Rysik do tabletu – który jest najbardziej precyzyjny? Praktyczne porady, jak wybrać odpowiedni rysik

Autor: Adam

Rysik do tabletu umożliwia precyzyjne działania na urządzeniu, takie jak szkicowanie, pisanie, obróbka zdjęć. Bardzo ważne jest, aby był dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika i nowoczesnej technologii, w której został wykonany sprzęt, do którego obsługi ma służyć rysik.

Dziewczynka maluje rysikiem do tabletu serduszko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa rysik do tabletu;
 2. co może precyzyjny rysik do tabletu;
 3. jaki rysik do tabletu kupić;
 4. jakie cechy powinien mieć wygodny rysik do tabletu.

Jak działa rysik do tabletu?

Mężczyzna pracuje na tablecie, wykorzystując rysik

Rysik do tabletu zastępuje myszkę i umożliwia sprawną oraz intuicyjną edycję plików. Zakończony jest gumką mającą właściwości magnetyczne. To właśnie dzięki niej rysik komunikuje się z ekranem i może reagować na siłę nacisku i pochylenie. Obecnie w profesjonalnych urządzeniach dotykowych wykorzystuje się rysiki:

 • rezystancyjne II generacji – posiadają minimum 1024 poziomy nacisku i wykrywane są przez ekran z odległości ok. 3–4 cm;
 • III generacji – z uwagi na dość dużą wagę, co spowodowane jest wyposażeniem rysika w baterię, nie cieszą się zbyt dużą popularnością;
 • pojemnościowe – wykorzystywane głównie przez użytkowników urządzeń mobilnych Apple.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwsze rysiki rezystancyjne, służące do obsługi ekranów oporowych, nie były w ogóle wyposażone w elektronikę. Działały na zasadzie docisku w danym punkcie siatki. Pozwalały na wyróżnienie ok. 256 poziomów nacisku. Magnetyczna gumka pojawiła się dopiero w urządzeniach nowszej generacji.

Co może precyzyjny rysik do tabletu?

Cienki rysik do tabletu to nie tylko efektownie wyglądający gadżet, ale przede wszystkim wygodne narzędzie pracy do wykonywania precyzyjnych operacji na dotykowych urządzeniach mobilnych. Wiedzą o tym zwłaszcza graficy, korzystający z rysika jako narzędzia pracy. Pozwala on na wygodne szkicowanie, rysowanie, notowanie, a także bezproblemową obróbkę zdjęć i innych plików graficznych. Rysik do tabletu ułatwia również codzienne korzystanie z urządzenia, zwłaszcza zimą, kiedy trzeba nosić rękawiczki. Warto zauważyć, że nie wszystkie aplikacje wygodnie obsługuje się palcem, niektóre nawet nie są przystosowane do takiej pracy. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest zakup rysika do tabletu.

 • 549 zł
 • 329 zł
 • 439 zł
 • 399 zł
 • 148,99 zł

Jaki rysik do tabletu kupić?

Mężczyzna obsługuje tablet za pomocą rysika

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego, jakie urządzenie ma obsługiwać rysik oraz do czego będzie on wykorzystywany. Dobrze jest kupować rysiki tych samych producentów, których posiadamy sprzęt mobilny, dlatego że urządzenia te są wówczas kompatybilne. Rysik Apple Pencil MK0C2ZM/A to narzędzie dopasowane do iPada Pro. Umożliwia on bardzo precyzyjne szkicowanie z dokładnością co do jednego piksela. Ponieważ reaguje na siłę nacisku i pochylenie, można za jego pomocą w łatwy sposób regulować grubość kreski, co sprawia, że jest to doskonałe narzędzie dla grafików. Posiada połączenie Bluetooth i Lightning, a także magnetycznie utrzymywaną końcówkę. Jego waga to zaledwie 20,7 grama. Z kolei Apple Pencil MU8F2ZM/A to rysik do tabletu stworzony specjalnie do urządzeń drugiej i trzeciej generacji – iPada Pro 11 cali i 12,9 cala. Ma najmniejsze opóźnienie i reaguje na dwukrotne stuknięcie, dzięki czemu znacząco ułatwia i przyspiesza pracę, gdyż pozwala na zmianę narzędzi bez przerywania zadania. Dzięki płaskiemu brzegowi przylega magnetycznie do iPada, umożliwiając tym samym automatyczne ładowanie i parowanie. Rysiki polecane do urządzeń Samsung Galaxy to Tab S4 S Pen EJ-PT830BBEGWW i Tab S4 S Pen EJ-PT830BJEGWW. Można je dopasować do koloru urządzenia. Dobrym uniwersalnym rysikiem jest Hama Essential Line 00182510. To cienki rysik do tabletu, który – dzięki obrotowej końcówce – umożliwia wykonywanie precyzyjnych szkiców i robienie notatek. Świetnie się sprawdza przy malowaniu i jest kompatybilny z wieloma urządzeniami mobilnymi. Dostosowany został do nowoczesnych wyświetlaczy pojemnościowych. Dzięki klipsowi można go łatwo przypiąć do plecaka czy kieszeni koszuli lub spodni, tak jak zwykły długopis. Wykonany jest z aluminium, dzięki czemu mało waży.

Rysik do tabletu – precyzja i wygoda

Rysik do tabletu powinien nie tylko umożliwiać precyzyjną pracę, ale też musi być wygodny. Duży wpływ na komfort użytkowania ma waga tego narzędzia. W związku z tym rysiki wyposażone w baterię, które są nieco cięższe niż te nieposiadające baterii, nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród osób profesjonalnie używających rysika do tabletu, np. grafików. Powszechnie używa się natomiast rysików pojemnościowych, współpracujących z dotykowymi ekranami, posiadających magnetyczne końcówki. Są one lekkie i niezwykle precyzyjne, poza tym nie wymagają wymiany baterii, co również sprawia, że korzystanie z nich jest łatwiejsze.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny