł
 • 1 599 zł
 • 2 079 zł
 • 899 zł
 • 2 676 zł

Który cyrkulator warto kupić na letnie upały?

Kolejnym urządzeniem, które pomoże Ci przetrwać letnie upały, jest cyrkulator. Na pierwszy rzut oka przypomina albo mały wentylator biurkowy, albo wentylator stojący, jednak ma inną funkcję.
Czy wiesz, że stojące powietrze w zamkniętym, słabo wentylowanym pomieszczeniu może być przyczyną senności, dekoncentracji, zmęczenia? Cyrkulator, jak podpowiada nazwa, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. W efekcie wyrównuje temperaturę w pokoju, odświeża powietrze i minimalnie chłodzi, dlatego przyda się w duszne dni. Jeśli używasz klimatora, cyrkulator RAVEN ECP004 pomoże w rozprowadzeniu chłodnego nawiewu.
Wentylator na biurko
Z artykułu Jak działa cyrkulator powietrza? dowiesz się więcej o jego zaletach i użytkowaniu.

WSKAZÓWKA

Cyrkulatora możesz używać przez cały rok. Zimą przyspieszy równomierne nagrzewanie się pomieszczenia i wyrówna temperaturę w pokoju, dzięki czemu ogrzewanie będzie bardziej wydajne.

Który wentylator jest lepszy – biurkowy czy stojący? Czy warto go kupić?

Wentylatory, czyli klasyczne wiatraki, dzieli się na wentylatory biurkowe oraz wentylatory stojące. Tradycyjny wentylator na biurko Vesta ETF02 lub Sencor SFE 2320WH sprawdzi się w małym pokoju. Działa punktowo i może chłodzić jedną osobę siedzącą przy biurku. O ile wentylator nie pozwala na ustawienie temperatury chłodzenia, o tyle dzięki nawiewowi nawet w bardzo duszny i bezwietrzny dzień poczujesz się lepiej. Wentylator Cię orzeźwi.
Mężczyzna z wentylatorem biurkowym
Nowoczesne wentylatory biurkowe, takie jak Dyson AM06, nie mają klasycznych śmigieł i wyglądają wręcz futurystycznie. Są cichsze od klasycznych wentylatorów, łatwiejsze do czyszczenia, generują silny strumień powietrza, ale niestety są o wiele droższe. Elektronicznie sterowany wentylator jest sprzedawany w zestawie z pilotem i ma funkcję timera, dzięki któremu możesz ustalić czas pracy urządzenia. Dość nietypowy wygląd ma mechaniczny wentylator Stadler Form Q ze stali nierdzewnej i aluminium, który został zaprojektowany przez szwajcarskiego artystę.
Wentylator stojący, np. Rowenta VU4210F0 o mocy 60 W, sprawdzi się w większym pokoju w mieszkaniu oraz w pomieszczeniu biurowym, w którym z urządzenia chłodzącego chce skorzystać co najmniej kilka osób. Zwróć uwagę, że mimo większych wymiarów i wagi wentylator stojący wcale nie musi mieć większej mocy od urządzenia na biurko. Jeśli zależy Ci na mocnym nawiewie, wybierz wentylator o mocy przynajmniej 100 W, jak HB MSF4002DBRC sterowany elektronicznie. Sencor SFN 5040BL o mocy 90 W ma aż 7 prędkości nawiewu, a Dyson AM05 – aż 2000 W.
wentylator biurkowy Vesta ETF02
Zarówno urządzenia biurkowe, jak i stojące powinny mieć takie podstawowe funkcje, jak:
 • regulacja kąta nachylenia i wysokości,
 • zmiana prędkości nawiewu i siły nadmuchu,
 • obracanie w kierunkach bocznych.
Co ciekawe, niektórzy producenci deklarują, że ich wentylatory mogą rozprowadzać w pomieszczeniu płyn odstraszający komary.

Dlaczego warto mieć kostkarkę do lodu?

W upalny dzień masz ochotę na orzeźwiający napój, ale musisz czekać, aż butelka wstawiona do lodówki się schłodzi? Chcesz dodać kilka kostek lodu do wody z cytryną, ale okazuje się, że nie masz ani jednego woreczka z kostkami w zamrażalniku? Dzięki domowej kostkarce do lodu takiej jak Unold 48945 możesz błyskawicznie schłodzić zarówno sok, jak i herbatę czy kawę.
kostkarka do lodu Unold 48945
Dzięki domowej kostkarce:
 • możesz w nawet 15 minut przygotować kostki lodu lub kruszony lód,
 • zaoszczędzisz miejsce w zamrażarce oraz w chłodziarce, bo przechowywanie woreczków z lodem i zimnych napojów nie jest konieczne,
 • szybko przygotujesz zimne napoje na letnie imprezy i grilla w ogrodzie,
 • uzyskasz kostki lodu w różnych rozmiarach.
Wyjmowanie lodu z kostkarki za pomocą łopatki jest o wiele wygodniejsze niż wyciskanie kostek lodu ze specjalnego pojemniczka lub woreczka.
Wybierając kostkarkę, sprawdź jej wydajność. Unold 48955 przygotowuje 60 g wody na godzinę i automatycznie się wyłącza, kiedy zbiornik wody zostanie pusty. Hendi Kitchen Line 271551 ze zbiornikiem o pojemności aż 4,5 l ma wydajność aż 15 kg na dobę, co daje ponad 600 g lodu na godzinę. Szukasz bardziej kompaktowego i tańszego urządzenia? MPM MKD-03 o wydajności 10 kg lodu na dobę ma 1-litrowy pojemnik.
Zalety najlepszych kostkarek do lodu według naszych klientów znajdziesz tutaj. Kostkarkę do lodu i dystrybutor filtrowanej, schłodzonej wody znajdziesz także w wielu nowoczesnych lodówkach – pamiętaj o tym, jeśli będziesz planować nową aranżację kuchni.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link