Czym jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości? Soda do czyszczenia, mycia i odkamieniania

Autor: Joanna

Soda oczyszczona to substancja, która znajduje się niemal w każdej kuchni. Jest wykorzystywana przede wszystkim jako dodatek do słodkich wypieków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z innych właściwości sody, dzięki którym można czyścić i odkamieniać sprzęt kuchenny.

Soda oczyszczona w drewnianej misce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest soda oczyszczona
 2. jakie są właściwości sody oczyszczonej
 3. jak wyczyścić sodą sprzęty kuchenne
 4. czy można odkamieniać czajnik sodą oczyszczoną

Czym jest soda oczyszczona?

Kobieta czyści kuchenkę sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu, nieorganicznego związku chemicznego. Jest ona pozyskiwana z minerału kopalnianego – trony, która występuje na dużych głębokościach. Po jej wydobyciu poddaje się ją obróbce chemicznej – podgrzewa, rozpuszcza w wodzie, dodaje dwutlenku węgla, a na koniec suszy.

Soda oczyszczona ma postać białego proszku. Jest powszechnie dostępna – można ją kupić w każdym sklepie spożywczym. Jest to też bardzo tania substancja. Cena sody oczyszczonej nie przekracza kilkudziesięciu groszy.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest substancją o zasadowym odczynie, jednak wykazuje lekko żrące działanie. Ma właściwości fermentujące, spieniające i spulchniające, dlatego znalazła zastosowanie w kuchni. Ponadto soda może regulować odczyn pH, ponieważ działa zobojętniająco na kwasy oraz ma zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, zmiękczania wody, pochłaniania wilgoci i rozpuszczania tłuszczów.

Zastosowanie sody oczyszczonej

Ze względu na właściwości soda oczyszczona znalazła kilkanaście zastosowań w różnych dziedzinach. Najbardziej znana jest z tego, że można dodawać ją do wypieków zamiast proszku do pieczenia. Dzięki temu ciasto będzie pulchne i bardzo dobrze wyrośnie. Sodę można dodać także do wody, w której gotuje się kalafior. Dzięki temu pochłonięta zostanie nieprzyjemna woń warzywa. Substancja ta jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako składnik napojów w proszku. Jest także niezbędna do wytwarzania tabletek musujących. Dzięki niej ulegają one rozpuszczeniu.

Soda oczyszczona wykorzystywana jest także w celach leczniczych. To jeden ze składników płukanki, którą można wykonywać w celu złagodzenia bólu gardła. Wiele osób ratuje się także roztworem wody, sody oczyszczonej i soku z cytryny na nieprzyjemne pieczenie w przełyku, czyli zgagę. Pasta z tej substancji może przynieść także ulgę w miejscu ukąszenia owada.

Niewiele osób wie, że soda oczyszczona może zostać wykorzystana także do:

 • czyszczenia sprzętu kuchennego (mikrofalówki, kuchenki),
 • czyszczenia sprzętu AGD (np. żelazka),
 • odkamieniania czajnika do gotowania wody,
 • czyszczenia srebra,
 • usuwania plam (np. można sodą oczyszczoną wyczyścić kanapę),
 • wytwarzania domowych kosmetyków.

Można ponadto wsypać niewielką ilość sody do pralki. Dzięki temu białe ubrania będą chronione przed szarzeniem, a także zostaną lekko wybielone. Warto pamiętać, że soda do prania powinna być wcześniej rozpuszczona w szklance wody. Niesamowite właściwości tej substancji znają także działkowicze. Soda oczyszczona w ogrodzie pozwala walczyć ze szkodnikami, chwastami oraz chorobami roślin spowodowanymi przez grzyby.

 • 34,99 zł
 • 59,99 zł
 • 39,99 zł
 • 29,99 zł
 • 33,89 zł

Jak wyczyścić kanapę, kuchenkę i wannę sodą?

Kobieta czyści łazienkę przy pomocy sody oczyszczonej

Soda oczyszczona może być wykorzystywana także do usuwania plam z różnych tkanin. Chodzi nie tylko o koszule i spodnie, ale także obicia mebli wypoczynkowych. Dzięki wiedzy na temat tego, jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną, nie trzeba obawiać się plam.

Czyszczenie tkanin sodą polega na zmieszaniu 4 łyżek tej substancji z ¼ szklanki wody. W ten sposób powstanie roztwór o konsystencji pasty. Tak przygotowaną mieszaninę należy wetrzeć w plamę i pozostawić na godzinę, a następnie zetrzeć wilgotną ściereczką. Można również posypać plamę sodą oczyszczoną i zalać wrzątkiem. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza przy zabrudzeniach z czerwonego wina i soków owocowych.

Sodą oczyszczoną można wyczyścić kuchenkę lub piecyk. Wystarczy rozpuścić proszek w wodzie, nałożyć go na ściereczkę i dokładnie usunąć brud. Należy jednak robić to delikatnie, aby nie porysować powierzchni. Dopuszczalne jest także czyszczenie sodą rusztu z piekarnika. Jednak trzeba pamiętać, aby go wypalić przed kontaktem z żywnością.

Czyszczenie wanny sodą przebiega w podobny sposób, co kuchenki – powierzchnię trzeba delikatnie szorować gąbką lub ściereczką. Przy pomocy tej substancji można wyczyścić też słuchawkę prysznicową. Potrzebna będzie soda z octem, plastikowa torebka lub wiaderko. Roztwór należy wlać do naczynia i zamoczyć w nim słuchawkę prysznicową na około godzinę, a następnie wypłukać wodą.

Soda z octem sprawdza się także do czyszczenia żelazka, gdy jest ono zabrudzone lub przypalone. W tym celu należy nasączyć roztworem miękką ściereczkę i energicznie pocierać nią spód urządzenia.

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną

Jedną z właściwości sody oczyszczonej jest zdolność do zmiękczania wody. Dzięki temu substancja ta może być z powodzeniem wykorzystywana do usunięcia kamienia i osadu z czajnika kuchennego. Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną trwa zaledwie kilkanaście minut.

Polega ono na wsypaniu dwóch łyżek stołowych tej substancji i zalaniu ich wodą (mniej więcej do połowy miarki). Po około 15 minutach należy energicznie wymieszać i wylać zawartość. Na koniec warto dokładnie umyć urządzenie, ponieważ soda ma charakterystyczny zapach. Trzeba pamiętać, że wody z sodą nie można gotować w czajniku, ponieważ substancja ta bardzo mocno się pieni.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link